شما اینجا هستید: خانهیادداشتبحران امروز کشور

بحران امروز کشور

جمعه, 05 مرداد 1397 ساعت 14:11 شناسه خبر: 3735 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

از قدیم گفتند، هر عملی عکس‌العملی دارد، و قانون سوم نیوتن در فیزیک و اصل دوم ترمودینامیک نیز به نوعی همین را تفهیم می‌کند. زمانی‌که طبق متون دینی خاک بر صورت چاپلوسان نریزیم، یاوه‌گویان خبرچین که گویی ماموریت دارند، افراد شایسته را منزوی کنند و افرادی نفودی، حکومت را به برخی نااهلان و ناتوانان فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و صنعتی و .....از رده‌های پایین تا میانی و بالاتر، واگذار نمایند. به عبارت دیگر؛ نااهلانی که برای نابودکردن و تهی نمودن اهداف و ارزش‌ها و خدمت‌رسانی انقلاب اسلامی،  به مردم مظلوم ایران، کارشکنی و ناکارآمدی خود را اثبات کردند، و آرام آرام با حرکت خزنده‌ی خویش، آن چنان ادامه دادند، که نخبه‌های فراوانی از کشور ایران در میدان نبرد حق علیه باطل شهید شدند و جماعتی هم تحت عنوان فرار مغزها کشور را ترک کردند،

