شما اینجا هستید: خانهیادداشتمیوه‌ی تلخ

میوه‌ی تلخ

پنج شنبه, 11 مرداد 1397 ساعت 10:56 شناسه خبر: 3749 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

آن‌گاه که خوراک می‌خوریم اگر غذای ما همراه با چربی یا شیرینی باشد، مجبوریم پس از پایان دست‌هایمان را بشویم، اگر این کار را نکنیم روال عادی دست آلوده‌ی ما ممکن است آلودگی را به لباس و سایر نقاط بدن گسترش دهد، اما آن‌چه مهم‌تر است افراد در زندگی روزمره به لحاظ رفتاری هم ممکن است انسان دچار شکوفایی یا آلودگی گردند، همان‌طور که اغلب روان‌شناسان اعلام داشته‌اند، رفتارهایی وجود دارد که ممکن است مطلوب یا نامطلوب باشند.

 

هرچه بخواهیم رفتارهای خویش را به ویژه در ناهنجاری در خفا انجام دهیم و تصور کنیم که آلودگی آن‌ها دیده نمی‌شود، بیش‌تر سرابی از فریب برای خویش ساخته‌ایم، جالب توجه‌تر و تاسف‌بارتر وقتی است که در تکرار این‌گونه ناهنجاری‌ها اصرار ورزیم و آن‌ها را در ذهن خویش نهادینه کنیم، اگر در کارهایی که انجام می‌دهیم صداقت و صمیمیت وجود داشته باشد حتا بعد از مرگ ارزشمند بودن آن‌ها خاموشی و فراموشی ندارد. خلاف آن هم بدین‌گونه است. برخی افراد بر طبق اصل عادت و تکرار، ناهنجاری‌های رفتاری را در زندگی خویش تثبیت کند، زیرا برداشت آن‌ها از فهم و شعور مردم جز تاریکی و نادانی چیز دیگری نیست. درست مانند موجودی که در جنگلی انبوه برای دیده نشدن به بوته‌ای کوچک پناه ببرد. تمام رفتارهای نامطلوب و فریبنده در طی تاریخ زندگی بشر گرچه به وسیله‌ی فرصت‌طلبان تکرار شده، اما هرگز آدمی در نامطلوب بودن آن‌ها تردید نکرده است. وقتی شرایط بنای زندگی بر پایه‌‌ای مستحکم استوار نباشد، سرانجام فرو خواهد ریخت، ارزش‌های درونی هم به همین منوال است، چنان‌چه با هنجارهای رفتاری توام شود هرگز بدنامی و دشواری در پی نخواهد داشت.
بزرگ‌ترین بدبختی برخی افراد نه تنها در ناهنجاری‌‌های رفتاری بلکه پیامد بی‌اعتمادی، ناباوری و به دنبال آن سقوط عامل آن است. برخی افراد تلاش دارند، با رفتارهای خود تئوری و فرضیه‌های علمی را هم کم‌بها جلوه دهند، به‌طور مثال؛ تفاوت انسان با سایر حیوانات در تغییر رفتار و تکیه بر انگیزه‌ها به‌ جای غرایض حیوانی است، انسان فهیم وقتی که متوجه‌ی اشتباه برنامه‌های خود می‌شود سعی دارد برای ترمیم و بازگشت به رفتارهای مطلوب تلاش مخلصانه کند و با پیگیری صادقانه‌ی هنجارهای رفتاری، اعتماد هم‌نوعان را به خود بازگرداند، اما انسانی که نمی‌داند اشتباه یعنی چه و تغییر رفتار ضرورت زندگی سالم و شرافتمندانه است، همواره می‌کوشد با پناه بردن به فریب‌کاری و پرگویی ناهنجاری را به گونه‌ی زشت‌تری به نمایش‌ بگذارد.
افراد خودپرست، خوددوست و خودنگر بیمارانی هستند که صرفاً و مقطعی چیز دیگری را نمی‌بینند. به همین دلیل ارزش‌های درونی یا وجدان‌های آن‌ها به شدت آسیب دیده است، کسی که وجدانش در معرض ناهنجاری رفتاری قرار گیرد فطرت انسان بودنش نیز کاهش می‌یابد، در نهایت خود را در بن‌بستی قرار می‌دهد که تنها راه نجات را در دلیل‌تراشی می‌بیند. هزاران سال پیش افلاطون با دیدن چنین شخصیت‌هایی گفته است:«وقتی از رنج دیگران رنج می‌بری و از خنده‌ی آن‌ها می‌خندی، نه رنج واقعیست نه خنده، اولی ترسی است از آن رنج که به سراغ ما هم بیاید، دومی امیدی است از آن ‌که ای‌کاش ما هم می‌خندیدیم.»
هرچند به روال زندگی معمول گاهی ممکن است خندیدن در اثر رنج  فراوان و گریه کردن به دنبال شادی زیاد باشد که در اصطلاح روانی نوعی جابه‌جایی عاطفی گفته می‌شود اما محیطی شکوفا و بارور و بانشاط می‌شود که در آن شادی و رفاه حرف اول را بزند و الا گریه کردن همواره وجود داشته و دارد مانند مرگ عزیزان. اصرار بر گریه به شکل تصنعی، فرار از نشاط، پیش‌رفت و پویایی است و به دنبال آن خمودگی، ناامیدی، ناباروری را پرورش می‌یابد، در این میان هستند کسانی که به خاطر منافع حریصانه دست خود را از همه چیز شسته‌اند، این‌جاست که ژان پل‌سارتر می‌گوید:«کثیف‌تر از دست‌های نشسته هم هست، دست‌های شسته از همه چیز.»
کسانی که همواره باید شاهد درد، رنج، ناکامی، بی‌انصافی و تجاوز به حقوق شهروندی خود باشند، گرفتار دست‌های شسته از همه چیزند که جامعه را به هرج و مرج و ناهنجاری می‌کشانند، نتیجه‌ی چنین رفتار نامطلوبی جز خشونت، میوه‌ی تلخ دیگری ندارد.

*کارشناس روان‌شناسی اجتماعی و مشاوره

*چاپ شده در سیمره 459(3 اَمرداد 97)

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004