شما اینجا هستید: خانهیادداشتتاب‌آوری نیازِ جامعه‌ی امروزی

تاب‌آوری نیازِ جامعه‌ی امروزی

دوشنبه, 14 آبان 1397 ساعت 20:49 شناسه خبر: 3985 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
سودابه آزادگان سودابه آزادگان

در سال‌های اخیر روان‌شناسی مثبت‌گرا به جای پرداختن به نا‌به‌هنجاری‌ها و اختلال‌ها، بر توانمندی‌ها و استعداد‌های انسان تاکید می‌کند و هدف خود را در شناسایی شیوه‌هایی می‌داند که شادکامی انسان را به دنبال دارد؛ از این رو عواملی که باعث سازگاری هرچه بیش‌تر فرد با نیازها و تهدیدهای زندگی شوند اهمیت ویژه‌ای دارند. شاید این سوال به ذهنتان خطور کرده که چرا برخی در برخورد با عوامل استرس‌زا انعطاف زیادی دارند و به اصطلاح خم به ابرو نمی‌آورند ولی عده‌ای این چنین نیستند! عده‌ای آرام، منطقی، صبور و مطمئن با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند و برخی در برابر مشکلات بسیار آسیب‌پذیرند و در هم می‌شکنند. تفاوت این دو گروه مهارتی است به نام«تاب‌آوری».


تاب‌آوری ظرفیتی است برای مقاومت در برابر استرس و فاجعه، تاب‌آوری معادل واژه‌ی «Resiliency» است که به خاصیت کشسانی، بازگشت‌پذیری و ارتجاعی معنی شده و از علم فیزیک گرفته شده است ولی در متون بهداشت روانی کسانی هستند که توانایی زنده ماندن و حتا غلبه بر ناملایمات را دارند، افراد تاب‌آور می‌توانند پیروزمندانه از رویدادهای ناگوار بگذرند و حتا در حین قرار گرفتن در تنش‌های شدید، شایستگی‌های اجتماعی، تحصیلی و شغلی‌شان را ارتقا دهند.
توجه کنیم که تاب‌آوری استرس را محدود نمی‌کند، مشکلات زندگی را پاک نمی‌کند بلکه مهارتی است که فرد با به دست آوردن آن، توانایی فائق آمدن بر سختی‌ها و مشکلات را می‌یابد. چه بسیارند افرادی که با وجود رشد در یک محیط نه چندان مناسب (خانواده‌ی آشفته، امکانات کم ، جوامع با فرصت اندک و ...) به موفقیت‌های بزرگی دست یافته‌اند.
در زندگی روزمره‌ی ما، ماهیت برخی شرایط و تجارب به گونه‌ای است که افراد خواه نا خواه دچار مشکل می‌شوند، طوری که ممکن است سلامت روانی آن‌ها تحریک شود. تاب‌آوری مجموعه‌ای از ظرفیت‌های فردی و روانی است که به کمک آن‌ها می‌توان مقاومت کرد و بدون آسیب‌ دیدن حتا از این موقعیت برای شکوفایی و رشد استفاده کرد.
نکته‌ی قابل توجه این است که تاب‌آوری آموختنی است یعنی این ویژگی در کنار دیگر توانایی‌های درونی فرد و مهارت‌های اجتماعی و در تعامل با محیط تقویت می‌شود و به عنوان یک خصوصیت مثبت تبلور می‌یابد. پس مهارت تاب‌آوری در هر سن و هر سطحی می‌تواند بروز یابد و فرآیندی قابل آموزش و یادگیری است و از طریق تمرین و تجربه حاصل می‌شود.
افراد تاب‌آور نسبت به موقعیت آگاه و هوشیارند، احساسات و هیجان‌های خود را می‌شناسند و از علت آن نیز باخبرند و در نتیجه به شیوه‌ی درستی آن را مدیریت می‌کنند. از دیگر ویژگی‌هایشان این است که می‌پذیرند موانع بخشی از زندگی هر انسان است و می‌دانند که زندگی پر از چالش اجتناب‌ناپذیر است. افراد تاب‌آور خود را مسئول شرایط خویش می‌دانند و برای هر مشکل یا ‌شکست، دیگران را سرزنش نمی‌کنند. آن‌ها پذیرفته‌اند که برخی از عوامل از کنترل ما خارج است مثل بلایای طبیعی، بیماری و... و قادرند با پیدا کردن راه‌حل مناسب به آینده ا‌ی امن و مطمئن برسند. افراد تاب‌آور از شبکه‌های حمایتی و عاطفی محکمی برخوردارند که باعث می‌شود از مشورت و هم‌دلی بهره ببرند و در مجموع احساس آرامش نمایند.
حال کمی خودتان را ارزیابی کنید و ببینید در مواجهه با مسائل و مشکلات چگونه عمل می‌کنید؟ اگر راضی نیستید با عزت‌نفس بالا و باور به توانمندی‌های خود در زندگی هدف و معنای درستی تعیین کنید و انگیزه‌ی خود را قوی نمایید، ارتباطات خود را توسعه دهید زیرا داشتن روابط عاطفی عامل مهمی در سلامت روان است. نسبت به تغییرات انعطاف‌پذیر باشید، زندگی پر از تغییر است. مراقب جسم خود باشید، تغذیه، ورزش و سبک زندگی سالمی را سرلوحه قرار دهید. خوش‌بین باشید و واقع‌بینانه همراه با مثبت‌اندیشی به خود کمک کنید تا به درک مناسبی برسید. با تقویت معنویت در خود به آرامش و امنیت خواهید رسید، در مشکلات و سختی‌ها با تلاش و تعقل به خدا توکل کنید. 

*کارشناس ارشد روان‌شناسی مثبت‌گرا

 

** چاپ شده در سیمره‌ی شماره‌ی 472 (1397/08/12)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004