شما اینجا هستید: خانهیادداشتهُشیاریم یا درکُما؟!

هُشیاریم یا درکُما؟!

دوشنبه, 21 خرداد 1397 ساعت 08:49 شناسه خبر: 3588 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

افراد آدمی سعی دارند از کارهای سخت و هزینه‌بر چشم‌پوشی کنند، چنین روشی ممکن است حتا به رفتارهای ذهنی هم سرایت کند. می‌دانیم هر حرکت و رفتار ذهنی از احساس شروع می‌شود و عامل به وجود آورنده‌ی احساس، محرک‌ها هستند. در اصطلاح روان‌شناسی ساده‌ترین عملِ ذهن احساس است که به وسیله‌ی حواس به ویژه بینایی و شنوایی حاصل می‌شود، به همین دلیل است که گاهی گفته می‌شود فلانی آدمی احساسی یا احساساتی است!


اگر احساس منجر به ادراک یعنی شناخت کامل محرک یا عامل تحریک کننده نشود، ابتدایی و تکامل نیافته است. احساس خود مراحلی دارد که در نهایت به تفکر و تعقل و بعد از آن به شناخت می‌رسد. هر احساس تکامل نیافته در مرحله‌ی ابتدایی منجر به ساده‌اندیشی و توهم می‌شود، معمولاً توهمات ابزار فریب‌اند که فرد را از واقعیت‌ها دور نگه می‌دارند، هرچه زمینه‌ی گسترش واقعیت‌های اجتماعی آماده‌تر باشد و از توهمات دوری شود پیش‌رفت و پویایی بیش‌تر می‌گردد. نباید فراموش کنید تخیل با خیال‌پردازی‌های بیهوده و فریبنده فاصله دارد!. تخیل در صورتی می‌تواند مفید باشد که به کمک تفکر و تعقل به ابداع، اختراع و اکتشاف در زمینه‌‌های مختلف برسد. احساس خالی از ادراک مانند نوعی کُما یا از دست دادن هُشیاری ذهن است، هُشیاری همان بیداری فهم و شعوری است که مولوی در آثار خود به شکلی روان و روشن به آن اشاره کرده است«آن‌چه می‌گویم به قدر فهم توست»، هُشیاری نداشتن یعنی دست‌خوش احساس شدن و کم کردن قدر فهم. شایسته است اشاره شود کُمای ذهنی برخلاف کُمای بیماری جسمی سرانجام خاتمه می‌یابد و ممکن است در مقطع و زمان خاصی بیداری ذهنی برقرار و واقعیت‌ها روشن شود.
در زندگی جمعی، برخی انسان‌ها معمولاً بر اثر شیادی و فریب‌کاری دیگران، گاهی دچار احساساتِ صرف شده و از واقعیت‌ها جدا می‌شوند، اما چون در صحنه هستند به تدریج هُشیار شده و دیگر بار تن به کُمای فکری نمی‌دهند، در برخی از رفتارهای احساسی فریب‌کارانه متوجه شده‌ایم که اصل ارزشمند آبرو و سرفرازی حذف می‌شود و سعی می‌گردد این فضای خالی از طریق آوازه‌گری به وضع اول برگردد. اگر فرد یا گروهی بیش‌تر برنامه‌ها و رفتارهای خود را در رابطه با همراهان بر مبنای فریب احساسات قرار دهند، آن را تکرار می‌کنند چون خود را در دام عادت‌ها گرفتار دیده‌اند و با طنابی خطرناک خود را بسته‌اند، به همین دلیل تغییر رفتار چنین شخصیت‌هایی سخت یا غیرممکن است. بهره‌برداری نامطلوب از رفتارهای احساسی زنگ خطر فروپاشی برای دام‌های بافته شده از چنین تارهای ضعیف و گسسته است.
بشر در طی دوران زندگی خویش با شکل‌های مختلفِ رفتارهای اجتماعی و سیاسی مواجه شده است، نمونه‌ی بارز آن در قرون اخیر توسط فاشیسم ایتالیا و نازیسم آلمان اعمال شده است که برمبنای ایدئولوژی ویژه‌ی خویش سعی در جهان‌گشایی داشته‌اند، موسولینی توصیه می‌کرد:«در جهان غیردموکراسی یعنی ممالکی که در آن آزادی نیست، سیاستمدار خوب آن است که تا زنده است آتش از دهانش درآید و بعد از مرگ آتش از گورش»(1). به همین دلیل بذله‌گوی شوخ‌طبعی هم‌چون بهلول روزی گیوه‌هایش را زیر بغل گرفته در برف و سرما می‌دوید، فردی به او می‌رسد و می‌پرسد: بهلول با این عجله به کجا می‌روی؟! می‌گوید:« به گورستان. زیرا شنیده‌ام ظالمی را در آن‌جا دفن کرده‌اند، ماموران عذاب گورش را به آتش کشیده‌اند، می‌خواهم به آن‌جا بروم، خودم را گرم کنم.»(2)
در مواجه شدن با افرادی که واکنش آن‌ها در مقابل خدمات دیگران معکوس است، تردیدی نباید داشت که ممکن است جامعه گرفتار چنین بیمارانی شده باشد. گاهی برخی افراد خوش‌بیان و موجه جلوه می‌کنند در عین حال درونشان پر از شعله‌های سرکش ظلم و فریب و کینه است. در طی دوران گذران زندگی انسان‌ها همواره شاهد ظلم و اجحاف به یک‌دیگر بوده‌اند و به تجربه ثابت شده‌است چنین رفتارهای ستم‌گرانه‌ای دلیلی جز کُمای فکری ندارد. اگر چه در سطحی وسیع‌تر، افراد بی‌گناه شاهد تاخت‌وتاز این‌گونه بدفکری‌ها بوده‌اند، اما سرانجام عامل چنین رفتاری به شکل‌های مختلفی مجبور به ترک صحنه شده است!.
حال این سوال پیش می‌آید که افراد گرفتار کُمای فکری که ممکن است عِنان قدرت را در دست گیرند در فکر تغییر رفتار هستند یا نه؟ چنان‌چه خود در این زمینه به فکر چاره‌ای مدبرانه و مخلصانه نباشند با سرانجامی شوم کارشان پایان خواهد یافت، پس می‌توان نتیجه گرفت، انسان‌های سالم که از سلامتِ روانی کافی برخوردارند دوست ندارند در برزخ کُمای فکری گرفتار شوند.

*کارشناس روان‌شناسی و مشاوره


پی‌نویس‌ها:
1- چکیده‌های تاریخ، مهدی پرتوی
2- مصیبت‌نامه‌ی عطار

*چاپ شده در سیمره 453(20 خردادماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004