شما اینجا هستید: خانهیادداشتجایگاه اصلاح‌طلبان در صحنه‌ی سیاسی آینده‌ی کشور

جایگاه اصلاح‌طلبان در صحنه‌ی سیاسی آینده‌ی کشور

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 07:56 شناسه خبر: 4008 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تهماسب کرمی / سیمره473 تهماسب کرمی / سیمره473

 دکترمحمدرضا خاتمی در دو سخن‌رانی جدا گانه که در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شدند به دو نکته ارشاره کرده‌اند؛ در حقیقت این دو سخن‌رانی دربردارنده‌ی دو نوع پیام است.

 سخن اول: عمدتاً یک ارزیابی مقایسه‌ای در جهت حدود و اختیارات رهبری در ایران و آمریکا بود.
  او چنین نتیجه گیری کرده‌اند که حوزه‌ی اختیارات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا به عنوان نقطه‌ی راس حرم قدرت سیاسی آن کشور به مراتب بیش‌تر از اختیارات قانونی رهبری در جمهوری اسلامی است.
  سخن دوم: چگونگی حضور اصلاح‌طلبان درآینده‌ی مدیریت سیاسی کشورو حضور آن‌ها  در انتخابات آینده‌ی ‌مجلس شورای اسلامی را مورد ارزیابی قرار داده‌اند.


وی اعتقاد دارد، انتخابات سرد و بی‌روحی را در پیش داریم .
هم‌چنین وانمود کرده‌‌اند تا زمانی که شرایط برای تغییر در ساختار سیاسی به‌وجود نیاید حضور این جناح در عرصه‌ی سیاسی بی‌معنی است.
خاتمی نظارت استصوابی را در سطوح مختلف ساختار سیاسی کشوریک مانع مهم بر سر راه  پیشرفت اصلاحات دانسته و اظهار نموده اند که هرگاه دستگاه نظارتی نرمشی نشان می‌دهد چیزی بیش‌تر از یک تاکتیک نیست .
این تاکتیک دستگاه نظارتی تنها راه  را برای حضور اصلاح‌طلبان گم‌نام و پایین دست و ضعیف باز می کنند  و از حضور اصلاحطلبان سرشناس و توانمند در دولت  و مجلس ممانعت ایجاد می‌کنند .
وی اظهار داشته اند که گفت‌وگو پیرامون چگونگی فعالیت و حضور اصلاح‌طلبان در آینده در جریان است تا تصمیماتی اتخاذ شود که آیا با این روش سنتی دستگاه نظارت کنار بیایند یا خیر؟
آقای خاتمی گفته‌اند که هزینه‌ای سنگین برای راه‌یابی اصلاح‌طلبان به مجلس می‌پردازیم  و این در حالی است که هیچ کارآیی در راستای ایجاد تغییر ندارند.
 برای مردم مهم است تا بدانند که آقای محمدرضا خاتمی چگونه عملکرد گذشته و حال اصلاح‌طلبان  را مورد ارزیابی قرار نداده و سولات زیادی را بدون پاسخ گذاشته و به سیاست‌گذاری آینده پرداخته‌اند!
یکی از مهم‌ترین سوالات این است که شناخت کامل از نظارت استصوابی در سطوح مختلف و تجربه دو  دوره‌ی ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی وسخن وی، مبنی بر این‌که ریاست جمهور اختیاراتی بیش از یک تدارک‌چی ندارد. را پیش روی خود داشتند، با کدام تغییرات ایجاد شده در قوانین تمامی داشته و نداشته خود را هزینه انتخاب آقای دکتر روحانی با شعار ایجاد دولت تدبیر و امید نمودند؟
چرا اصلاح طلبان موضع روشنی در قبال حقوق‌های نجومی و اختلاس‌ها در خلال دولت‌های روحانی ابراز نکردند؟
چه چیزی باعث می‌شود انحراف‌های ایجاد شده در راستای سیاست اصلاح‌طلبی توسط منتخبان لیست امید در مجلس شورای اسلامی و شورای شهر تهران با واکنش رهبران اصلاح‌طلبی مواجهه نمی‌شود؟
و سوال آخر این‌که اصلاح‌طلبان یقین دارند که آحاد و اقشار مردمی به تصمیمات آینده آن‌ها تمکین می‌کنند؟
  آقای خاتمی عوامل مثبت و منفی شرایط خارجی  را که بر انتخابات آینده اثرگذار هستند، یا نادیده گرفته ویا  عمداً بدان نپرداخته است .
هم‌چنین تاثیرات دو دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی و افت و خیز سیاست‌های وی و قضاوت اقشار مردم در محبوبیت و یا بی‌زاری از اصلاح‌طلبان را بر نشمرده‌اند.
اصلاح‌طلبان  بایستی در ارزیابی آینده‌ی خود سوالات بی پاسخ بالا را واکاوی کنند و میزان ریزش  یا ارتقای طرفداران و رای دهندگان خود را مورد ارزیابی قرار دهند.
 هم‌چنین اثرگذاری تحریم‌های خارجی و اثرات  آن‌ها بر حکومت و سیاست‌های آینده آن  و هم بر اقتصاد اقشار مختلف مردم و واکنش آن‌ها در قبال آنتخابات آینده را به دقت مورد کنکاش قرار بدهند.
 
نقش شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان  و بستن لیست امید و عملکرد آن‌ها طی مجلس و شوراهای شهر هم گزینه‌ای برجسته در آینده این جناح دارند.

لذا گفت‌وگویی که آقای خاتمی نوید برگزاری آن را داده‌اند باید تنها حول محور دستگاه نظارتی و سایر ارکان ذی‌نفوذ موثر در ممانعت از ایجاد تغییر مورد نظر اصلاح‌طلبی نچرخد، بلکه گام‌ها فراتر رفته و سایر عوامل ذکر شده و موارد دیگر مد نظر قرار گیرند . زیرا جو کنونی جامعه نه این‌که به نفع  اصلاح‌طلبان نیست بلکه اصولگرایان هم زیر تل‌انباری از مطالبات عمومی مردم درمانده هستند.
بدین ترتیب تجدید نظر برای هر دو جناح درون نظام امری الزامی به نظر می‌رسد.

 

* چاپ شده در شماره‌ی 473سیمره (21 آبان ماه 97)

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004