شما اینجا هستید: خانهیادداشتاز سیمره تا تاف

از سیمره تا تاف

شنبه, 09 تیر 1397 ساعت 22:29 شناسه خبر: 3647 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 از حدود پانزده سال پیش که سیمره در دشت‌های سبز و خرم غربِ کشور جاری شد، همواره این آرزو را در سر می‌پروراندم تا یک رسانه‌ی تخصصی و حرفه‌ای نیز برای معرفی و شناساندن آثار گران‌بها و ارزشمند میراث فرهنگی، طبیعی، تاریخی و... این خطه از میهن عزیزمان ایران را راه‌انداری کنم. به دیگر سخن جای خالی یک نشریه‌ی تخصصی در حوزه‌ی گردشگری را که ظرفیت‌های بی‌نظیری دارد، احساس می‌کردم. هربار می‌خواستم دست به کار شوم ترسی همراه با «دلهوله»‌ای عجیب وجودم را دربرمی‌گرفت. ترس از این که یا نباید دست به کاری زد یا باید بستر و زمینه‌های آن فراهم باشد. نمی‌خواستم کاری تکراری انجام دهم که خوانندگان مرا سرزنش کنند بل می‌خواستم کاری باشد کارستان و متفاوت که همگان را خوش آید. بدین روی دست به کار شدم تا هیئت نظارت بر مطبوعات پروانه‌ی نشریه‌‌ای تخصصی به نام «سزار» را صادر کرد. داستان این‌که چگونه «سزار»، «تاف» شد، بماند برای بعد.


اکنون در حالی تاف به عنوان نخستین نشریه‌ی تخصصی گردشگری غرب کشور در دستان شماست که دنیای پرقدرت رسانه‌های اجتماعی /مجازی روز به روز پرقدرت‌تر و تاثیر گذارتر شده، می‌روند تا رسانه‌های سنتی / چاپی را زیر پای خود له کنند. به راستی آیا باید فاتحه‌ی نشریات چاپی را خواند؟ آیا مرگ این نوع از رسانه‌ها که روزگاری رکن چهارم دموکراسی نامیده می‌شدند، فرارسیده است؟ آیا رسانه‌ی سنتی‌ای چون کتاب را باید تنها در قفسه‌های کتاب‌خانه‌ها دید؟ یا اگر این رسانه حرفی برای گفتن داشته باشد، مردم طالب آن هستند؟ و ...
در دنیای مدرن و توسعه‌یافته که رسانه‌ها ( سنتی/ چاپی، الکترونیک، مجازی و...) تأثیرگذارند و به‌سان هوا و غذا برای مردم لازم و ضروری می‌نمایند، هر رسانه با توجه به نوع کارکردش مخاطبان را به دنبال خود می‌کشاند. به دیگر سخن وقت مردم را حرام نمی‌کنند و بر دانش و اطلاعات مردم می‌افزایند؛ آگاهی‌بخشی هدف اصلی این نوع رسانه‌هاست.
در کشورهای توسعه‌یافته دو نوع رسانه‌ی چاپی در اولویت قرار دارند: رسانه‌های محلی و رسانه‌های تخصصی؛ زیرا رسانه‌ های محلی به اخبار و اطلاعات محل گستره‌ی توزیع خود می‌پردازند که رسانه‌ های سراسری از آن‌ها غافلند و هم‌چنین رسانه‌‌های تخصصی به چگونگی، علل، ویژگی‌های ... یک موضوعی مهم در جامعه نگاهی خاص و متفاوت دارند.

