شما اینجا هستید: خانهیادداشتمقصر کیست؟

مقصر کیست؟

سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 10:34 شناسه خبر: 4175 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سودابه آزادگان سودابه آزادگان

هفته‌ی گذشته استاندار لرستان در باره‌ی دو طرح مهم اقتصادی در شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان سخنانی بر زبان راند که حکایت از آن دارد منطقه‌ی طرهان قدیم همواره‌یِ روزگار، مورد بی‌مهری حاکمان قرار گرفته و هم‌چنان در آتش بی‌تدبیری آنان و البته کم‌توقعی و بی‌تفاوتی ساکنانش می‌سوزد و می‌سازد. 

به سخنان استاندار محترم لرستان در باره‌ی این پروژه‌ی اقتصادی که خبرگزاری مهر آن را منتشر کرده‌بود، توجه کنید:

 

- اجرای این طرح توجیه اقتصادی نداشت چرا که تنها برای اجرای خط انتقال آب آن ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

- دولت از کجا تنها ۱۰۰ میلیارد برای آب یک پتروشیمی بیاورد؟

- سرمایه‌گذار حرفی زده است و ما نیز هرچه تلاش کردیم دیدیم به جایی نرسیدیم.

-در این راستا اعتبار این طرح را از بودجه حذف و آن را از لیست طرح‌هایمان حذف کردیم.

- فولاد رومشکان نیز همین شرایط را دارد؛ در این رابطه کسی مقصر نبوده، طرف آمده گفته است من می‌خواهم سرمایه‌گذاری کنم، مردم و مسئولان نیز با نگاه مثبت به او نگاه کرده‌اند و گفته‌اند ما زمین و امکانات در اختیارت قرار می‌دهیم، اما طرف اقدامی انجام نداده و طرح عملیاتی نشده است.

استاندار لرستان گفته‌اند که اجرای این طرح توجیه اقتصادی نداشته به دلیلی که در بالا آمد! خوب جای این پرسش باقی است اگر توجیه اقتصادی نداشت چرا باید بدون کار کارشناسی و تهیه‌ی یک گزارش مفصل در باره‌ی تمام جزییات یک طرح اقتصادی مهم،  کار را آغاز کرد؟ برای مردم توقع ایجاد نمود؟ و بدین شیوه با احساسات مردم بازی کرد و به دیگر سخن مردم مظلوم و بی‌کس این دیار را سر کار گذاشت؟!

وقتی یک طرح اصلا توجیه اقتصادی ندارد چرا باید به سراغش رفت؟ البته خیلی از کارهای این مملکت بدون کار کارشناسی انجام شده‌اند/ می‌شوند و خواهند شد! شاهد مثال‌ها در این خصوص زیاد است: مسکن مهر، سدسازی و... چرا باید برای تبلیغات و جمع کردن رای مردم دست به کاری بزنیم که عاقبت آن «آب در هاون کوفتن و باد درو کردن باشد!!» 

آقای استاندار لطفا مقصر و مقصران را پیدا و به ملت معرفی کنید. نمی‌توان به سادگی از کنار این موضوع عبور کرد؟ نمی‌توان به همین راحتی گفت کسی مقصر نبوده؟ مگر می‌شود در این راستا کسی یا کسانی تقصیر نداشته باشند؟  یکی آمده گفته سرمایه‌گذاری می‌کنم. مگر کار عمرانی و اقتصادی کردن مسخره بازی است؟! حدود 5 سال از گلنگ‌زنی پتروشیمی کوهدشت می‌‌گذرد چرا باید فرصت‌سوزی کنیم ؟ اگر طرح توجیه اقتصادی نداشت چرا زودتر اقدام نکردیم تا شاید روی طرحی دیگر با توجیه اقتصادی کار شود. این مردم تا کی باید چوب ندانم کاری این حضرات غیرکارشناس و نادان را بخورند؟

و آن نماینده‌ای که با دبدبه‌ و کبکبه در روز افتتاح طرح پتروشیمی کوهدشت گردن برافراشته بود امروز چه پاسخی دارد که به مردم حوزه‌ی انتخابیه‌اش بدهد؟ و اما پروژه‌ی ذوب‌آهن رومشکان که سرنوشتی شبیه پتروشیمی خیالی کوهدشت دارد، نیز از دست رفت! این پروژه نیز توجیه اقتصادی ندارد. یکی آمد گفت می‌خواهم سرمایه‌گذاری کنم. و اما دیدم نکرد! خیلی راحت. او هم رفت پی کار خود و این مردم محروم ماندند با کوله‌باری از درد و رنج و عقب‌ماندگی‌های مزمن تاریخی ...

