شما اینجا هستید: خانهیادداشتخریدِ قدرت و قدرتِ خرید!

خریدِ قدرت و قدرتِ خرید!

سه شنبه, 23 بهمن 1397 ساعت 08:19 شناسه خبر: 4221 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فیضی‌پور فیضی‌پور seymare

 ترکیب دو واژه‌ی «خرید» و «قدرت» ناخودآگاه چشمان ما را به سمت دو صفِ طولانی در گذشته و حال رهنمون می‌شود.  به چگونگی ایستادن ما در آن صف‌ها کاری ندارم که آن، کار «فرهنگ» است؛ این‌که خطی و مستقیم باشد و یا گِرد، توپی شکل و چندضلعی!!. گذشته در همین نزدیکی‌ها، انتخابات 94و96، صف‌هایی که مربوط به دنیای «سیاست» و هدفش بدرقه برخی‌ها تا «بهشت»، «بهارستان» و پاستور منتهی به کاخ گلستان بود تا با اقداماتی از جنس«تدبیر و امید» در سیاست‌ورزی در حوزه‌ی «اقتصاد» دنیایمان صفی نشود! اما حال ما با «صف‌هایی» از خروجی آن سیاست با حال‌تر می‌شود که ما را تا در ورودی فروشگاه‌ها و اماکن توزیع بسته‌ی حمایتی بدرقه می‌کند

: گوشت یخ‌زده سی هزارتومانی! و یا خرید پوشک بچه با هشتاد هزارتومان با نگرانی از فردایی که بالای صدهزارتومان نشود! صف گرفتیم تا صفی نباشد برای برگشت به عقب، صف گرفتیم تا زندگی و رفاه را در «تدبیری» به سبدها و بسته‌ها گره نزنند اما گویی در صف‌ها این زمزمه است: ما که به عقب برگشتیم کاش بیش‌تر برمی‌گشتیم تا با دویست تومان 12عدد نان رویِ سفره‌امان بیایید، کاش بیش‌تر به عقب بر‌می‌گشتیم تا در پشت یخچال قصابی‌ها شاهد نمی‌شدیم تا از واژه جدیدی به نام «فروش ضایعاتِ» استخوانی با کیلویی 12 هزار تومان رونمایی شود... به هرحال این را گفتم تا به اصل مطلب بپردازم: خریدِ قدرت و قدرتِ خرید... برابری فرصت‌ها و توزیع عادلانه منابع ثروت و قدرت، مسیر رسیدن به «عدالت توزیعی» است، عدالتی که آرمان بشر امروزی است و شاخص پیش برنده جوامع در تحقق دیگر آمال می‌باشد. این شاخص در صورتی از قوه به فعل درمی‌آید که عامل انسانیِ مدیر در دستگاه‌ها و ساختارهای رسمی از یک طرف و بستر فرهنگی- اجتماعیِ مطالبه‌گریِ عدالت‌خواهانه از طرف دیگر، نقش اصلی را در پذیرندگی، اعمال و اجرای لوازمات این شاخص بر خودِ خود قبولانده باشد. 

در جامعه‌ی ما یک عنصر فرهنگ از دیگر عناصر فرهنگ مانند باور، اندیشه، سازمان و ...،«درازیافتگی» یا خودنماییِ بیش‌تری در عرض اندام پیدا کرده است، این عنصرِ فرهنگ؛ «زبان» است! به جای این‌که هم‌خوان و همراه با عناصر دیگر فرهنگ در مسیر تکامل و اعتلای «متوازن» باشد با چیرگی خاص در شعار و واژه‌پردازی و یا گفتمان‌سازی اسراف‌گونه، نامتعادل بازیگرِ همه‌ی عرصه‌ها شده و نفَس را از «باورهای درونی»ربوده و جا را بر«اندیشه و اندیشه‌ورزی»تنگ نموده و احساسات مثبت را هم به باد استهزا گرفته و سازمان‌ها را هم به رنگ شعارهایِ وردِ زبانش!! درآورده است. در این صورت بستر فرهنگِ اجتماع ما مولدِ آن نوع مدیرِ انسانیِ دستگاه یا سازمان رسمی ما می‌باشد که خروجی کاریش فقط وردِ این« زبان» است که با «عمل» بسیار بسیار بیگانه است! آن‌چه که در مصائب و مشکلات جامعه‌ی ما علاوه بر نقش «بیگانگان» در تحریم‌ها و ایجاد مشکلات، به عنوان «مسبِب» اصلی، ایفای نقش می‌کند تعارضات گفتاری و تناقضات شعاریِ به دور از پای‌بندی به ارزش‌ها و هنجارهای نظام دینی و سیاسی توسط عاملِ انسانی فعال است. عاملی که با نقش‌آفرینی منفی (نداشتن سوادِ مدیریت و نداشتن برنامه‌ی کاری) آسمان خرده نظام‌های اقتصاد، سیاست و فرهنگ را در جامعه تیره و تار کرده است. خالی شدن سفره‌ی اقشار مختلف جامعه، افزایش افسارگسیخته‌ی قیمت‌ها، ناتوانی در رفع نیازهای اساسی گوش‌زد کننده‌ی کاهش و افت شدیدِ«قدرتِ خرید» اقشار حقوق‌بگیر و نیز اقشار متوسط رو به پایین جامعه است. 