رسانه‌های محلی نقش بسیار مهمی در توسعه‌ی منطقه‌ای و کشوری دارند. البته منظور رسانه‌های فعال و باکیفیت است که این‌ روزها با دریغ و درد باید گفت شمار رسانه‌های محلیِ فعال و با کیفیت حرفه‌ای از تعداد انگشتان دو دست کم‌تر است و متاسفانه تا کنون راه‌کار مناسبی برای حمایت و پشتیبانی از این نوع رسانه‌ها ارایه نشده‌است.
بدین روی رسانه‌های چاپی اگر موشکافانه، علمی و تخصصی موضوعات را مورد کنکاش قرار دهند و راه‌کارهای علمی و عملی برای مشکلات و چالش‌های جامعه‌ی خود ارائه دهند، خریدار دارند و به توسعه‌ی پایدار کمک خواهند کرد.
با این اوصاف، تاف هم رسانه‌ای محلی است و هم تخصصی،‌ نام تاف را برای این نشریه‌ی تخصصی در حوزه‌ی گردشگری برگزیدیم که بتوانیم قابلیت‌های بی‌نظیر گردشگری غرب کشور و به ویژه لرستان را بشناسانیم تا شاید از این ره‌گذر خدمتی هرچند اندک به وطن خود کرده باشیم.
غرب کشور، خاصه لرستان قابلیت‌های بی‌نظیری در حوزه‌ی گردشگری دارد. همه نوع گردشگری در این خطه از کشورمان یافت می‌شود. گردشگری طبیعت، گردشگری کشاورزی، گردشگری مذهبی، گردشگری فرهنگی، گردشگری آب و... به دیگر سخن، صنعت گردشگری می‌تواند لرستان و غرب کشور را نجات دهد. البته صِرف آمدن تعداد زیادی گردشگر کافی نیست، گردشگر باید بر اقتصاد و اشتغال منطقه تاثیری به‌سزا و قابل لمس داشته باشد. از طرفی دیگر باید زمینه‌ها و بسترهای گردشگری نیز برای گردشگران فراهم و مهیا باشد. گردشگر باید رغبت کند تعداد روزهای ماندن خود را افزایش دهد و به اقتصاد منطقه رونق ببخشد و...
سال‌هاست مسئولان شعار می‌دهند لرستان باید تنها «معبر» نباشد بلکه به «مقصد» گردشگران تبدیل شود. اما به‌رغم تاکید و تکرار این شعار این استان هنوز به معنی واقعی «مقصد» گردشگران نشده است! پرداختن به چرایی این موضوع خود مقالی دیگر است که در شماره‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت.
تاف می‌خواهد با کمک متخصصان و کارشناسان حوزه‌ی گردشگری قابلیت‌ها و توانمندی‌های فراوان صنعت گردشگری غرب کشور را به جامعه‌ی ایرانیان و حتا جهانیان معرفی و شناسایی کند. کار تاف آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی درست در بخش گردشگری است. امروزه اطلاع‌رسانی به موقع و تبلیغات کارساز در صعنت گردشگری بسیار مهم و حیاتی است. برای نمونه اگر به بیست سال پیش برگردیم، دره‌ی « شگفت انگیز شیرز» کوهدشت لرستان را اندک افرادی می‌شناختند حتا لرستانی‌ها نمی‌دانستند شیرز کجاست؟! اکنون به مدد رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های تصویری، شیرز دیگر نام یک منطقه‌ی محروم و دور افتاده نیست، بل نامی است آشنا که از سراسر کشور و جهان به آن‌جا می‌روند، لختی ‌مي‌آسایند و خوش می‌گذرانند.
تاف می‌خواهد فارغ از زدوبندهای معمول سیاسی ظرفیت‌های مغفول گردشگری را بنمایاند و البته برای توسعه‌ی پایدار گردشگری راه‌کار ارایه دهد.
تاف می‌خواهد راهی را برود که هدف آن منافع ملی و جمعی باشد نه منافع فرد یا گروهی خاص. تاف می‌خواهد علاوه بر معرفی گردشگری پاسداشت آن را نیز یادآوری کند.
تاف در حالی متولد شده است که شاید کم‌تر آدم خردمندی در حوزه‌ی نشریه‌ی چاپی به ویژه نشریات تخصصی سرمایه‌گذاری می‌کند. زیرا ناگفته پیداست که در این اوضاع و احوال بد اقتصادی و گرانی بی‌سابقه‌ی کاغذ و دیگر ملزومات چاپ مگر دل شیر داشته باشی که دست به چنین کاری.... بزنی.
به هر روی تاف آمده است تا طرحی نو دراندازد و برای حفاظت از سرمایه‌هایی ارزشمند میراث فرهنگی، گردشگری، تاریخی، محیط زیست غرب کشور از هیچ کوششی دریغ نورزد. دست همه‌ی انسان‌های فرهیخته و مسئولانی که میراث ما را ارج می‌نهند و قدر می‌دانند می‌بوسیم و به همکاری آنان افتخار می‌کنیم.
شورای نویسندگان این نشریه از افراد فرهیخته و صاحب قلم هستند که به دور از گرایش‌های سیاسی و وابستگی‌های حزبی و جناحی تنها در راه اعتلای فرهنگ و تمدن ایران‌زمین و ارائه‌ی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی گردشگری کوشش می‌کنند، باشد که خاطر خوانندگان شریف را به گوشه‌ای از طبیعت خدادادی و جلوه‌های فرهنگی ایران عزیز معطوف داریم.
همت کنیم تاف، در آغاز راه تنها نماند زیرا تاف بدون مردم ارز و ارج ندارد؛ برآنیم که تاف برای مردم و از مردم است.

