شما اینجا هستید: خانهیادداشتیلدای بی‌آجیل

یلدای بی‌آجیل

دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 07:59 شناسه خبر: 4098 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
mehrali sharafi mehrali sharafi

شب یلدای غمم را سحری پیدا نیست   گریه‌های سحرم را اثری پیدا نیست

در مورد یلدا در فرهنگ معین چنین بیان شده است که یلدا درازترین شب اول برج جدی، شب چله‌ی بزرگ زمستان، این کلمه در سریانی به معنی میلاد است، چون شب یلدا را با میلاد مسیح تطبیق کرده‌اند. از این رو بدین نام نامیده‌اند.

باورهای ملی در گذر تاریخ یادمان انسان‌های خردمندی است که با خلق سنت‌های ماندگار فضای هم‌اندیشی، مهرورزی و مهارت فکر کردن، نقد رفتار انسان‌ها را فراهم نموده‌اند. در این روند تابناک خرد ایرانیان با زبانی رازناک و تمثیل در قالب قصه‌ها، پیام رنج‌ها و فرزانگی دیروز را به امروز گره زده‌اند. بر این پایه یلادی نمیرایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

این آشنای دیرین موانع دشواری را پشت سر نهاده و از تنگناهای فراوانی عبور کرده است تا با درون مایه‌ای غنی پیشینه‌ی فرهنگی اقوام روزگار را با ذهن‌های جست‌وجوگر آشنا نماید. هر چند در این روند پر فراز و نشیب سازگاری و ناسازگاری‌ها، نیش‌ها، کنایه‌ها و ناگواری‌های عجیبی در این مسیر وجود داشته است، بر این باور انبوه درد‌ها را نادیده انگاشتند و سر خوشی‌های خود را بر چکیده‌ی سینه‌های دردمند برتری دادند. اما محال است که بی‌خردی و بی‌هنری خواستگاه دانایی را ویران نماید. این نگرش اصیل پایه‌ی فکری ایرانیانی است که با دین باوری و خردِ جمعی آستانه‌های نیک را به فال نیک می‌گیرند. تا در پی این هم‌اندیشی و مرور خرد نیاکان خود تفکر انتقادی و مهارت زیستن را گرد و غبار فرا نگیرد. بر این اساس یلدای نمیرایی، میدان حضور اندیشه‌های توانمندی است که هم‌بستگی قومی، انسجام و لحن‌های مهربانی را بیان می‌نماید. با این وجود شادمانی مردم در این شب دیر پای با زینت تنقلاتی که اگرچه بی‌جان هستند اما زبانی گویا دارند آراسته می‌گردد. از طرفی همه‌ی ما باید اگر چه یلدای بی‌آجیلی باشد آن را پاس بداریم‌. با این نگرش یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی در این روزگار بی‌فریاد این است که گفتمان‌ها، گفتارها، شب‌نشینی‌ها و کتیبه‌های ملی نادیده انگاشته شوند، بر این پایه هیج‌گاه فضا‌های مجازی نمی‌توانند شناسنامه‌ی ملی سرزمین کهن ایران را بدرستی بیان کنند. با این دیدگاه هر چه بیش‌تر باید نظام آموزشی راغنی نماییم تا با بینش و درک درستی از گذشته‌های ادبی، درون‌مایه‌ی یلدای رازناک و سنت‌های ماندگار را در مسیری روشن هدایت نماییم‌. پس باید گفت یلدا تجربه‌ای پر بار از بازبینی فرهنگ کهن ایران و ذهن‌های فرهیخته‌ای است که گویش‌های اصیل و افسانه‌هایی را که کار سازند در بر دارد. از این رو باید باور نماییم که بخشی از پیام‌های نیک تاریخ، تقابل بین نیکی و بدی، اعتقاد به تغییر در پاس‌داشت برخی از سنت‌های ماندگار مانند یلدا بازگشایی می‌شود چراکه یلدا ناباوری دیگران را از ژرفای خرد ایرانیان سرزنش می‌نماید و نبردی سهمگین را با سیاهی و نا‌به‌خردی رقم می‌زند و در این فرصت غنی به جوانان ما می‌آموزد که نباید از باورهای ملی و سنت‌های ماندگار فاصله گرف. در پی این همه یلدا با رهنمودهای گران قدر خود کسانی که مغز جوانان را خوراک زر اندوزی خود می‌نمایند به باد انتقاد می‌گیرد و هشدار می‌دهد که به جای هزاران ترفند درون مایه‌ی قصه‌ها و دوستی دیرین فرهنگ مکتوب و ادبیات شفاهی را به آنان یاد دهید. با این دیدگاه منزلت و نجابت ایرانیان در آفرینش راه‌کارهای تاریخ ساز با حضور همه‌ی مردم در سرنوشت خویش آشکار می‌شود. این است که یلدای اَمٌردادی و دیر آشنا‌ی فرخنده برای روزگاران به خود می‌بالد.

 

 *سیمره‌ی 478 (1397/06/28)

 

1 نظر

  • پیوند نظر  رضا رضا دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 17:13

    باید پاس بداریم سنت های ایرانی را که همگی پیام آور؛ شور ،نشاط ،شادی ،همبستگی ،همدلی واتحاد هستند .
    یلدا در مقابل تاریکی وزمستانی سرد به انسان نوید روشنایی و شکوفایی را میدهد وبجای گریه ،زاری ،نا امیدی وسیاه پوشیدن در زندگی با رنگ سرخ دانه های انار وشیرینی هندوانه ؛ شادی وسرور را به ارمغان می آورد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004