شما اینجا هستید: خانهیادداشتنغمه‌ی شوق پرستوهای شاد

نغمه‌ی شوق پرستوهای شاد

چهارشنبه, 10 مرداد 1397 ساعت 10:54 شناسه خبر: 3745 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
seymare seymare

خواندن به اوج بر سر بازارهای شهر /  آن نغمه به جان شده پنهانم آرزوست
اواخر امُردادماه۹۷ در سی‌ام و سی و یکم، پایتخت موسیقی ایران شهر خرم‌آباد، سالن شهیدآوینی اداره‌کل ارشاداسلامی شاهد برگزاری کنسرتی به سرپرستی استاد شهرام کیمیایی خواهد بود، که در نوع خود کم‌نظیر است. در این برنامه گروهی از کودکان و نوجوانان هنرمند با هم‌نوایی و هم‌نوازی خود به اجرای قطعاتی از موسیقی کودک با ریتم‌های دو چهارم، سه چهارم، چهار چهارم و شش هشتم است که موجی نرم و مخملین از موسیقی‌ای شاد، دلنشین و کودکانه را در فضای شهر طنین‌انداز خواهندکرد و دنیایی از احساس و پاکی را به شهروندان هنردوست و عاشقان دنیای کودکان عرضه خواهند داشت.


