شما اینجا هستید: خانهیادداشتاجل «رای» است و «قدرت» مثل شیشه!

اجل «رای» است و «قدرت» مثل شیشه!

یکشنبه, 25 آذر 1397 ساعت 08:20 شناسه خبر: 4074 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فیضی‌پور فیضی‌پور

 شاید با اولین نگاه به عنوان یادداشت این‌گونه برداشت شود که دوبیتی «بابا طاهر» به‌راحتی مورد سرقت از جنس اختلاس (کمی جابه‌جای!) قرارگرفته است. البته این برداشت درست است درست مثل گمانه‌هایی درباره‌ی واژه‌ی اختلاس و اختلاس‌ها در فرهنگ لغت دهخدا صرفاً و نه جای دیگر زبانم لال؛ اما به رسم امانت‌داری بیت شعر مورد اختلاس واقع شده را به «عریانی» خودش می‌آوریم که: رفیقان (عزیزان) بیا قدر یک‌دیگر بدانیم اجل سنگ است و آدم مثل شیشه.

 

یک) رای و اجل: در هر دو می‌توان یک مفهوم مشترک یافت و آن موعد و مهلتی است که به فردی داده می‌شود که رو به پایان است. اجل، معنی مرگ را همجوار با موعد (وقت رفتن از یک مکان) با خود یدک می‌کشد، «رای» هم وقتی خود را در بستر فرهنگی مناسبش (باور به قدرت صدای مردم و قدرت نظارت مردم) نشان می‌دهد گاهی یعنی پایانی بر یک «قدرت».

دو) قدرت و شیشه: اگر قدرت از دل یک باور شفاف و یک مکانیسم مردم باورِ رای‌سالار با فرهنگ نهادینه شده‌اش(هم‌سویی دانش، بینش و نگرش) خود را بر «تخت» نشانده باشد مثل یک شیشه صاف و شفاف، هم «شفاف» است بدون صفت نهان و پنهان و هم مانند آن شکننده و قابلیت ترک عمیق برداشتن.

سه) عجوزه‌ی قدرت: به قول «برتراندراسل» قدرت همراه با عظمت برترین آرزوی نوع بشر.... می‌باشد به عبارتی از میان «... هوس‌های بی‌پایان انسان، هوس‌های قدرت و شکوه از همه نیرومندترند.» وقتی که هوس قدرت، خود حس قدرت، لذات و ابزارهای اعمال آن می‌شود (کیفردادن، پاداش دادن و..)هم منافع فردی و خویشاوندی برآورده می‌گردد و هم به قول «جان کنت گالبرایت»: انبوه ستایش گران و آیین پرآب و تاب تعظیم، کف زدن‌ها، حق تقدم در میهمانی‌ها، اسکورت مخصوص، هواپیمای اختصاصی، سان و رژه نظامی از ره‌آورد داشتن قدرت به حساب می‌آید. در متن این هوسِ حس شده با  حالاتی چون احساس خودبزرگ‌بینی و عشق به خود همراه است و این خود معنای نفسِ هوس قدرت می‌باشد. این حالات و احساسات بوده که در دنیای کنونی برای مهارشان، نهاد نظارت و سازوکار فریاد مردم درشکل رای و اجتماعات به طور قانونی تعریف شده‌است.

چهار) انسانیت و شرافت آدمی: اگرهوس قدرت طلبی به خاطر نفس زیبایی‌های صوری قدرت باشد آن موقع آن‌چه انتظار هست به قول گاندی: «غرق شدن» می‌باشد غرق در دنیای قدرت هوس و هوس قدرت ! مدنیت و باورهای قلبی منبعث از نگاه دینی و انسانی و به عبارتی حیثیت آدمی ایجاب می‌کند جانب زمان و مکان قبل و بعد از قدرتمندی نگه داشته شود که اگر غیر از این باشد؛ سیاست و قدرت صرفاً یعنی دروغ‌پردازی و لاپوشانی مقاصد قدرت طلبی در قبل از تصدی و تصاحب آن با ریا و تزویر و تبدیل شدن شعور الهی‌_ مردمی «شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت» در بعد از تصاحب صندلی قدرت به واقعیت تلخ برای مردم: شیفتگان قدرت !!

نتیجه: نگرش ابزاری نگاه کردن به قدرت برای مقاصد شخصی (دنیاطلبی صرف)  پایه‌اش متزلزل است و سخت چوبین. فریفتن مردم عاقبتش منفور گشتن و ظهور پرقدرت «رای» مردم و شکستن شیشه‌ی کدر شده‌ی قدرتی است که فرصت‌طلبان، بعد از تصاحبش  برای سوءاستفاده‌ها هم ماتش کرده‌اند هم مات و مسحورش شده‌اند.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004