کافی است که به هنگام دریافت حقوق ماهانه حقوق بگیران، لیست خرید (یک قلمش اگر جرئت آوردنش به لیست باشد: خریدِ گوشتِ نود هزارتومانی!!)، رفع مایحتاج، قسط و قرضشان را «جمع و منها»  کنیم: آیا پس‌اندازی وجود خواهد داشت؟!. 

آیا جایی برای امنیت روانی در تامین سلامت فردیِ حقوق بگیر و دیگر اقشار آسیب‌پذیر باقی می‌ماند؟!. آیا در آستانه‌ی ورود به سال جدید به این روندِ آسیب‌زای توسعه‌ی فقر توجه می‌شود یا نه؟ 

اگر این جمله‌ی قابل تحلیلِ حضرت علی(ع) را مورد عنایت خاص قرار دهیم که فرزندش را مورد خطاب قرار می‌دهد که: «ای پسرم از فقر بپرهیز که سه اثر منفی خواهد داشت. نخست دین را ناقص می‌کند؛ دوم عقل را خراب می‌کند و سوم جامعه را به شورش وادار می‌کند». آیا بر اثر افزایش این آسیب مهلِک (فقر)، جز تولد آسیب‌های دیگر انتظاردیگری باید داشت؟!(دروغ، ریاکاری و تملق برای درآوردن لقمه‌ای نان و سیر کردن شکمی، و دیگر بزه‌کاری‌های اجتماعی که کشنده‌ی ارزش‌ها و هنجارهای جامعه به شمار می‌آیند).

در مقابل اقشار محدودی از هر طیف، لباس و منصب، آن ورتر«سیاست» را چون اقتصادِ آشفته بازارِ دلال محورِ ما، ابزاری صرفِ منفعت دهنده فرض نموده‌اند و با خوش ظاهری چه در آیین آن «زبان ذکر شده» و چه با قیافه‌ای مظلومانه از محل درآمدِ اقتصادی- سیاسیِ نامشروعشان با دغل، مکارانه به «خریدِ قدرت» می‌پردازند و در بازار پر رونقِ سیاستِ معامله‌گرانه به تقلید از دست نامریی «جان مینارد کینزی» وجود خویش را به قیمتی که تقاضا برایش افزایش دهد! تحمیل می‌نماید که  خریدارانش نیز به خاطر کاهش قدرت خریدشان مجبور به این معامله می‌شوند. هم‌چنین این رویه‌ی «چند می‌گیرید تا قدرت بگیرم» را به عنصری خطرناک، باورمندانه به دلِ فرهنگ اصیل ما می‌کشانند تا در هر کوی و برزن با ندای منافقانه‌اشان به قیمت نازلی «انسانیت» را پایمال گردانند و هم‌چنان صندلی قدرت و سیاست دغل خویش را به رخ آیین قانونمندی و دین باوریِ مردان و زنانِ مومنِ خویشتن داری بکشانند که فقر فقرا را در مقابل «خرید قدرت» نامشروع آنان فریاد می‌زنند. خریدِ قدرت خطرناک‌تر از کاهش قدرتِ خرید؛ «اقتصاد» را همراه با «سیاست» می‌بلعد و عرصه را هم بر فرهنگِ عزتِ نفس اقشاری تنگ می‌نماید و کاهش قدرت خرید ولی‌نعمتان را وقعی نمی‌نهد تا به وقتش برای خرید آن قدرت سود ده، فقر اقشار را نشانه گیرد و با توزیعی! هم‌چنان تکیه خود بر صندلیِ قدرت را در پست یا سمتی، وکالتی و یا وزارتی استمرار بخشد بی‌آن‌که او را درد آید که این ملک و مملکت شهیدان و جانبازانی تقدیم نموده است. 

اگر فرصت‌های دست‌یابی به زندگی بهتر برای همه‌ی افراد جامعه فراهم نباشد و منابع قدرت و ثروت ناعادلانه توزیع گردد «گسل‌ها» اجتماع را در بر خواهند گرفت و «گسست‌ها»را به دنبال خواهد داشت و میل به خرید قدرت برای عده‌ای با توان به «توانی چند» افزایش خواهد یافت و در کفه‌ی دیگر، قدرتِ خرید اکثریتی به «سبک وزنی» بین خریداران قدرت و قدرت فروشان معلق خواهند ماند و هرچه زمان بر آن‌ها می‌گذرد دل‌آزردگی آن‌ها از ارزش‌ها و هنجارهای جامعه افزون‌تر خواهد شد و به همان نسبتِ رفتارِ ملونِ «قدرت دوستان» تن به ضد ارزش‌‌ها خواهند داد تا پدر هم‌چنان‌که یاد گرفته است: نان دهد ولو به هر قیمتی! ولو این‌که مرز حلال و حرام مشخص نباشد‌! ولو این که دستان مردانه‌ی پینه بسته‌اش را سوی نامردمیِ نامردانِ روزگار دراز نماید و یا این‌که در اوج درد نظاره‌گر گسیختگی در خانواده، فقر و فحشا، بی‌مقدارگی و بی‌ارزشی «ارزش‌ها» باشد!

*چاپ شده در سیمره‌ی 484 (97/11/17) 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004