ریتم‌هایی شاد، دل‌نشین و کودکانه که همه را از بزرگ تا کوچک و از خُرد تا کلان برای لحظاتی از زمین و تعلقات زمینی جدا و به حریم امن خدا خواهد برد. این برنامه به سرپرستی و همت موسیقی‌دان فرهیخته شهرمان استاد شهرام کیمیایی و همکاری استاد حسن نقدی، همکاری کانون ادب خرم‌آباد و مرکز موسیقی کاسیتال، با حضور سازهای مختلفی چون پیانو، ویولن، بلز، فلوت، تمبک، دف و سنتور در دو بخش: نخست، هم‌خوانی گروه کر و هم‌نوازی پیانو و دوم، هم‌خوانی گروه کر با سایر سازها به اجرا در خواهد آمد. در این برنامه که تلفیقی است از موسیقی محلی و موسیقی ملل قطعاتی از موسیقی محلی بایاد زنده‌یاد رضاسقایی و قسمت‌هایی از کتاب«بادبادک» مانند «خوشحال و شاد و خندانم، ترن، بهار، روزهای هفته، دویدم و عروسک جون» با نام «گل‌های خرم» به اجرا در خواهد آمد، گل‌های خرم به لحاظ تنوع و گستردگی سازها تنوع سنی کودکان و نوجوانان بی‌نظیراست.
این برنامه فرصت مناسبی است تا خانواده‌های محترم و شهروندان عزیزی که دنیای کودکان برایشان با اهمیت است دعوت این اساتید فرهیخته و هنرجویان کودک و نوجوان را پذیرفته و از نزدیک شاهد هنرنمایی و باز شدن قریحه و ذوق غنچه‌های خرم شهرمان باشند. همه‌ی عزیزانی که به نوعی با کودک و دنیای آنان سر و کار دارند نیک می‌دانند که برقرای ارتباط با آن‌ها کار ساده‌ای نیست خصوصاً در حوضه‌های هنری و موسیقایی، این کار به مراتب سخت‌تر و دشوارتر است و صبر و حوصله‌ای مضاعف می‌طلبد، لازمه‌ی این کار دانش، آگاهی و تسلط علمی و عملی باسازها و درکی علمی و روان‌شناسانه از دنیای کودک و انتخاب نوع موسیقی متناسب با روحیه و دنیای کودکانه‌ی آن‌هاست که خوش‌بختانه هم استاد حسن نقدی و هم استاد شهرام کیمیایی دارای این مؤلفه‌ها هستند و سال‌هاست که متواضعانه به آموزش تخصصی این‌گونه موسیقی می‌پردازند.
بی‌تردید صبر، حوصله‌ی تسلط و آگاهی آنان زمینه‌‌ساز جمع شدن این پرستوهای شاد به دور آنان شده است.  این کار به شدت سخت و طاقت فرساست و جز عشق به کودکان و پاکی دنیای آنان کسی نمی‌تواند رهرو این منزل بس بعید باشد، حقیر چند مورد در جلسات تمرینی این اساتید و هنرآموزان به حضورشان بار یافته‌ام و از نزدیک شاهد زحمات بی دریغ، پشتکار و خستگی‌ناپذیری قابل ستایش آنان در فضاهای کوچک، گرم و بدون امکانات بوده‌ام از این‌رو بر این همه تلاش و این همه خستگی‌ناپذیری  غبطه می‌خورم. آن‌ها به‌رغم کمبود جا و امکانات چنان بچه‌ها و همراهانشان را به وجد می‌آورند که آدم زمان و مکان را فراموش می‌کند.
به نظرم یکی از اهداف بلند این اساتید علاوه بر آموزش موسیقی قراردادن هنرآموزان در شرایط جمعی وگروهی و ایجاد روحیه انطباق خلاقیت‌های فردی آنان با شرایط اجتماعی،کاهش استرس‌های فردی و اجتماعی وکاهش ترس از سن هنرجویان جوان است ضمن این‌که این کار خود به خود موجب بلوغ فکری و روحی آنان خواهدشد و به آموزش دروس و درک بهتر آنان از درس‌هایی چون ریاضی منجر خواهد شد. موسیقی هم‌زمان سه بخش مهم از وجود کودک را درگیر و به تکاپو می‌اندازد. اول عقل، دوم احساس و سوم جسم. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر کودک در سنین پایین در معرض موسیقی قرار گیرد، روند رشد ذهنی و جسمی او به شکل مناسب‌تری در مقایسه با کودکانی که در معرض موسیقی قرار نگرفته‌اند رشد خواهد کرد. دانشمندان معتقدند، این کودکان از بهره‌ی هوشی بالاتری برخوردار می‌شوند. از دیگر سو آموختن موسیقی نیاز به تمرین و ممارست دارد، این استمرار همواره کودک را با رشد، بالندگی و بزرگ شدن دنبال می‌کند و به او قدرت رویارویی با چالش‌های زندگی را خواهد داد.
از بزرگ‌ترین مزایایی که موسیقی کودک برای کودکان به همراه می‌آورد تقویت حس اعتماد به نفس است. وقتی کودک خود را قادر به نواختن یک ساز می‌بیند احساس غرور می‌کند و به توانایی خود ایمان می‌آورد. و همین امر اعتماد به نفس او را بالا می‌برد. علاوه بر آن به کودک جسارت، شجاعت و شهامت می‌بخشد. کودک ابتدا در مقابل خانواده سپس دوستان و اقوام و در نهایت در یک برنامه‌ی موسیقایی به هنرنمایی خواهد پرداخت.
 مطمئنا چنین کودکی هرگز یک کودک منزوی و کم رو نخواهد شد. از این‌ها گذشته یادگیری موسیقی موجب بالا رفتن سرعت یادگیری می‌شود وکودک را به سمت نابغه شدن سوق خواهد داد، اگر بتوانیم کودکان را در سنین پایین با موسیقی آشنا کنیم بر سرعت یادگیری آن‌ها تاثیری عمیق گذاشته‌ایم، زیرا کودک در خلال آموزش، تمرین و نواختن موسیقی قدرت تمرکز و تفکرش بالا می‌رود و همین موجب می شود که کودک ما یاد بگیرد که در هر کاری از عقل و منطق خود استفاده کند سپس همین عقل و منطق و روش‌های استدلالی سنگ بنای حل مسائل ریاضی و فرمول‌های پیچیده دیگر درس‌هایش می‌شود. یا وقتی کودک ما به صورت گروهی به تمرین موسیقی می‌پردازد در خلال تمرینات گروه یاد می‌گیرد که چگونه با دیگران همکاری کند یا چگونه خود را با اجتماع در هماهنگی قراردهد. به هر روی بنده فکر می‌کنم که اساتید بزرگوار ما هدفشان تنها آموزش به خاطر نواختن صرف نیست و اگر این همه مشقات و ناملایمات را بدون هرگونه مزد و  منت می‌پذیرند تنها و تنها به خاطر عشق و علاقه به کودکان است که پا در چنین گودهایی می‌گذارند. بی‌تردید «گل‌های خرم» غوغایی در شهر بر پا خواهد کرد و با استقبال گرم و بی‌نظیر شهروندان هنردوست و هنرپرور روبه‌رو خواهد شد و آقایان کیمیایی و نقدی پاداش تمرینات فشرده و زحمات طاقت‌فرسای خود را در گرم‌ترین روزهای سال از دستان گرم و مهربان شهروندان قدرشناس و هنردوست خواهند گرفت. طنین هم‌آوایی پرستوهای شاد در شهر خواهد پیچید و عطر دل‌انگیز احساسات پاکشان مشام جان را معطر خواهد ساخت. هم‌نوایی و هم‌نوازی گل‌های خرم را پاس بداریم و با کودکان خود به استقبالشان برویم. با آنان چون کاکایی‌ها به آسمان برخیزیم و سوار بر بال مهربان این پرستوهای مهربان پا در حریم امن خدا بگذاریم.
*چاپ شده در سیمره 460(10اَمرداد)

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « بحران امروز کشور میوه‌ی تلخ »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004