شما اینجا هستید: خانهیادداشتمدیریت در وقتی‌که «کار از کار» می‌گذرد!

مدیریت در وقتی‌که «کار از کار» می‌گذرد!

یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 08:38 شناسه خبر: 4140 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فیضی‌پور فیضی‌پور

معمولاً مدیریت را با عناصری چون برنامه‌ریزی، تصمیم‌سازی، سازمان‌دهی و هماهنگ‌سازی (رهبری) تعریف می‌کنند و مدیر موفق را کسی می‌دانند که با این عناصر «نسبت» داشته باشد: یعنی دانش، باورمندی، دغدغه‌مند بودن و عملیاتی کردن عناصر را در منظومه‌ی ذهن و میزکاری خویش تعریف کرده باشد. اتفاقات ناگواری که در گوشه و کنار ایران ما رخ می‌دهد و برای مدتی افکار عمومی « کوتاه‌مدت نگر»! همین جامعه را جریحه دار می کند نشان می‌دهد میز کاری مدیران ما به این عناصر روی خوشِ باورمندی و اجرایی کردن نشان نداده‌اند. 

 واکنش مدیران پشت میزنشین نسبت به بروز حادثه‌ها در حوزه‌ی کاری خود در جای خود هم دیدنی است و هم شنیدنی!. وقتی که مشکلی به وجود می‌آید (سرویسِ جابه‌جایی دانشجویان دانشگاه آزاد در حادثه‌ی اخیر، یک بخاری نفتی و چند اتفاق ناگوار و یا وقوع زمین لرزه‌ای) «دستپاچگی» در صدور دستورات کاملاً نمایان می‌شود که این خود یعنی نداشتن و تعریف نکردن اهداف و ابزارهای معقول تحقق آن اهداف طراحی نشده!! به عبارتی وقتی که «کار از کار می‌گذرد» مدیران به تکاپو می‌افتند، بخش‌نامه‌ها و بیانیه‌های مقطعی شروع به صدور و علم مدیریت باز تعریف می‌شود! 

اول: کار گروهی به نام آن حادثه شکل می‌گیرد و دیوانی اداری برای خود دست و پا می‌کند، گل به سبزه آراسته می‌گردد و بر چالاکی و چابکی «دولت لاغر ما»! می‌افزاید. 

دوم: در درون کار گروه، زیرمجموعه‌ای دیگر به‌وجود می‌آید تا برای مدیران مافوق خود از نو «برنامه‌ریزی» بکنند که  نسبت به حادثه چه موضعی بگیرند. 

سوم: از طرف زیرمجموعه کارگروه، گروهی دیگر تعیین می‌شوند تا تحقیق و تفحص را شروع نمایند و نتیجه کار را (بعد از حضور در محل حادثه و کلی عکس گرفتن و شاید هم عکس سلفی) به زیرمجموعه، بعد زیرمجموعه به کارگروه، بعد کار گروه به مدیر ارشد ارائه نمایند.

 چهارم: در این مدیریتِ توام با صبر هرگز دقت فدای سرعت نمی‌شود! و شاید هم، زمان هرچه طول بکشد مدیریت، کارآمدتر خود را نشان می‌دهد و اما نتیجه‌ی کار:

 1) عرض تسلیت‌ها آغاز!

2) عیادت‌ها آغاز!

3 ) عیادت‌ها با عکاسی‌ها آغاز!

4) عبارت «توجیه» آغاز! بعد «توضیح»

5) عاقبت: مقصر معلوم نمی‌شود و تقصیر و قصور به «طیبعت» و دست «تقدیر» واگذار می‌گردد.... 

ای کاش می‌شد این آرزو را بکنیم: کار از کار نگذرد و «آغازها» همان برنامه‌ریزی در مدیریتی باشد که پیش‌نگری اساس کار آن باشد نه آن‌که پس از حادثه‌ای «پیش‌نگری‌های عقیم» آغاز شود.

هرکه اول بنگرد پایان کار    اندر آخر او نگردد  شرمسار   

* سیمره‌ی شماره‌ی 480 (15 دی ماه 97)                                         

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004