شما اینجا هستید: خانهیادداشتعمق بخشیدن به مردم‌سالاری با تدوین همه‌پرسی محلی

عمق بخشیدن به مردم‌سالاری با تدوین همه‌پرسی محلی

یکشنبه, 23 دی 1397 ساعت 18:14 شناسه خبر: 4152 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بهزاد رضوانی بهزاد رضوانی

سال‌هاست که نظام انتخابات در کشور ما به‌گونه‌ای است که شهروندان پس از انتخابات در اداره‌ی امور شهری مشارکت جدی ندارند در حالی که عمق دمکراسی در حوزه‌ی مدیریت شهری باید جریان داشته باشد.

 در اصل ۵۹قانون اساسی به برپایی رفراندوم اشاره شده و براساس این لایحه پیشنهادی، مردم باید بتوانند از شورای شهر یا روستا برای یک موضوع خاص و مهم درخواست برگزاری رفراندوم داشته باشند به‌طوری‌که درباره یک پروژه یا تصمیم مهم، تصمیم‌گیری کنند.

ارتباط دو سویه‌ای که میان شوراهای شهر وشهروندان در حقوق شهروندی رخ داد تجربه موفقی بود. در واقع لایحه رفراندوم محلی را به نوعی می‌توان تکرار این تجربه مثبت در ابعاد وسیع‌تر تعریف کرد.

در بسیاری از کشورهای آسیایی مانند مالزی، هند، چین و...هم‌چنین کشورهای اروپایی تجربیات بسیار مهم و بااهمیتی در زمینه مشارکت شهروندان به دست آورده‌اند که می‌توان آن را نیز بومی‌سازی کرد.

با تصویب و اجرایی شدن لایحه‌ی رفراندوم محلی، می‌توان ازبخش زیادی از تجارب مردم استفاده کرد، احساس مشارکت قوی در جامعه به وجود آورد و از همه مهم‌تر این لایحه می‌تواند شکاف تاریخی را که در گذشته بین دولت‌ها و مردم وجود داشت پرکند.

بدیهی است هر روش و تدبیری که حضور بیش‌تر مردم را در تصمیم‌گیری‌های کلان باعث شود، قطعاً مفید و سازنده است و چنین تدابیری باعث می‌شود تا مردم احساس کنند در تصمیم‌گیری‌ها نقش دارند و متوجه می‌شوند که مالک اصلی و صاحب مملکت هستند و مدیران و دولتمردان همگی خادم و کارگزار آن‌ها محسوب می‌شوند.

قطعاً در این خصوص باید از نظرات کارشناسان خبره‌ی حقوقی، سیاسی واجتماعی صاحب‌نظر استفاده کرد چرا که ما در برخی مناطق شاهد تجمع اقوام مختلف هستیم و ممکن است برگزاری رفراندوم در این مناطق باعث چند دستگی شود که باید این ملاحظات دیده و پیامدهای اجتماعی آن ارزیابی شود.

در عین حال به طور هم‌زمان از طریق روشنگری و آموزش شهروندان بستر را برای این مطالبه و حق عمومی مردم مهیا کرد.

*کارشناس ارشد علوم‌سیاسی

 

*چاپ شده در شماره‌ی 480 سیمره (1397/10/15)

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004