شما اینجا هستید: خانهیادداشت...«که آبِ روان از بُنه تیره» است

...«که آبِ روان از بُنه تیره» است

شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 20:51 شناسه خبر: 3947 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 این روزها برخی از کنش‌گران سیاسی و رسانه‌ای نسبت به انتصابات استاندار لرستان آن‌چنان بر طبل اعتراض می‌کوبند که گوش فلک از این اعتراضات کر شده‌است. آن‌ها با انتشار مطالب و بیانیه‌هایی در فضای مجازی نسبت به این رفتار استاندار به شدت اعتراض داشته، انتصابات اخیر او را در راستای سیاست‌های دولت و همراهانش نمی‌دانند.
معترضان برآنند که مدیریت ارشد استان قافیه را به رقیب، بخوانید(اصولگرایان) باخته است و از نیروهای اصلاح‌طلب و هم‌سوی دولت بهره نمی‌برد!
در این‌جا ذکر چند نکته لازم است:
از سال 92 که آقای روحانی با نام دولت تدبیر و امید، سکانِ مدیریتِ این کشور را به دست گرفت، انتظاراتی برای قاطبه‌ی مردم به ویژه جریانِ اصلاح‌طلب به وجود آمد که تا کنون خیلی‌ها از آن انتظارات جامه‌ی عمل به خود نپوشیده‌است.


روحانی دولت خود را اعتدال‌گرا نامید. در حالی که اعتدال یک گفتمان سیاسی نیست، بلکه یک روش است. او خواست دولتی میانه تاسیس کند که هم از نیروهای اصلاح‌طلب بهره ببرد و هم از نیروهای میانه‌رو اصول‌گرا اما این همه‌ی ماجرا نیست؛ بیشینه‌ی نیروهای بازمانده از دولت هشت‌ساله‌ی دولت عدالت‌محور احمدی‌نژاد در پست‌های حساس و مدیریتی ماندند و برخی از آنان تا کنون صندلی‌های مدیریتی خو را حفظ کرده، به آسانی رها نمی‌کنند.
آرام آرام بخش عظیمی از جامعه که در اعتراض به وضع موجود به حسن روحانی رای داده بودند، از این که روحانی به شعارهای خود در هنگام انتخابات عمل نکرده بود، سرخورده شدند؛ به‌رغم این سرخوردگی یک بار دیگر به روحانی فرصت دادند تا شاید در دور دوم دولت خود بتواند کاری بکند.
در حالی که حدود بیش از یک‌سال از عمر دولت دوم روحانی سپری شده‌است اما اوضاع کشور نه تنها رو به بهبود نرفته بلکه از قبل بدتر شده‌است. شاهد و مثال‌ها در این زمینه فراوان است، مردم از ما بهتر می‌دانند و خود به نیکی آگاه‌اند که کشور به چه روزی افتاده‌است، بدین روی از یادآوری آن‌ها برای به درازنکشیدن سخن خودداری می‌کنیم.
رحمانی فضلی وزیر کشور و از نزدیکان لاریجانی، رییس مجلس، دوباره وزیر کشور شد. تعدادی از استانداران تغییر کردند و یا جابه‌جا شدند. اما این جابه‌جایی‌ منجر به‌سامان شدن وضیعت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و به ویژه اقتصادی مردم نشد که اوضاع بدتر از پیش گردید!
بدیهی است از استاندارانی که دست‌نشانده‌ی رحمانی فضلی هستند، چندان نمی‌توان انتظار شق‌القمر داشت. استانداران ضعیف، یا توان و قدرت تغییر در سطح مدیریت استان‌ها را نداشتند یا مدیرانی را منصوب کردند که رضایت‌مندی قوه‌ی مقننه را به دنبال داشته تا دولت و مردمی که در اعتراض به وضع موجود به روحانی رای داده‌بودند!از طرفی دیگر، همواره هم،‌ دولتیان چه در محافل خصوصی و چه عمومی از این که دست و بالشان بسته است و نمی‌توانند از مدیران استخوان‌دار و باتجربه و صاحب‌فکر استفاده کنند، شکوه داشته و دارند.
به هر روی مخلص کلام آن که اگر امروز در استان لرستان دو بخشدار منتسب به دولت احمدی‌نژاد در دو بخش محروم درب‌گنبد و کوهنانی کوهدشت مطابق میل نماینده‌ی این شهرستان منصوب می‌شود، دور از انتظار نیست و معترضان نباید سینه‌چاک کنند و فریاد وااصلاح‌طلبا برآورند که چرا چنین است و چرا چنان... وقتی حزب اعتدال و توسعه در این کشور همه کاره است، حزبی که واعظی و محمدباقر نوبخت از بنیان‌گذاران اصلی آن در سال 78 هستند؛ حزبی که در کنار حزب کارگزاران به عنوان میراث سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شناخته می‌شد. برخی تحلیل‌گران سیاسی، کارگزاران را به دلیل نزدیکی به اصلاح‌طلبان بازوی چپ مرحوم هاشمی و اعتدال و توسعه را به خاطر نزدیکی به اصولگرایان بازوی راست او معرفی کرده‌اند؛ وقتی دولت هیچ‌گاه خودش را اصلاح‌طلب ندانسته، وقتی نظارت استصوابی اجرایی سایه‌ی خود را بر سر مدیران کشور گسترانیده است، وقتی که کابینه‌ی روحانی در تصرف «حلقه‌ی نزدیکان» است، حلقه‌ای که یک طرف آن محمد نهاوندیان قرار دارد و سمت دیگر آن محمود واعظی نقش بازی می‌کند؛ وقتی ربیعی وزیر پیشین کار برای راضی‌کردن نماینده‌ی یکی ازشهرستان‌های لرستان شخصاً به یک‌مدیرکل زنگ می‌زند تا مدیر مورد نظر آن نماینده را منصوب کند و شان و منزلت خود را به خاطر صندلی ناپایدار و لرزان وزارت پایین می‌آورد!! و ده‌ها وقتی که دیگر... با این اوصاف و مواردی که ذکر شد همه می‌دانیم که قرار نیست اتفاق بزرگی در این کشور رخ دهد و انتصابات استانداران مطابق میل آن 24 میلیون نفری باشد که به روحانی در اردی‌بهشت 96 رای دادند! باید گفت دولت با حضور امثال نوبخت و واعظی راه به جایی نخواهد برد. پس دوستان و هم‌فکران ارجمند! شما چه انتظاری از استاندار لرستان دارید؟ آن‌قدر حرص نخورید و خون خود را کثیف نکنید، زیرا پاشنه‌ی آشیل دولت روحانی این است که بستری را برای فرصت‌طلبان فراهم کرده‌است چه از طیف اصلاح‌طلب و چه اصول‌گرا! بهتر آن است که نام دولت تدبیر و امید را به دولت«فرصت‌طلبان» تغییر داد.
به هر روی و با این اوصاف، آقای خادمی استاندار لرستان یا هر شخص دیگری که بر مسند استانداری این استان بنشیند، اختیارات و توانش بیش از این نیست!! پس سید خادمیِ «هم‌تبار» و «هم‌خین» را به حال خود بگذارید! بیش از این او را نیازارید! زیرا «سخن هرچه گفتم همه خیره شد
که آب روان از بُنه تیره شد» (است)   


  

*چاپ شده در سیمره‌ی شماره‌ی 470 (139707/26)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004