شما اینجا هستید: خانهیادداشتسرگشتگی رابطه‌ی بین دولت و سازمان‌های مردم‌نهاد

سرگشتگی رابطه‌ی بین دولت و سازمان‌های مردم‌نهاد

یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 10:44 شناسه خبر: 3787 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

نهاد مدنی به مانند سایر مفاهیم از دید صاحب‌نظران از تعاریف گوناگونی برخوردار است و اجماع واحدی برای تعریف آن نیست.
درکشور ما نهاد مدنی یا سازمان‌های مردم‌نهاد بدین‌گونه تعریف می‌شوند:
«نهادهای مدنی نهادهایی هستنند غیردولتی، غیرسیاسی و به دور از وابستگی مالی به دولت.»
این تعریف در وجه غالب و در عمل، این چنین نیست؛ زیرا به‌جای غیردولتی بودن به‌نوعی دولتی هستند.


چون‌که صدور مجوز فعالیت، تیپ بودن مفادی از اصول اساسنامه‌ای و نظارت و کنترل بر این تشکل‌های مردم‌نهاد به عهده‌ی سیاسی‌ترین و امنیتی‌ترین نهادهای دولتی مانند وزارت کشور، اطلاعات و نیروی انتظامی است. درصورتی ضرورت دارد مکانیزمی طراحی شود تا نحوه‌ی شکل‌گیری و صدور مجوز و نظارت بر عملکرد و شفاف‌سازی‌شان برای افکارعمومی و مجموعه‌ی خویش، در کنار رسانه‌های آزاد از طریق سازوکاری دموکراتیک توسط خود این نهادها انجام پذیرد و به سرگشتگی و سرگردانی رابطه‌ی بین دولت و نهادهای غیردولتی پایان داده شود. 
در کشوری مانند فرانسه با جمعیتی بالغ بر 60 میلیون نفر، بیش از یک میلیون سازمان مردم نهاد «ان‌‌جی‌‌او» فعال هستند؛ دراین گونه کشورها ثبت سازمان مردم‌نهاد در اداره‌ی ثبت، کافی است.
از وظایف دولت می‌توان به فراهم نمودن بستر و فرصت‌های مناسب برای گسترش سازمان‌های مردم‌نهاد در داخل کشور و پیوندشان با نهادهای مدنی بین‌المللی نام برد.
هم‌چنین تخصیص بودجه‌ای سالانه از جانب دولت برای تقویت تشکل‌های مردم‌نهاد پایه‌ای جهان‌شمول به ویژه در کشورهای دموکراتیک دارد.
 زیرا صرف هزینه در این نهادها و تشکل‌های مردمی، غیرانتفاعی بوده و منفعت اشخاص حقیقی یا حقوقی در آن جایگاهی نخواهد داشت، آن‌گاه که براساس یک مکانیزم شفاف و دموکراتیک فعالیت نمایند.
در یک جامعه‌ی مدنی مسئولان به دنبال نهادهای مدنی هستند تا از ظرفیت‌های کارشناسی، پیشنهاد و راه‌کارهایشان برای برون‌رفت از مشکلات و پاسخ‌گویی به مطالبات به‌حق مردم و افکارعمومی بهره‌مند شوند، نه این‌که فعالان نهادهای مدنی در یک بوروکراسی ناکارآمد و غیر‌پاسخ‌گو، بیش‌تر وقت‌شان را به دنبال گرفتن یک ملاقات حضوری و یا تحویل یک درخواست کتبی به مدیران تلف نمایند، تازه پس از توفیق شاهد یک سری وعده‌های بدون پشتوانه‌ی عملی از سوی برخی مسئولان باشند.
البته باید گفت متأسفانه اهمیت کار و خردجمعی و تشکل‌یابی و ایجاد کار هماهنگ بین تشکل‌ها از دید بخشی از افراد جامعه ما بنا به دلایل گوناگون هنوز جا نیفتاده است. هرچند بنا به برخی ضرورت‌های زمانی و مکانی رو آوری و اعتماد به تشکل‌یابی رو به فزونی دارد. جامعه بدون نهادهای مدنی جامعه‌ای مرده است و مردمش به صورت گله‌وار زیست می‌نمایند.
از این رو تجربه‌ی بشری گویای این است که آن دسته ازجوامعی که به مشارکت‌جویی و مسئولیت‌پذیری در تشکل‌های صنفی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی  روی آورده‌اند، موفق‌ترند. در جامعه‌ی مدنی افراد فقط به فکر منافع فردی خود نیستند، بلکه به منافع اجتماعی هم می‌اندیشند وگام برمی‌دارند.
سازمان‌های مردم‌نهاد یکی از مکان‌های آموزشی برای ارتقای سطح فرهنگ جامعه به سوی نوع‌دوستی، حفظ منابع طبیعی و محیط‌زیست، عدالت اجتماعی و ملزم بودن به رعایت حقوق شهروندی هستند.
از این رو، بایستی بین شیوه‌ی کار تشکل‌های واقعی با تشکل‌های صوری که بیش‌تر به دنبال منفعت‌طلبی‌اند و متجاوز به حقوق مردم‌اند، تفاوت قائل شد.                          
 *کنشگر مدنی     

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004