شما اینجا هستید: خانهیادداشتورزش آری خشونت نه...!

ورزش آری خشونت نه...!

چهارشنبه, 05 دی 1397 ساعت 11:45 شناسه خبر: 4103 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ایرج احمدی ایرج احمدی

روان‌شناسان و جامعه‌شناسان منکر این واقعیت نیستند که هر رفتاری نتیجه‌ی تاثیر مستقیم عوامل ارثی و تربیتی است. عواملی که همان توانایی‌های درونی است با تعلیم و تربیت به تدریج به شکل‌های مختلفی به ویژه با تاثیرپذیری از عوامل اجتماعی شکل می‌گیرد و رشد می‌کند. انسان ذهن و توانایی قوی و گسترده‌ای دارد که هرگز سایر حیوانات نمی‌توانند در مقام مقایسه با او برآیند، انسان توانسته است دنیای شگفت‌انگیز کنونی را بسازد. در کنار پیش‌رفت‌های علمی و تکنیکی در برخی از امور رفتاری و رعایت هنجارها و ارزش‌های آن با مشکلاتی مواجه شده است که در اصطلاح عمومی نه به نوعی بی‌تربیتی بلکه محترمانه‌تر گرفتار بدتربیتی شده است.

 معمولاً افراد بدتربیت به کسانی گفته می‌شود که سعه‌ی صدر و عزت نفسشان ضعیف است و در بحران تنگناهای زندگی به یک بعدی و محدود اندیشی گرفتار می‌شوند. یک روال بسته نمی‌تواند دروازه‌های بزرگ معنوی و مادی را بر روی یک فرد ضعیف و جزیی‌اندیش بگشاید، چنین تفکرات خطرناک اگر در نهایت عمومی شود ممکن است به ناهنجاری‌های اجتماعی ختم شود. استفاده نکردن از عقل و ادراک در درک واقعیت‌های زندگی مهربانی را به سنگ‌دلی تبدیل می‌کند و در دل‌هایی که سختی و سنگی موجود است به دنبال آن ترسی نهفته، قساوت و نامهربانی می‌آفریند. 

به تجربه ثابت شده است گرچه در عصر ما ارقام و اعداد سودجویانه حرف اول را می‌زنند اما دل‌بستگی شدید افراد ضعیف و جاه‌طلب به چنین رویدادی از آن‌ها موجوداتی نامهربان، سودجو و بی‌رحم می‌سازد. 

تمام این مقدمه صرفاً به خاطر آن است که متوجه‌ی نکته‌ی بسیار حساس و ارزشمند در زندگی آدمی باشیم و آن این است که یکی از روش‌های ارزشمند برخورد با بیماری‌های ضعف و ناتوانی روی آورن به ورزش است، گرچه در این مورد صاحب نظران بسیاری تاکید دارند اما یادآوری مجدد آن خالی از ارزش نیست، به حدی که می‌توان یقین داشت بعد از مطالعه از جمله ارزشمندترین رفتارها محسوب می‌شوند. چه خوب است اگر باور داشته باشیم که رفتارهای هنجارشکن اغلب ناشی از ضعف و ناتوانی جسمی و روانی است. دروغ‌گویی و فریب‌کاری نتیجه‌ی ضعفی است که در اثر تمرین و تکرار موقعیت خویش را تثبیت می‌کند.

یک انسانِ سالم بدون ضعف و آلودگی هرگز چیزی برای ترساندنش وجود ندارد، چه بسا افرادی که ما به ظاهر آن‌ها را قوی می‌پنداریم ولی به خاطر پنهان کردن ضعف درونی خویش از بیم می‌لرزند. یک انسانِ سالم و به‌هنجار رفتاری را پیشه نمی‌کند که در پایان راهی برای رهایی از عواقب آن نیابد و همواره مجبور شود با عوام‌فریبی به خشونت توسل جوید. به لحاظ رفتاری ثابت شده است دل‌هایی که رأفت و مهربانی‌ صادقانه‌ دارند هرگز عمیقاً شکسته نخواهند شد بلکه همواره با افتخار و سربلندی زندگی می‌کنند. 

