شما اینجا هستید: خانهیادداشتچرا خرم‌آباد، پایتخت فرهنگی قوم لر؟

چرا خرم‌آباد، پایتخت فرهنگی قوم لر؟

دوشنبه, 05 شهریور 1397 ساعت 09:29 شناسه خبر: 3789 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

از تاثیر موسیقی برجسم و جان آدمی بی خبر نیستیم.
 موسیقی را چه"صنعت ترکیب اصوات" بخوانیم یا به تعبیر افلاطون آن را "ناموس اخلاقی"بدانیم یا بگوییم: موسیقی جبران ناکامی‌های زبان است و مثل شکسپیر بگوییم:
"آن‌جا که کلام تمام می‌شود موسیقی آغاز می‌شود"والمختصر به مدرن‌ترین تعریف موسیقی برسیم که می‌گوید:
" موسیقی صدا در زمان است" و...
همه‌ی این تعریف‌ها اگر درست باشند جای خود دارند و این که ما، در برابر آهنگ‌ها و موسیقی، شاد و غمگین و هیجان زده و احساساتی می‌شویم و به دنیایی غیرآن چه هستیم می‌رسیم خود حکایتی شیرین و شنیدنی است‌.


پیش از این در نوشتاری قوم‌گرایی را با هدف شناخت هویت قومی و تقویت هویت ملی نیک دانستیم چرا که اگر می‌خواهیم هویت ملی خود را تقویت کنیم و این درخت تنومند را پاسداری کنیم ناگزیر از پاس‌داشت ریشه‌های آن، یعنی حف ، نگه‌داری و پاسداشت خرده فرهنگ هاهستیم.
"قوم لر" به عنوان یکی از اقوام ایرانی ظرفیت بزرگی از دانستنی‌های فرهنگی ایران زمین در سینه‌ی خود دارد و بی‌شک یکی از تنومندترین ریشه‌های درخت سربه فلک کشیده‌ی هویت ایرانی است.
این روزها و شب‌ها می‌بینیم "جشنواره‌ی موسیقی قوم لر" با مشارکت هنرمندان ۱۱ استان لرنشین و با حمایت و پشتیبانی استاندار لرتبار و تیم فرهنگی ایشان، در جوار قلعه‌ی همیشه سربلند "فلک افلاک" درحال برگزاری است.
استاندار استان لرستان دکترخادمی، در آیین گشایش "جشنواره ی موسیقی قوم لر"، خرم‌آباد را مرکز فرهنگی قوم لر نامید"
دکترخادمی دراسفندماه سال ۹۶ خبر برگزاری این جشنواره را به اهالی رسانه اعلام کرده بود.
دکترخادمی مدیریت استراتژیک خوانده است، توجه به ظرفیت‌های فرهنگی و هنری مردم و استفاده ازسازمان‌های مردم‌نهاد درراستای ایجاد نشاط و شادی درجامعه، نتیجه‌ی نوع نگاه مجموعه نگر ایشان به موضوع امنیت و رفاه اجتماعی است.
دکترخادمی در آیین افتتاحیه گفت: «خرم‌آباد، مرکز فرهنگی قوم لر است» و این سخن می‌تواند نقطه‌ی عطفی در تاریخ فرهنگی و اجتماعی شهرستان خرم‌آباد به حساب بیاید.
موسیقی، زبان مشترک روان انسان‌هاست زبان بی‌کلام، زبانی که همه‌ی سلول‌های زنده‌ی بشر را به شنیدن وامی دارد و هوش ناملموس روان آدمی را به وجد می‌آورد.
برگزاری "جشنواره‌ی موسیقی قوم لر" در خرم‌آباد می‌تواند با نگاه تقویت هویت قومی و ملی به عنوان یک فرصت و بزنگاه تاریخی مورد کنکاش و بررسی اهل هنرو فرهنگ این دیار قرارگیرد!
موسیقی قوم لر، خود به تنهایی یک فرهنگ است، حس وطن دوستی، عشق و محبت و نوع دوستی، حماسه و ایثارگری، سوز و ساز زندگی، غم و اندوه و سوگ و سور، آرامش و بزم و رزم زندگی، همه درموسیقی قوم لر نهفته است.
برگزاری جشنواره‌ی موسیقی قوم لر این بار با ابتکارو پیشنهاد مدیریت ارشد استان لرستان به راستی برای اهل هنر قابل تقدیراست.
استاد ایرج رحمان‌پور درسخنانی زیبا آن گاه که به احترام هم‌بستگی و انسجام قوم لر کلاه بختیاری برسرگذاشته بود، روبه مردم مشتاق گفت:« معمولا هنر با قدرت با هم نمی‌سازند اما هرگاه قدرت هنررا به رسمیت می‌شناسد ما خود را خدمت‌گزار و دوست دار قدرت می‌دانیم»(نقل به مضمون)
دکترخادمی به عنوان نماینده‌ی دولت درلرستان، به درستی و با شناخت کامل از ظرفیت های موسیقی لرستان، خرم‌آباد را مرکز هنری قوم لر خواند.
وی از ستاره‌های ماندگار این هنر، از زنده یاد رضاسقایی اسطوره‌ی موسیقی لرستان و استاد شکارچی و مروارید صدف سرنای جهان شاه‌میرزای دورود، فرج علی‌پور پنجه طلایی، باجلاوند، حشمت‌الله رشیدی، علی‌رضا نادری،  میرزاوند، استاد رحمان‌پور و ده‌ها خواننده‌ی با ارزش این دیار باخبراست.
دکترخادمی می‌داند قرارگرفتن ستاره‌های موسیقی دیار لرستان درکنار بهمن علا الدین، کورش اسدی، کریمی و ده‌ها جوان لرتبار، دردیگر مناطق لرنشین، می تواند زمینه ی تشکیل کهکشانی از آواها و نواهای رزمی و بزمی و آیینی قوم لر، درپهنه‌ی ایران زمین را فراهم کند.
بی‌شک تقویت هویت قومی و ثبت و ماندگار شدن خرده فرهنگ‌ها در راستای تقویت هویت ملی است و خود سبب پرگستره شدن نام نامی ایران و ایرانی در پهنه‌ی جهان خواهد شد. ایدون باد!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004