شما اینجا هستید: خانهیادداشتنیروی عظیم

نیروی عظیم

پنج شنبه, 12 مهر 1397 ساعت 10:13 شناسه خبر: 3906 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

انیشتن فیزیکدان معروف سخنی تعمق برانگیز گفته است که:«سه نیروی عظیم بر زندگی بشر سلطه دارد. حماقت، ترس و حرص».
در مورد نخست باید گفت مشاهده می‌شود برخی از رفتارهای نیندیشیده و نسنجیده ما آدم‌ها جز نادانی و ناآگاهی منشأ دیگری ندارد و هنگامی که ذهن و تفکر انسان در محدوده‌ی خودبینی و خودمحوری قرار گیرد نتیجه‌ی آن نه تنها منفی و مضر است بلکه فرد را به ناهنجاری‌های اخلاقی می‌کشاند. خودبینی و توجه‌‌ی افراطی به منافع فرد و گروه ویژه موجب می‌گردد، زندگی روند طبیعی خود را از دست بدهد و به طرف ترس و حرص و در نهایت به خشونت و وحشی‌گری بینجامد، گویی در چنین ورطه‌ای آدم‌کشی بزرگ‌ترین عشق و تفریح برخی از مردم جهان بوده‌است.

به قول ویکتورهوگو کلمه‌ی سیاست که در اصل هدفش خیر انسان بوده‌است در عادت‌های نامطلوب که دامن‌گیر برخی از سیاست‌بازهای ناسالم و ناهنجار می‌گردد فقط وظیفه‌اش به خون آغشتن تاریخ زندگی بشر است، شگفت‌انگیزتر زمانی است که برخی افراد با مهربانی و دوستی به مصادره‌ی قدرت بپردازند سپس با بی‌رحمی و بی‌اعتنایی تمام انگیزه‌ها و هدف‌های شرافتمندانه را به یک‌باره به نابودی بکشانند. گاهی اوقات آدمی به اندیشه‌ای ژرف فرو می‌رود که چنین کس یا کسانی از اول هدفی جز محو و نابودی تمام ارزش‌های مادی و معنوی جامعه‌ی خویش را نداشته‌اند و برای رسیدن به چنین هدفی روشی ماکیاولیسم پیشه کردند.
ویکتور هوگو می‌گوید:«این گونه رفتارها موجب ناامیدی نسبت به سرنوشت بشر شده است زیرا شش هزار سال است که مردم جهان به آدم‌کشی مشغولند، گویی در این مدت خداوند بیهوده وقت خود را در راه پدیدآوردن گل‌ها و ستارگان تلف می‌کند، آسمان پهناور هرساله پیامبرانی به صورت گل‌های زنبق و آشیان‌های زرین پرندگان برای مردم جهان می‌فرستد تا آنان را به صلح و محبت بخواند اما این پیام مهر اثر جنون را از دل‌های هراسناک آن‌ها بیرون نمی‌برد، زیرا دیریست که بزرگ‌ترین عشق مردم روی زمین آدم‌خواری و خون‌ریزی است، دیریست که فرح‌بخش‌ترین نوای موسیقی ملل شیپور جنگ است، دیریست که افتخار به صورت کابوسی موحش درآمده‌است که سوار بر ارابه‌ی کوه‌ پیکر خود می‌گذرد و مادران بی‌نوا و فرزندان خردسالشان را زیر چرخ‌های سنگین خود خورد می‌کند، آن‌چنان که گویی خوش‌بختی تنها در مردن و رفتن خلاصه می‌شود، چنان‌که القا می‌شود برای به دست آوردن خوش‌بختی تنها راه نجات آن است که به شیپور جنگ دهان نهاد.»
دومین مشکل ترس است. ترس گرچه اندکی برای حفظ حیات موجود، ضروری می‌نماید اما در همه‌ی موارد عادی و معقول به نظر نمی‌رسد بلکه بر اثر پیشامدهای زندگی عارض می‌شود، به طور مثال رویدادهای تقدیری برای برخی افراد قابل تحمل نیست زیرا ظرفیت آن را ندارند، آدمی که زندگی صفر مانندی را داشته است اگر به یک‌باره برنده‌ی مسابقه‌ای بخت‌آزمایی شود یا به خواسته‌ای برسد که ناگهانی باشد حتماً آن را رویایی باورنکردنی می‌داند و آن‌گاه برای حفظ و حراست از آن دچار ترس و وحشت می‌شود. ترس از دست دادن تکیه‌گاه که یکی از عوامل اصلی به وجود آورنده‌ی این هیجان نه چندان مطلوب است. نتیجه‌ی چنین وضعی ممکن است فرد را به واکنش‌های نامطلوبی هم‌چون خشونت بکشاند، در این‌جا باید اشاره بشود تنها راه نجات فرد و جامعه از چنین وضعیتی عزت نفس یعنی خود را با ارزش قلمداد نمودن است.
افرادی که برای خود و تفکر و میثاق‌های خویش ارزش قائل شوند به راحتی گرفتار تنش‌های نمایشی و خود دوستانه نمی‌شوند و وارفتگی و آوازه‌گری در دنیای آن‌ها جایی ندارد، به همین دلیل تیپ‌های شخصیتی به هنجار با دوری از خشونت و فریب، قربانی ترس نمی‌شوند بلکه با درایت و دانایی بر آن چیره می‌گردند.
مشکل سوم هیجان نامطلوب حرص است. محرکی خطرناک و درونی که می‌تواند دو عامل قبلی یعنی حماقت و ترس را تحت تاثیر قرار دهد و به طور کلی حرص هم نتیجه‌ی نادانی بشر است زیرا افراد زیاده‌خواه هنگامی که تحت تاثیر شدید عوامل مادی قرار گرفتند در آن مسخ می‌شوند و دیگر بر حسب شرایط عادت‌های نامطلوب قادر به کنترل رفتار خود نیستند تا جایی که حتا امکان داشته باشد، سرانجام این رفتارهای نامطلوب و ناسالم به مرگ تدریجی آن‌ها منجر شود. در کتاب منتخب‌الاسرار آمده است:«تفاوت جوان‌مردی با ناجوان‌مردی آن است که جوان‌مرد آن‌چه می‌گوید انجام می‌دهد، ناجوان‌مرد آن‌چه می‌گوید انجام نمی‌دهد.» هرچند در امور سیاسی در برخی موارد دروغ‌گویی امری عادی شده است اما تنها به خاطر جامعه و مردم خویش و پیش‌رفت مملکت خویش اعمال می‌شود در غیر این صورت از همه‌ی انواع دروغ‌ها بدتر است، زیرا دروغ به هر صورت ضد راستی و صداقت است و در تدبیر انسان‌های درست‌کار جایی ندارد.
جوامع بشری زمانی از شر چنین آفت‌ها یا آسیب‌های اجتماعی رها می‌شوند که یقین داشته باشند سرانجام همه‌ي آزادگی‌ها، آسایش‌ها، آرامش‌ها و امنیت‌ها در راستی و صداقت نهفته است نه در بلوف‌های بی‌ارزش که هدفی جز پنهان شدن در سیاهی و گمراهی ندارد. باید باور داشت به قول انیشتن اگر همواره حماقت، ترس و حرص بر زندگی بشر مستولی شود تمام خوش‌بختی‌ها، امنیت‌ها و آرامش‌ها بدون استثنا جنبه‌ی تصنعی پیدا می‌کند و به جای اعتماد بدبینی حرف اول را خواهد زد. انسان سالم خواهان چیزی جز امنیت و سرفرازی نیست.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004