در قطع رجال نیروهای دوملیتی و چندملیتی بر اریکه‌های قدرت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی  و...تکیه زدند، حرکات و رفتارشان را برمبنای اتاق فکری که مردم را به سمت رضایت اشخاص نه رضایت خدا کشاندند و سوق دادند. به قول مرحوم امام خمینی(ره):«دعوت به خود نکنید، دعوت به خدا بکنید» دانایان معتقدند هیچ عملی در دنیا گم نمی‌شود، کسانی که به شما بدی می‌کنند، در نهایت [خدای]روزگار جواب آن‌ها را خواهد داد.
وقتی فرهنگ را می‌کُشیم، وقتی در طرح‌های اقتصادی نظارت تا بهره‌دهی را مدیریت و رفع نقص نمی‌کنیم، به کلنگ‌زنی و ژست‌های سیاسی و عوام‌فریبانه‌ی دل خود را خوش می‌کنیم و گاه ممکن است پشت سر هم بگوییم، عجب نادانند، گاو و گوسفند سر بریدند با موسیقی محلی هم استقبال کردند و.... در حالی‌که ما فقط برای پر کردن فضای رسانه‌ای و اخبار بود. اما غافل از این بودند، چقدر می‌توان افراد جامعه را فریب داد، وقتی توسعه و پیش‌رفتی حاصل نشود، شورش‌ها، نفرین‌ها و گاهی عادات بد مثل ذلت‌پذیری و ناامیدی در کشور هموار می‌گردد و افراد جامعه بی‌تفاوت شده و برای نوکری اجانب خدای ناکرده آماده می‌شوند. تا آن‌جا که کشور مستقلی مثل ایران  احتمالاً در چنبره‌ی فروش نفت در مقابل غذا به دام اجانب بیفتد. اگر اختلاس‌ها پیش نمی‌آمد کشور به تعبیر امام(ره) که می‌فرمود:«اگر این جنگ بیست سال طول بکشد، ما ایستاده‌ایم‌.» در زمان جنگ، ارتشی رده بالایی که به بازدید و سرکشی جبهه‌ها آمده بود، بچه‌ها پرسیدند چرا کشمش‌ها و برخی از اقلام خیلی قدیمی است، به گوش خود شنیدم، آن مقام ارتشی گفت؛ «ارتش سال‌ها ذخایری برای بحران‌های کشور ذخیره می‌کند که اگر اجانب نگذارند کشور حالت عادی داشته باشد،  ارتش قادر است مردم عادی کشور و مدافعان کشور را آذوقه دهد.»
در آن روز خوشحال شدیم که برنامه‌ریزان قدیم و جدید آینده‌نگرند الان بعد از چهل سال که انقلاب باید مستحکم و منطقی و دانا به زمان گام بردارد دچار نوسان می‌شود و عواملی رانتی با غارت بیت‌المال و اختلاس و... می‌خواهند کشور را تهی از سرمایه و عزت کنند. این‌ها که کشور را به خاک سیاه کشانده‌اند، باید محاکمه و مجازات شوند. دشمن هرچند قداره‌بند باشد، ما اگر زمان‌شناس و عاقلانه برنامه داشته باشیم، بحران را پشت سر می‌گذاریم. رمز این کار دلسوزی مسئولین واقعی و تسویه‌ی نیروهای خائن و وحدت خالصانه‌ی کشور ماست. نه این‌که  عده ای از وحدت و حمایت ما از حاکمان، افراد سودجو جیب‌ها را پر کنند و به چاک بزنند.
فرد ظریفی که  در زمان جنگ از خدمت سربازی می‌ترسید می‌گفت: «من مرد خیابانم نه مرد بیابان، در خیابان هرچه می‌خواهید حاضرم ساعت‌ها شعار بدهم، ولی به‌طور عملی نمی‌توانم بجنگم.» اکنون حکایت آن‌هاست که بهتر از ما می‌دانند، در مبارزه فقط شعار چاره‌ساز نیست، عمل و شعور و بلوغ فکری هم باید به دادمان برسد. بنده عاجزانه تقاضا دارم به عمل‌گرایان و شیفتگان خدمت، میدان بدهید، و از ذهن‌گرایان تشنه‌ی قدرت، مقداری فاصله بگیرید تا سازندگان و متخصصان کارآمد و وطن‌دوست و با دین و ایمان کشور را به جلو هدایت کنند. نه این‌که فقر و اختلاف طبقاتی و امراض و آسیب‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی و...کشور را بدبخت نماید. از بس تعلیم و تربیت شکسته شد، جامعه به سمت جرم و انحراف حرکت کرد،  الان باید به‌جای رشد علم و ادب و بالنده کردن آموزش و پرورش، ما تمام نیرویمان را برای به راه آوردن افراد مجرم و کج‌رو اجتماع، با هزینه‌ی سرسام‌آوری صرف کنیم. یعنی درمان را قبل از پیش‌گیری در دستور کار باید قرار داد. در حالی‌که پیش‌گیری قبل از درمان هزینه‌ی کم‌تری را در بردارد.
 درد زیاد است و ما خجالتیم که  نمی‌توانیم گامی عملی برداریم. امید است دلسوزان و مسئولان وطن دوست، کشور را از این دریای طوفانی به ساحل امن هدایت کنند.
 برخی ممکن است اشکال نمایند، و پرسش‌هایی ارائه نمایند، که  ابتدا شفاف بگویید، این عمل‌گرایان و شیفتگان خدمت، چه کسانی هستند؟ و اگر همین شیفتگان خدمت راه را برای ذهن‌گرایان تشنه‌ی قدرت باز کنند، تا چه میزان مردم فقرزده به حقوق غارت شده‌ی خویش خواهند رسید؟ و آیا با نصیحت شما غارتگران و مفسدین، از قدرت فاصله می‌گیرند، تا متخصصان کارآمد و دلسوزان جامعه، کشور را به جلو هدایت کنند؟!!!!  با توجه به این‌که قدرت فسادآور است و انسان به قدرت رسیده حریص و سیری‌ناپذیر است. چه پاسخی دارید؟
  در پاسخ این اشکالات باید اذعان نمود، از قدیم گفته‌اند، حقیقت میوه‌ای است که بر روی درخت آزادی می‌روید.
 ما ایرانیان از بس از راست‌گویی و شفافیت ضربه خوردیم که بلانسبت ایرانیان خودم را می‌گویم، مجبورم به‌جای شفافیت، در لفافه سخن گویم و در زمانی‌که بزرگان ما( داریوش کبیر) گفته‌اند؛ «خدایا سرزمین و ملت ایران را از جنگ و خشک‌سالی و دروغ  نگه‌دار»، متاسفانه دشمنان ایران با جنگ و توطئه، بیش از یک میلیون و چند صد کیلومتر را از فلات ایران جدا کردند و الان ما و جهان پیرامونمان دچار خشک‌سالی هم شدیم، و دروغ هم بسان یک اپیدمی جامعه ما را تهدید می‌کند. بنابراین در پاسخ اشکالات، منظور نگارنده؛ استفاده از همه‌ی ظرفیت‌ها و شایستگان جامعه است و در شرایط انسانی و علمی برابر آن‌ها که شایسته‌تر و لایق‌تر در علم و اخلاق و توانمندی هستند، ولو این‌که پارتی نداشته باشند، باید مقدرات و مدیریت کشور را  به چنین نیروهایی بدهند، و بسپارند و صد البته نیروهای منصف و باتقوایی هم برکار آن‌ها نظارت و رهبری داشته باشند، نه افسارگسیخته هر فردی که حاکم شود، فقط به منافع شخصی‌اش بیاندیشد. این شایسته‌سالاری باید از مقامات پایین تا بالاتر را در برگیرد به‌طور مثال یک فرمانداری که تحصیلاتش از یک دانشگاه کوچک محلی با ... مدرک گرفته است، را باید پست و مقام داد؟ یا یک فردی که با درایت و زحمت تحصیلاتش را در یک  در دانشگاه معتبری دارای تخصص و تبحر شده‌است.
هم‌چنین افراد متخصص را نباید منزوی کرد و یا در خانه‌ی خود زندانی نمود. این‌ها باید در امور کشور  نقش داشته باشند. سال‌ها پیش دکتر پرویز پیران گفت جناب هابرماس به کشور مغزهای فسیل شده خوش آمدید. یعنی از شایستگان و لایقان کم‌تر استفاده می‌شود و کارها را به افراد ناتوان واگذار می‌کنند و افراد توانمند در حاشیه قرار می‌گیرند. عاقلان بهتر می‌دانند، که باید جوان‌های با تدبیر و متخصص را به میدان آورد.
 امیداست الفبای بالا تا حدودی قانع‌کننده باشد و اشکالات را پاسخ داده باشد. البته نگارنده فردی فرهنگی است، با توصیه‌ام آرزوی جابه‌جایی نخبگان را دارد.
*مدرس  دانشگاه

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004