چنان که می‌دانیم از زمان بوعلی و حتا پیش از آن بزرگان و رهروان خِرد و دانایی تا کنون بر تاثیر مثبت امر حیاتی ورزش تاکید دارند. ورزش گرچه موجب رقابت‌های مفید گسترده می‌شود بدین‌روی گروه‌های متعدد جوامع را از ساده‌ترین رقابت‌ها تا بزرگ‌ترین گردهمایی ورزش ملل یعنی مسابقات جهانی و المپیک را به وجود آورده است. بعد از بزرگان علم و ادب ثابت شده است ارزشمندترین و نوع‌دوست‌ترین آدم‌ها در میدان‌های ورزشی ظهور و بروز می‌کنند هرچند ممکن است ورزش مانند سایر امور انحرافاتی جزیی داشته باشد اما در مفید بودن آن تردیدی نیست چنان‌چه دیده شود برخی از ورزشکاران  به علل و انگیزه‌های نارسایی و ناکامی‌های تربیتی و مالی دچار مشکلاتی شوند اما شکل کلی ورزش ارزنده و سازنده است. 

اغلب ورزشکاران با وجود داشتن جثه‌های تنومند و عضلانی مملو از مهربانی از یک طرف و حق‌طلبی از طرف دیگر است. ورزشکاران واقعی بسیار رئوف و مهربانند و نیز طرفدار انصاف و عدالت و متنفر از ظلم و بی‌عدالتی، دلیل آن چنین است که حتا گاهی به خاطر طرفداری از افراد بی‌گناه و مظلوم تا پای جان از خود گذشتگی نشان داده‌اند و حتا از وطن خویش دفاع کرده‌اند، دیده نشده است یک ورزشکار سالم و شرافتمند به اموال و حقوق هم‌نوعان خود تعدی کرده باشد. نباید فراموش کرد دوست داشتن ورزشکاران و مقبولیت آن‌ها از طرف مردم موجب شده است همان‌طوری که به قهرمانی آن‌ها افتخار می‌شود ورزش‌کارِ فهمیده نیز خود را مدیون تشویق‌ها و هیجانات مطلوب طرفداران خود بداند. در طی تاریخ زندگی بشر چنین نگرش پهلوان‌منشانه‌ای موجب پدید آمدن اسطوره‌ها و پهلوانانی چون پوریای ولی و جهان پهلوان تختی شده است، چه سعادتمندند چنین کسانی که این چنین در دل مردم و هم‌وطنان و شاید جهانیان جای گیرند و چه بیچاره و قابل ترحمند کسانی که با رفتارهای نا‌به‌هنجار و زننده‌ی خویش منفور مردم شوند!.

به تجربه ثابت شده است بیمارترین و نابه‌هنجارترین افراد کسانی هستند که بر دوش مردم از موانع عبور کنند و سپس در اندیشه‌ی شکستن پای رفتن آن‌ها باشند، هیچ تردیدی نیست که این‌گونه افراد از جمله ترسوترین عناصر مضر جامعه‌ی بشری‌اند. افراد فریبکار مانند ویروس‌های مضر جامعه که از ضعف و ناتوانی برخوردارند دشمن امنیت و نشاط هم‌نوعان خویش‌اند و بر اثر بیماری سعی دارند با کینه‌ای ناشناخته محیط زندگی را به آشوب بکشانند، البته نباید فراموش کرد که ترس‌ها همیشه غیرمنطقی نیست به طور مثال افرادی که زندگی آبرومندانه و خالی از نیرنگ و دروغ برایشان اهمیت دارد به خاطر حفظ چنین ارزشی همواره کمی از افراد بی‌آبرو بیم دارند و در این میان هستند کسانی که با تکرار و تمرین رفتارهای نابه هنجار آبرو باختگی برایشان نهادینه شده و چندان اهمیتی ندارد، آن‌چه مسلم است چنین تیپ‌های شخصیتی زندگی توام با رسوایی برایشان پایانی خوشایند ندارد.

 تاکید بر ورزش و پرورش جسم و روان به شکلی واقعی از جمله اموریست که افراد را از به ضعف کشیدن و انحرافات گوناگون در کمین نشسته تا حدودی مصون می‌کند. لازم به یادآوری است منظور از ورزش و ورزش کردن صرفاً جنبه‌های قهرمانی آن نیست بلکه هرگونه ورزشی است که روحیه‌ی انصاف و شجاعت را در آدمی تقویت کند و از ضعف درونی جدا سازد و برای رهایی از خطراتی که زندگی را تهدید می‌کند مجبور به خشونت، ستیز و دشمنی نشود و بدین وسیله درون خویش را از وظایف انسانی و مسئولیت‌پذیری تهی نسازد.

*چاپ شده درسیمره 478(28 آذر97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004