شما اینجا هستید: خانهیادداشتفریاد بی‌صدا «به بهانه‌ی روز خبرنگار»

فریاد بی‌صدا «به بهانه‌ی روز خبرنگار»

دوشنبه, 22 مرداد 1397 ساعت 09:27 شناسه خبر: 3771 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

وقتی طالبان متحجر و جاهل، صارمی، خبرنگار خبرگزاری اسلامی ایران (ایرنا) را سال 1377 در مزار شریف افغانستان به شهادت رساند، روزی در ایران برای گرامی‌داشت مقام «خبرنگار» در تقویم ما ثبت و ضبط شد. بدین روی هر سال در هفدهم اَمُرداد، در سراسر کشور و به ویژه در لرستان که صارمی اهل این استان است، برنامه‌های ویژه‌ای برگزار می‌شود.


در طول تاریخ، خبرنگاران زیادی در سراسر جهان به خاطر آگاهی‌بخشی و روشن‌گری جان خود را از دست داده‌اند و هم‌چنان این روند ادامه دارد. برخی آمارها حکایت از آن دارد که در دنیا سالانه 70 تا 80 خبرنگار در راه هدف مقدس خود کشته می‌‌شوند. علاوه بر این خبرنگاران بی‌شماری در زندان ستم‌گران به سر می‌برند و تنها گناهشان آگاه‌کردن مردم و برملا ساختن مسایل پشت پرده‌ی حکومتیان است. البته در این اوضاع بی ‌در و پیکر کنونی که همه‌چیز ما سرجایش نیست، به ندرت خبرنگارانی پیدا می‌شود که به فکر مردم باشند و به وظیفه‌ی اصلی خود (آگاهی و دانایی) جامه‌ی عمل بپوشند. منابع قدرت و ساختار ... حکومتی، چنان رسانه‌ها را ضعیف و نحیف کرده است که به راحتی خود و قلم‌شان را در اختیار اربابان قدرت قرار می‌دهند! با دریغ و درد، سخن‌گو و کاسه‌لیس سیاسیون و فرصت‌طلبانی می‌شوند که جز به منافع شخصی و خانوادگی خود به چیز دیگری نمی‌اندیشند. این‌جاست که خبرنگار، محتاج و نیازمند می‌شود. چنین خبرنگاری به راحتی قابل خرید و فروش است. خبرنگاری شغل نیست بل یک نداست. یک فریاد است، فریاد مردم بی‌صدا. به استناد گفته‌ی مسعود مهاجر، روزنامه‌نگار پیش‌کسوت، «خبرنگارِ محتاج، خبرنگار نمی‌شود. ما از همان اول بی‌نیاز بودیم، ولی خبرنگاران امروز نیازمند هستند و طبیعی است که منابع خبری آن‌ها را می‌خرند.»
البته این بدان معنا نیست که ما در این کشور خبرنگار خوب و دردآگاهِ مردمی نداشته باشیم؛ بماند که خیلی‌ها به‌خاطر وضعیت نا‌به‌سامان و اوضاع درهم و برهم روزنامه‌نگاری، کُنج عزلت گزیده و عطای روزنامه‌نگاری را به لقای آن بخشیده‌اند. خبرنگارِ خوب، شجاع و نترس است. از نهیب و مقاومت مسئولان نمی‌هراسد، مردم را آگاه می‌کند، کنش‌ها و واکنش‌های مسئولان را زیر نظر دارد، اسیر منابع قدرت چه رسمی و چه غیررسمی نمی‌شود، در برابر جامعه‌ی خود آیینه‌وار عمل می‌کند تا مردم بتوانند زیبایی‌ها و پلشتی‌ها را از هم بازشناسند.
روزنامه‌نگارِ خوب در کار خود بیش‌تر در خدمت مردم قرار می‌گیرد تا صاحبان نفوذ و قدرت، بدین روی در انتظار پاداش رسمی نمی‌ماند. او پاداش خود را از طریق جلب اعتماد مردم و مخاطبانش می‌ستاند، هر چند این روند ممکن است قدرتمند را خوشایند نباشد!
خبرنگار باید سواد رسانه‌ای داشته باشد. اولین و ضروری‌ترین‌ شرط برای خبرنگار شدن همین است و بس. او باید «آگاهی‌رسان» باشد و «جریان‌ساز» که مخاطب دریابد اگر از خواندن مطلبش بی‌خبر بماند گویی چیز مهمی را از دست داده‌است. یا خبرش غیر منتظره و غیرعادی باشد که مخاطب از کشف آن احساس بیش‌تر دانستن کند نه این که وقتش را حرام نماید. روزنامه‌نگار هنگاهی که تن‌پوش روزنامه‌نگای بر تن می‌کند، وکیل مردم می‌شود، باید برای آنان بنویسد و فریاد بی‌صدایشان باشد. ندایی باشد برای آگاهی و دانایی نه سوداگری و ... مدال را باید به چنین خبرنگارانی داد که جز به منافع مردم به چیز دیگری نمی‌اندیشند.
اما آیا رسانه‌های ما چنین هستند؟ اوضاع جامعه را چگونه رصد می‌کنند؟ با مردمند یا با مسئولان؟ یک انگلیسی تعریفی از خبر دارد به این مضمون: «خبر یعنی مردم.» همین کافی است. باید این تعریف سرلوحه‌ی کار ما باشد.
وقتی یک رسانه را چند نفر خانوادگی بدون سواد رسانه‌ای می‌گرداند، وقتی نیروی متخصص در این حوزه نداریم، وقتی اقتصاد رسانه نیز دولتی است و وقتی که ... به نظر شما ما رسانه داشته باشیم بهتر است یا نه؟ پاسخ را خودتان بهتر از من می‌دانید.
البته در کشوری که مدیران رسانه‌ها را دولت تعیین می‌کند، امور و بودجه‌ی آنان را زیر نظر دارد، یارانه می‌دهد، امتیاز می‌دهد، لغو امتیاز می‌کند، هرکس با داشتن یک لیسانس فکسنی مدیر رسانه می‌شود، چه انتظاری باید از کارکرد درست و شفاف و صادقانه‌ی رسانه‌ها داشته باشیم.
فرجام سخن این که به امید آزادی تمام خبرنگاران زندانی دربند در سراسر دنیا به ویژه ایران عزیزمان. ایدون باد!

* چاپ شده در سیمره 461(18 اَمرداد 97)

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004