شما اینجا هستید: خانهیادداشتجای نگرانی نیست، اوضاع تحت کنترل است

جای نگرانی نیست، اوضاع تحت کنترل است

چهارشنبه, 07 آذر 1397 ساعت 08:54 شناسه خبر: 4026 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاجی‌علی شرفی/سیمره حاجی‌علی شرفی/سیمره

آیا به کاربردن جمله‌هایی خطاب به مردم به این شیوه که «جای نگرانی نیست و اوضاع خوب است» آن هم ازسوی برخی مسئولان کشوری جای تردید نیست؟ آن‌چه در زندگی روزمره‌ی بخش عمده‌ای از مردم به عینه مشاهده می‌شود عکس این سخنان بوده و نگرانی برای حال و آینده هویداست.


مدت‌هاست قشرهای گوناگونی از جامعه به ویژه فرودستان با مشکلات عدیده‌ی مادی و معنوی مواجه‌اند. از این رو، جامعه‌ای که بسیاری از افرادش، غم نان شب و سرپناه، اشتغال، آموزش، بهداشت، درمان و... دارند و حتا امنیت روانی برای فردای خویش و آینده فرزندانشان ندارند، سخن گفتن به این سبک خریداران چندانی برایش در دست‌رس نیست؛ زیرا جامعه، اوضاع را براساس واقعیت‌ها، تجربه و دانش خود رصد می‌کند.
آمار ارائه شده شش ماهه‌ی نخست سال جاری، توسط بانک مرکزی نشان از وضعیت مناسبی ندارد. براساس این آمار دولت فقط در شش ماهه‌ی نخست سال با کسری بودجه‌ای بالغ بر 37 هزارمیلیارد تومان روبه‌رو شده است. این کسری بودجه، آن هم برای شش ماه در ایران بی‌سابقه است. تازه، قیمت فروش نفت دراین شش ماهه رو به افزایش بوده و دولت توانسته از فروش نفت و فرآورده‌های آن به‌جای مبلغی حدود 55 هزارمیلیارد تومان پیش‌بینی شده برای شش ماهه‌ی اول سال مبلغی حدود 63 هزارمیلیارد تومان یعنی حدود 15 درصد اضافه فروش نفت داشته باشد. حال که ازیک سو، درشش ماهه دوم سال به لحاظ فروش نفت در عرصه‌ی بین‌المللی با مشکلاتی روبه‌رو هستیم و دولت در پایان سال با پرداخت‌های بیش‌تری مانند عیدی و پاداش و معوقات مواجه است و از طرفی رکود و تورم، اوضاع کسب و کار را به شدت نابه‌سامان نموده و پرداخت چندانی از اخذ مالیات و عوارض دست دولت را نخواهد گرفت چه تدبیر و اندیشه‌ای درکار است؟ البته ممکن است راه حل‌های مسکن و کوتاهی برای دورزدن بحران‌ها مد نظر دولت باشد، اما تجربه جهانی و کشورمان نشان داده، راه حل برون‌رفت از بحران‌ها دور زدن آن‌ها نیست، بلکه بایستی به شکل بنیادی حل شوند. در غیر این صورت هر بحران به شیوه‌ای مخرب‌تر آشکار خواهد شد و حتا برای دورزدن آن، راه دشوارتری را باید پیمود.
بدین‌سان، مسئولان در گفتمان با مردم باید روراست باشند، زیرا سرپوش گذاشتن بر هر واقعیت موجب بی‌اعتمادی بیش‌تر بین دولت و ملت شده، فرجامی ناگوار برای کشور در پی دارد. این فرجام ناگوار خواست هیچ انسان دارای وجدان و میهن دوست نخواهد بود.
از تاریخ نه چندان دور می‌شود درس آموخت، کسانی در قدرت بوده‌اند که با صدایی رسا به زنده و مرده پیام آرامش می‌دادند، مانند پهلوی دوم که می‌گفت:« کوروش آرام بخواب، ما بیداریم.» یا سعیدالصحاف از مقامات عراق در زمان صدام، به هنگام حمله آمریکا به عراق در پشت تریبون به مردم می‌گفت:« نگران نباشید، اوضاع تحت کنترل است.»
آری، مشکلات و بحران ناکارآمدی از هرکوی و برزنی برای هرکس که از کورسویی بهره‌مند باشد قابل کتمان نیست. بنابراین باید دربرآورد نمودن مطالبات به‌حق بخش‌های وسیعی از مردم که به صورت آشکار و پنهان فریاد اعتراض سر می‌دهند این صدا را شنید و پاسخ‌گو بود.

 *چاپ شده در سیمره‌ی شماره‌ی 475 (97/09/06)

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004