شما اینجا هستید: خانهیادداشتپسته «لب بسته» و بازار پر رونق لب گشوده‌ها

پسته «لب بسته» و بازار پر رونق لب گشوده‌ها

شنبه, 01 دی 1397 ساعت 17:28 شناسه خبر: 4093 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فیضی‌پور فیضی‌پور

در تنهایی و در سکوت شب «خوش و بش» چله، با پسته‌ای لب‌بسته هم‌نگاه شدیم، دلی پر داشت! قصه بردن دل و مفاهمه  با صرف نگاه بود نگاهی که: کلیم کاشانی آن را هم ابزار «دل بردن» می‌داند: به تکلم، به خموشی، به تبسم، به نگاه/ می‌توان برد به هر شیوه دل آسان از من.

 

از او نگاه معنادار از من هم این نگاه! از تنهایش با سکوت و با نگاه فریاد می‌زد، درد داشت دردش این بود که به توصیه‌ی همه‌ی اهالی اهل دانش و بینش که«سکوت طلاست» سکوت کردم لبانم را بستم به این باور که اهل معرفت در وادی سکوت سیر می‌کنند، اما قضاوت «آدم‌ها» نمک بر خراش تن بی‌نمکم می‌ریخت که این: بی‌مغز است مغز برای خوردن ندارد!! غافل از این‌که «مغزم» سال‌هاست به کنج لب فروبستن و به اندیشه‌وری آن‌چنان لب برای گشودن دارد تا هر عابری بی‌توجه را مستانه سوی« خوردن» خویش نماییم، دردم این است که لبان همیشه باز با زبان دراز مشتری دارند ... به آن‌هایی که زبانی خوش با چهره‌ای خوش، خوش‌مغزند و برای شادی دل خودنمایی می‌کنند مشکلی ندارم، دردم بی‌مغزان لب همیشه بازی است که بازارشان گرمِ گرم است .....

در آخر با نگاهش گفت: درازای شب چله هم گذشت، دور هم نشینی‌های این شب هم با آرزوی رویش و زایش نور و گرما به پایان رسید، امید آن‌که در درازای روزهای پرنور پیش‌رو، مردمان خسته از شب‌نشینی آن‌شب خوابشان نبرد! و منِ پسته‌ی لب بسته خوش‌مغز را هم در انزوای سکوت، فقط خوب ببینند هر چند خوردنی نیستم، اما ارجی گذارند که مالک اصلیم من را به «عِرض» سکوت در لب بستنم قیمت گذاشته است و نه ارز دلالان بازار ارزها !!

 

2 نظرها

 • پیوند نظر حمزه حمزه یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 20:21

  لطفی عزیز سلام ............... مت آراسته به ادب و نقل زیبا از سخن نغز ادیبان که الگو در فرهنگ شعر و شعور ایران زمین هستند از خود چند جمله حقیر درس آموزتر .... سپاس از توجه و حسن نظرتان

 • پیوند نظر احمد لطفی احمد لطفی یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 09:39

  استاد فیضی پور ضمن سلام، نوشته ات را خواندم و از محتوایش کسب معرفت نمودم، دنیا جلوه اش مصداق این سخن است که " مردم عقلشان در چشمشان است". درد جامعه از گندم نمایان جو فروش است، برخی ازمانند حقیر، به پوسته نگاه می کنند، و از حقیقت معنا که از باب حکمت لب بسته اند و خموشی گزیده اند غافلند.و حال آنکه در سکوت هزاران صدای معنا دار نهفته است. شاعر گوید:
  هرکه را اسرار حق آموختند
  مُهر کردند و دهانش دوختند
  البته گاهی سکوت و لب فرو بستن برای اینکه ماهیت خود را حفظ کند ، خیلی بهتر از زبان بازی و تهی مغزی و رسوایی است،به قول معروف:
  پسته ی بی مغز گر لب وا کند رسوا شود
  بنابراین برای تهی مغژ سکوت کردنش فضیلت است، چرا که مردم از شر زبانش محفوظ می مانند. حضرت علی (ع) می فرماید ؛
  "انسان در زیر زبانش نهفته است."، بدین معنا با حرف زدن دانایی و نادانی فرد مشخص می گردد، و صد البته سکوت فرد در چنان حالتی پرده پوش آبروی اوست تا مردم به ماهیت و فکر سخیف وی پی نبرند.
  سعدی شیرین سخن هم می گوید؛
  تامرد سخن نگفته باشد
  عیب و هنرش نهفته باشد
  سخن می تواند بسان خرمن گل و یا کوه آتش جلوه کند به همین خاطر گزیده گویان گل و لب لباب منتشر می نمایند و هرزه گویان و دروغگویان آتش به جان و روح جامعه می ریزند. در هرصورت به تعبیر مولای متقیان هرگاه عقل زیادو تکمیل شود، زبان کمتر سخن می گوید. در حقیقت اساس زندگی انسان عقل رشید و قلب سلیم و چشم بصیر است، و شاعر گوید؛
  ای برادر توهمه اندیشه ای
  مابقی خود استخوان و ریشه ای
  امید است همه ی ما به حکمت و سخنان سنجیده عادت کنیم و گوش جان را به سخنان حکیمانه بسپاریم، نه نردبان ترقی تهی مغزان روزگار شویم و تمام وجودمان را معطوف به شنیدن سخنان آن مکاره های دنیا طلب نمائیم .

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004