شما اینجا هستید: خانهیادداشتفرصت‌ها و چالش‌هایِ کانالِ مالی اروپا!

فرصت‌ها و چالش‌هایِ کانالِ مالی اروپا!

چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 18:36 شناسه خبر: 4207 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
Dr.mostafa shokri Dr.mostafa shokri seymare

روز جمعه (12 بهمن) وزرای خارجه سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه از راه‌اندازی کانال مالی برای پشتیبانی تجارت با ایران موسوم به «اینستکس» خبر دادند. این کانال مالی در مرحله‌ی اول تجارت ایران با سه کشور یادشده ‌را پشتیبانی خواهد ‌کرد. در صورت تداوم همکاری‌ در مراحل بعدی، سایر کشورها نیز به این سازوکار مالی خواهند پیوست. این سازوکار مالی یک مکانیزم تسویه و پرداخت خواهد بود؛ به این معنا که ایران می‌تواند در قالب این کانال مالی نفت و کالای غیرنفتی به یک کشور اروپایی بفروشد و با انتقال پول - صرفاً در خاک اروپا - تعهدات خود از قبیل خرید کالا و خدمات از سایر کشورهای اروپایی را تسویه کند. اینستکس در مرحله نخست کالاهای بشردوستانه و غیر‌تحریمی را پوشش خواهد داد. 

 

چالش‌ها:

1- به نظر می‌رسد که یکی از مهم‌ترین چالش‌های این کانال مالی برای ایران، پیوستن به کنوانسیون FATF باشد که هنوز در ایران تصویب نشده‌است، چرا که بر اساس اظهارات مقامات اروپایی عملیات اجرایی این کانال به رعایت استانداردهای  FATF ملزم شده است.

2- هم‌چنین از دیگر محدودیت‌های این است که براساس ضوابطی از جمله تحریم‌های اروپا و سازمان ملل عمل خواهد کرد.

3- محدودیت دیگر این کانال این است که در ابتدای کار صرفاً موارد محدود بشردوستانه را شامل می‌شود.

4- از دیگر محدودیت‌ها این است که صرفاً برای تبادل تجاری است و از طریق این کانال هیچ ارزی به کشور ایران وارد نخواهد شد.

5- در واقع این کانال مانند حساب بانکی ایران در اروپا فعالیت می‌کند، آن‌هم نه حسابی که قابل برداشت باشد، بلکه صرفاً درآمد حاصل از صادرات ایران به آن واریز و در قبال واردات از آن برداشت می‌شود. به تعبیری می‌توان از این کانال به عنوان کانال تبادل کالای صادراتی ایران به سایر کشورها در قبال کالای وارداتی به ایران نام برد.

6- شاید یکی دیگر از مهم‌ترین چالش‌های این کانال این باشد که ایران نمی‌تواند کالای صادراتی خود را به یک شرکت اروپایی که با آمریکا هم تجارت دارد، صادر کند. چرا که در صورت این کار، آن شرکت مورد تحریم کشور آمریکا واقع می‌شود و منافع خود را در آن کشور از دست می‌دهد! بنابراین در این کانال صرفاً صادرات به شرکت‌های مجاز است که با آمریکا در تبادل نباشند. خود این موضوع فی‌نفسه موجب عدم کارآیی و افزایش هزینه برای تجارت کشور ایران می‌شود. چرا که ایران در این وضعیت مجبور است با شرکت‌های دست چندم اروپایی وارد مبادله شود. این کار مانند این است که شما به عنوان یک شهروند، نمی‌توانید یا حق ندارید که از فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های کنار منزلتان خرید کنید و برای خرید مجبور می‌شوید که چند خیابان را بپیمایید و به محله دیگری بروید تا از فروشگاه‌های آن‌جا خرید کنید. آن‌هم نه هر فروشگاهی! بلکه فروشگاه‌ها و مغازه‌های که مشتری زیادی ندارند و به تعبیری جنس‌هایشان قدیمی است... صرفاً از چنین فروشگاه‌های اجازه خرید دارید. طبیعتاً این وضعیت موجب افزایش هزینه و کاهش کیفیت کالاهای وارداتی می‌شود!

اما از همه‌ی مسائل بالا بگذریم، این کانال مالی امکان تجارت ایران و اروپا را در عین تحریم‌های آمریکا فراهم می‌آورد. بر مبنای این ساز و کار ایران می‌تواند به یک شرکت اروپایی نفت یا کالا بفروشد و اعتبار لازم برای خرید کالا و خدمات از یک شرکت اروپایی دیگر را تامین کند. پول این مبادلات نیز در خاک اروپا و بین این دو شرکت مبادله خواهد شد.

فرصت‌ها:

1- در کنار محدودیت‌ها و چالش‌های که ذکر شد، این کانال مالی منافع و فرصت‌های هم برای  ایران ایجاد می‌کند،  چرا که به صرف آغاز کار این کانال، روزنه‌ای برای ادامه تجارت ایران با دنیا ایجاد خواهد شد. مسلماً این روزنه در شرایط خطیر امروز ایران، بسیار حیاتی است.

2- حداقل خوبی‌اش این است که از حجم فشار تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا می‌کاهد.

3- پس از مدتی می‌تواند نقش خوبی در تبادل و تجارت همه جانبه کشور ایران بازی کند.

4- از منظر روانی نیز مؤثر است و در فروکنش التهابات بازار ارز ایران می‌تواند نقش به‌سزایی داشته باشد. 

 

*سرمقاله‌ی سیمره‌ی 484 هفدهم بهمن ماه 1397

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004