 چرا تاف؟
تاف نام منطقه‌ای خرم‌، خوش آب و هوا و زیبا در 35 کیلومتری جنوب شرق خرم‌آباد است. کوه تاف با جهتی شرقی - غربی به طول 30 کیلومتر از گردنه‌ی «گله نسور» تا فراز رودخانه‌ی خروشان «سزار» امتداد دارد. دامنه‌های جنوبی تاف را دره‌های زیبای «وارک» و «کشور» در بر گرفته‌اند که از زیباترین و پرآب‌ترین نقاط لرستان به شمار می‌آیند. آبشارهای زیبای «پاتاف»، «وارک»، «نوژیان» و «آوتی» در پناه جنگل‌های انبوه بلوط و ده‌ها سراب و چشمه، گواه این مدعاست. علاوه بر این، کوه‌پایه‌های تاف بستری مناسب برای شکل‌گیری آثار تاریخی و تمدن شگرفی هم‌چون محوطه‌ی پاتخت سنگ‌تراشان (بزرگ‌ترین دفینه‌ی مفرغی جهان)، گورستان سه هزار ساله خلکانه، غار دست‌کند اراز و مقابر مذهبی متعددی است که کشف و پژوهش در آن‌ها، غنای فرهنگی لرستان را دوچندان کرده‌است.
واژه‌ی تاف، در گویش‌های لری، کردی و لکی معنای جوشش آب را نیز می‌دهد و شاید دلیل نام‌گذاری کوه تاف وجود آبشارهای متعدد و حضور چشمه‌سارهای همیشه جاری در جای‌جای ارتفاعات و دامنه‌های آن باشد.
به هر روی مجله‌ی تاف، به عنوان نخستین مجله‌ی تخصصی در حوزه‌ی گردشگری غرب کشور با یاری یزدان بی‌همتا نخستین شماره‌ی خود را منتشر کرده، در این رهگذر هدفی والا در راستای شناسایی و معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های نهفته‌ی غرب کشور به ویژه لرستان را دنبال می‌کند.
زین پس تاف، تنها نامِ یک منطقه‌ی گردشگری و دل‌ربا در جنوب خرم‌آباد نیست، اکنون تاف نام یک ماه‌نامه‌ی تخصصی نیز هست. تاف می‌خواهد توفنده و استوار بماند در برابر طوفان‌های سهمگین روزگار و امیدواریم چنان بماند.
فرجام سخن  این که هر کاری در گام‌های نخست بی‌نقص و عیب نیست، سپاس‌گزار خوانندگان ارجمندیم که عیب‌های نشریه را گوش‌زد کنند تا در شماره‌های سپسین بر غنای آن بیفزایم. جاری باشید چون سیمره، تافان باشید و استوار چون تاف!

 

 

*چاپ شده در ماه‌نامه‌ی گردشگری تاف شماره‌ی اول سال اول خرداد 97

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004