شما اینجا هستید: خانهیادداشتناهنجاری‌های تخریب‌گر

ناهنجاری‌های تخریب‌گر

شنبه, 17 شهریور 1397 ساعت 12:00 شناسه خبر: 3822 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

نه تنها نوزاد آدمی بلکه سایر موجودات در بدو تولد بدون آزار و بی‌گناه‌اند. سایر موجودات، جدای از انسان به تدریج می‌آموزند که چگونه باید از زنده ماندن خویش مواظبت کنند. همه‌ی آن‌چه انجام می‌دهند به شکلی غریزی پدیدار می‌شود اما انسان در ابتدای تولد برای مراقبت از خود نسبت به سایر جانداران بسیار ضعیف و از بین رونده‌ است.

بشر با رشد تدریجی محتویات ذهنیش انباشته از اطلاعات و دانستنی‌ها می‌گردد، همین انسان در طول زندگی متوجه می‌شود، موجودی اجتماعی است و بدون حضور هم‌نوعان هیچ‌گونه رشدی نخواهد داشت. او به تدریج یاد می‌گیرد رفتار مطلوب و نامطلوب، هنجار و ناهنجار و سالم و ناسالم چگونه است. تنها کسانی در این شناخت با مشکل مواجه می‌گردند و حتا مشکل‌ساز می‌شوند که یا ناهنجاری تربیتی داشته باشند و یا ناهنجاری ذهنی، نتیجه‌ی ناهنجاری‌های آموزشی، خودبینی و خودنگری شدید است که فراخور شرایط گسترده‌ی چنین افرادی ممکن است جوامع بشری را دچار عناد، بدرفتاری و عقب‌ماندگی کند. در روان‌شناسی و علوم اجتماعی به کسی سالم گفته می‌شود که علاوه بر در نظر گرفتن حق خویش متوجه‌ی حقوق دیگران هم باشد و همان‌طور که دوست ندارد کسی نسبت به او تعدی کند او نیز حقوق و احترام سایرین را نیز رعایت کند. به تعریف دیگر اگر فردی حقوقی دارد تکالیفی هم دارد، عکس آن هم صادق است.
ناگفته پیداست برخی از افراد نسبت به رفتارهای انحرافی و ناهنجاری، تمایلاتی دارند و سعی می‌کنند به جای صداقت و صمیمیت با مردم تنها از روش نامطلوب فریب و نیرنگ، آن‌ها را اغفال کرده به حقوقشان آسیب برسانند، این‌جاست که باید اشاره شود تاریخ زندگی بشر انباشته از زشتی و زیبایی، هنجار و ناهنجاری است. به همین دلیل اگر در کشوری مانند آلمان یکی از مکان‌های ظهور و نبوغ بشری، فلیکس هافمن شیمی‌دان با کشف آسپرین موجب نجات جان میلیون‌ها انسان از سکته و برخی دیگر بیماری‌ها می‌شود، فرد دیگری با نبوغ منفی مانند هیتلر جان میلیون‌ها انسان را می‌گیرد. این است تفاوت‌های فردی به هنجار و نابه‌هنجار.
هرچند همه‌ي انسان‌ها در مقابل کشمکش‌ها و فراز و فرودهای زندگی دچار نقص‌های کوچک رفتاری می‌شوند اما عیب‌های بزرگ و افراطی می‌تواند سلامت و سعادت بشری را به نابودی بکشاند، اگر بر اثر نقص تربیتی یا ذهنی از فرصت‌ها به شکلی مدبرانه و با حسن نیت استفاده نشود، جامعه دچار مشکل می‌شود.
حال برای روشن شدن موضوع بهتر است به نمونه‌هایی از رفتارهای تخریب‌گر چنین تیپ‌های شخصیتی اشاره‌ای داشته باشیم:
افرادی که به خاطر منافع افراطی، شخصیتی دوگانه دارند و در رفتارهای منفی به سادگی تغییر رنگ می‌دهند و چهره‌‌ی دیگری پیدا می‌کنند. کسانی که آگاهانه و یا مغرضانه به دیوار سست پرگویی تکیه دارند و در عمل کار مفیدی انجام نمی‌دهند. افرادی که سعی می‌کنند ظاهری مهربان داشته باشند اما درونشان پر از کینه و نفرت نسبت به هم‌نوعان بی‌گناه خویش است. کسانی که به جای تشویق و ترغیب شایستگان به خاطر پیش‌رفت شرایط زندگی، متاسفانه سعی دارند به هر بهانه‌ای از رشد مثبت آن‌ها جلوگیری کنند. گروهی که از انتقاد سازنده که موجب پیش‌رفت و پویایی است گریزانند و به جای آن سعی دارند، نقادان را به هر وسیله‌ای همراه و هم‌صدای با خویش سازند. افرادی