به یاد داریم که محمد کیانی، مدیرعامل كارخانه‌ي کذایی ذوب آهن رومشكان، تیرماه سال 94 به سیمره آمد و خبرنگار سیمره با وی در باره‌ی این پروژه گفت‌وگویی انجام داد. چکیده ی صحبت‌های مهندس کیانی را می‌آوریم و قضاوت را به عهده‌ی خوانندگان سیمره می‌گذاریم.

سرمايه‌گذاركارخانه‌ی ذوب آهن رومشكان در تشريح احداث اين پروژه گفت: «در حالي‌كه 5 استان گزينه‌‌هاي انتخابي ما براي سرمايه‌گذاري بود اما برآن شديم كارخانه ذوب آهن آذرپاد را با ظرفيت 750هزار تن در منطقه رومشكان احداث كنيم.»

وي كل هزينه‌ي سرمايه‌گذاري را هزار و 200ميلياردتومان عنوان كرد و يادآور شد:«تاكنون 330ميليون يورو صرف اين پروژه شده است.»

محمدکیانی بیان کرد:« با بهره‎برداری کامل از این پروژه اجرایی براي 600 نفر به صورت مستقیم و 6 هزار نفر غیرمستقیم ايجاد اشتغال خواهد كرد.»

وی افزود:«در سال 92 مجوز تاسیس این پروژه‌ي مهم تصويب شد و در اردي‌بهشت سال جاري تجهیز کارگاه کارخانه انجام گرفت.»

 کیانی خاطر نشان کرد:«در حال حاضر60 درصد تسطیح خاک انجام شده است.»

سرمایه‌گذار ذوب‌آهن آذر‌پاد رومشکان با بیان‌این‌که تمامی مدیران استان در تسريع این پروژه نقش مهمي را ايفا كرده‌اند، گفت:«این شرکت كاملا خصوصي بوده و هيچ‌گونه تسهیلاتی از دولت دریافت نمي‌كند.» وی  در ادامه تصریح کرد:«با توجه به خصوصی بودن سرمايه‌گذاري در استان انتظار مي‌رود قوانین دست و پاگیر از سر راه ما برداشته شود.»

وي با اشاره به اين‌كه زيرساخت‌هايي از قبيل آب و برق ...فراهم بود بيان داشت:« درمكان‌يابي بهترين منطقه‌اي كه در آن‌جا شرايط مساعدي وجود داشت رومشكان بود كه خط لوله گاز از كنار آن مي‌گذشت.»

 وی گفت:« این منطقه از لحاظ دسترسي به استان‌هاي ايلام، كرمانشاه و خوزستان در شرايط مناسبي قرار دارد.»

مديرعامل كارخانه‌ي ذوب آهن رومشكان گفت:«خوش‌بختانه در سال آينده با توجه به راه‌اندازی راه‌آهن پل‌دختر تامین مواد اوليه از طريق خط ريلي نيز فراهم می‌شو.»محمدكياني‌خاطر نشان کرد:«ما بدون هيچ شناخت قبلي به لرستان آمديم درگام نخست پيشنهاد ملكشاهي را در هيئت مديره مطرح كرديم و با مخالفت همه‌جانبه مواجه شدیم.»

وی در ادامه با بیان این‌که  تا حدودی جلب رضایت هيئت مديره سخت بود گفت:«در همان ابتدای ورودمان به لرستان  با استقبال گرم مهندس بازوند استاندار لرستان، ولدي مديركل صنعت ومعدن و فتحي مديركل محيط زيست روبه‌رو شدیم.» 

کیانی افزود:«خوش‌حالم که می‌توانم پس از تجربيات خوبي که در ديگر نقاط کشور داشتم در زمان دولت تدبير و اميد، مدیریت استاندار لرستان و نماینده‌ي فعال مردم کوهدشت و رومشكان در مجلس شورای اسلامی، این‌بار در استان لرستان که واقعا در شرایط بد اقتصادی به سر می‌برد سرمایه‌گذاری کنم.»

و قصه‌ی محرومیت این دیار همواره بر سر زبان‌هاست ...

*چاپ شده در سیمره 482(یکم بهمن ماه97)

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004