شما اینجا هستید: خانهیادداشتپروژه‌ی کشت وصنعت «مجتمع گوشت» درمحدوده‌ای نامشخص!!

پروژه‌ی کشت وصنعت «مجتمع گوشت» درمحدوده‌ای نامشخص!!

پنج شنبه, 28 تیر 1397 ساعت 08:48 شناسه خبر: 3705 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

احداث مجموعه‌ی کشت وصنعت یا «مجتمع گوشت» در شهرستان خرم‌آباد، یکی از مجموعه طرح‌های تولیدی- صنعتی پیش از انقلاب بود. این طرح اشتغال‌زا، سالیانی پس از انقلاب، مانند صنعت پایین دستی‌اش کارخانه‌ی «چرم و پوست» از بین رفت و به متروکه تبدیل شد.

بازسازی و احیای این طرح بنا به مطالبه‌ی بخشی از مردم و لشکر بی‌‌کاران و تلاش برخی از مسئولان چندسالی است در حال راه‌اندازی است و بهره‌برداری و عده‌ای هم مشغول به کارشده‌اند. هدف از این‌گونه کارها ایجاد توسعه و اشتغال پایدار است. تا این جای کار، اصل موضوع قابل دفاع می‌باشد.
اینک آن‌چه باعث نگرانی، ابهام و اعتراض حامیان محیط‌زیست و طبیعت و به‌ویژه اهالی روستاهای آن منطقه است، دست‌اندازی و گستره‌ی روزافزون مجری طرح است که در حال پیش‌روی به اراضی و مراتع هم‌جوار می‌باشد. زندگی معیشتی بخشی از مردم آن دیار با توجه به اوضاع نامساعد اقتصادی و عدم تمایل بخشی از مردم برای مهاجرت و حاشیه‌نشینی در شهرها بستگی به آن مراتع و اراضی دارد. زیرا حتا به ناچار به دامداری پرداخته‌اند یا ممکن است در آینده به اجرای برخی طرح‌ها روی آورند.
از این منظر، بسیاری از اهالی این روستاها که در واقع مالک این زمین‌ها بوده یا هستند و هم اینک زیست و دل‌بستگی ده‌ها ساله‌‌شان سلب می‌شود، هم‌چنین حامیان محیط‌زیست و طبیعت با دست‌اندازی بیش‌تر، برای این طرح که منجر به تخریب محیط‌زیست و طبیعت و آواره شدن بخشی از مردم خواهد شد، مخالفند.
می‌دانیم، سالیان سال است که در میهن ما عده‌ای به بهانه‌ی ایجاد توسعه و اشتغال اقدام به زمین‌خواری، کوه و جنگل‌خواری ورود و دریاخواری نموده‌اند. بدین جهت ضرورت دارد که متولیان امور در راستای دفاع از حقوق مردم و شفاف‌سازی و پاسخ‌گویی به افکارعمومی تلاش لازم را بنمایند تا هم سرمایه‌گذار و مجری طرح با تنش کم‌تری مواجه شود و هم مردم از امنیت روانی و آسودگی بیش‌تری برخوردار باشند.
درپایان به نظر می‌رسد برای تعیین تکلیف و ابهام‌زدایی از محدوده‌‌ی این طرح، نشسستی مشترک با حضور: نمایندگان دولتی، اهالی منطقه، تشکل‌های زیست‌محیطی و مجری طرح تشکیل، تا راه‌کار و پاسخی مشخص به‌عمل آید.   

*کنش‌گر مدنی

*چاپ شده در سیمره 458 (26تیرماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004