که از آدم‌های با عزت نفس، راست‌گفتار، رک‌گو و شجاع هراسانند و آن‌ها را بلای رفتار ناسالم خویش تلقی می‌کنند. کسانی که اوهام و توهم را بر روشن‌بینی و واقع‌نگری ترجیح می‌دهند. عده‌ای که همواره در این ناهنجاری فرو رفتنه‌اند که حتماً دروغ‌گویی بهتر از راست‌گویی است. کسانی که وطن و هم‌وطن را بیگانه و دشمن خویش می‌پندارند و آن‌ها را وسیله‌ای برای غارت اموالشان می‌خوانند. گروهی که بر اثر عادت‌های نامطلوب دوست داشتن زادگاه و میهن خویش را جدی تصور نکرده، تنها راه سعادت خویش را در فریبکاری و خشونت نسبت به هم‌نوعان خویش یافته‌اند. آن‌هایی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند فرزند زمان خویش باشند به همین دلیل مستمسک رفتارهای ناسالم خود را به اعمال کژاندیشی گذشتگان برمی‌گردانند، گروهی که به خدمت و سازندگی زادگاه خویش چندان بهایی نمی‌دهند و به شکلی آب از سر گذشته خود را به نمایش می‌گذارند.
افرادی که با این ناهنجاری به سر می‌برند که همه چیز دانند، چشم بسته هر مسئولیت بی‌ربطی را می‌پذیرند که بیش از پیش خرابی به بار آورند. گروهی که اعتقادات مردم را بازیچه قرار داده، آن‌ها را در فضای بی‌اعتمادی حیران و سرگردان می‌‌کنند. افرادی که تمام نیرو و توان خویش را در راه دغل‌کاری به کار گرفته و در قبال دیگران هیج نوع احساس مسئولیت و هم‌دلی ندارند. گروهی که دانایی و توانایی را وارونه جلوه داده، توانایی را صرفاً در دارایی می‌پندارند نه در دانایی.
کسانی که در عصر پیش‌رفت علم و آگاهی بشر سعی دارند به جای حل مشکلات از طریق درایت، مهربانی و مسالمت به زور و تزویر پناه ببرند. افرادی که به هنگام ضعف و  ستم‌دیدگی خود را مهربان و معقول و هم‌درد دیگران می‌پندارند اما به وقت توانایی و قدرت در مقابل هم‌دردان گذشته‌ی خویش صف‌آرایی می‌کنند. گروهی که به آن‌چه می‌گویند نه باور دارند و نه عمل می‌کنند. گروهی که نگاهی غرورآمیز به خود دارند که به علت کندذهنی، نو‌کیسه‌ای را که پیامد کلاه‌برداری است، افتخار خود می‌دانند و به مردم فخر می‌فروشند و راست‌کرداران را به نادانی متهم می‌کنند. عده‌ای که به اعتماد و یاری‌رسانی به هم‌نوعان پاسخ وارونه می‌دهند، به نحوی که فضای بی‌اعتمادی و یاس را در جامعه گسترش دهند. افرادی که در مقابل آزادگی و آزادی می‌ایستند و تنها مفهوم آن را برای خویش در هنجارشکنی، مشروع می‌بینند.
 همه‌ی آن‌چه یادآوری شد، صرفاً شمه‌ای از رفتار کسانی است که حتماً سلامت روانی ندارند و به دلیل بیمار بودنشان چنین رفتار ناهنجاری را نهادینه کرده، برای تطمیع و به انفعال کشیدن دیگران به کار می‌برند و بر چنین رفتارهای غیرسالمی اصرار دارند و در پیامد آن،‌ چنان در ورطه‌ای از مسخ و مستی فرو رفته‌اند که برای درک سرانجام کار خویش کور و کر شده‌اند.
 می‌توان باور داشت به کار بردن همیشگی چنین رفتار، اندیشه و افکاری سرانجامی جز رسوایی نخواهد داشت. بی‌هوشی و بی‌خبری چنین افرادی موجب از دست دادن فرصت برای اصلاح و بازگشت می‌شود، این‌گونه شخصیت‌های پریشان و بیماری‌زده تمام پل‌های پشت سر خویش را خراب می‌کنند و ارزشی از معنویت باقی نمی‌گذارند. به جایی می‌رسند که به قول شیخ اجل سعدی، شاعر و نویسنده‌ی توانمند ایرانی باید گفت:
گر خداوند نباشد ز بنده‌ای خشنود
 شفاعت همه‌ی پیامبران ندارد سود

*کارشناس مشاوره و روان‌شناسی اجتماعی

*چاپ شده در سیمره 464(12 شهریور)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004