شما اینجا هستید: خانهیادداشتمشکل آب‌گرفتگی معابر خرم‌آباد راه‌حل ندارد؟!

مشکل آب‌گرفتگی معابر خرم‌آباد راه‌حل ندارد؟!

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 19:21 شناسه خبر: 4236 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ali jazayeri ali jazayeri seymare

شهر خرم‌آباد نظیر بسیاری از شهرها و روستاهای کشور، پاییز و زمستان امسال نیز شاهد بارش نعمتِ الهی و متعاقب آن، آب‌گیری معابر و جریان یافتن سیلاب‌های شهری بود، اتفاقی که ممکن است برای هر شهری که در دامنه و کوه‌پایه واقع شده است اعم از کوچک و بزرگ و در حال توسعه یا توسعه‌یافته به وقوع بپیوندد البته با این تفاوت که در برخی از شهرهای کشور پس از بارش نزولات جوی در سال‌های قبل و تجربه‌ی روان‌آب‌های مزاحم در سطح شهر، با برنامه‌ریزی و اقداماتی هرچند کم‌دامنه، از آسیب سیلا‌ب‌های شهری کاسته و تا حدی روان‌آب‌ها را کنترل و هدایت کرده‌اند؛

چیزی شبیه آن‌چه که در شهرهای مدرن، در معیاری بسیار بالاتر و بر دو دامنه‌ای بسیار وسیع‌تر انجام می‌شود. اما در خرم‌آباد به روال چند سال اخیر، در بر همان پاشنه‌ی قبلی می‌چرخد و هر وقت که هواشناسی بارش نزولات جوی را پیش‌بینی می‌کند به راحتی می‌توان آب‌گرفتگی معابر و عوارض نامطلوب بعدی را نیز پیش‌بینی کرد. اتفاقی تکراری که هر بار حادثه‌ای تلخ را رقم می‌زند و به‌دنبال آن تا مدتی لباس شهر، خیس از اندوهی تازه است.

با وجودی که بعد از کشته شدن دختر جوانی در حادثه‌ی سیلاب شهر در دو سال گذشته، انتظار می‌رفت مرکز توجه قرار گرفتن مشکل آب‌های سطحی خرم‌آباد باعث اقدامی اثرگذار و بنیادین در این حوزه شود اما بعد از ایراد سخن‌رانی‌ها و دادن وعده‌ها و پاس‌کاری توپ پاسخ‌گویی بین مسئولین، متاسفانه پیش‌رفت کار در سطح تهیه‌ی طرح مطالعاتی باقی ماند. تنها پیش‌رفتی که صورت گرفت درباره‌ی نام طرح مطالعاتی بود که از«طرح مطالعاتی دفع آب‌های سطحی» به «طرح مطالعاتی کنترل و هدایت آب‌های سطحی» تغییر نام یافت که از نام‌گذاری ابتدایی رویکرد تهدیدگر به مسئله کاملاً عیان بود البته به نظر می‌رسد در این زمینه حتا اقداماتی که در پایتخت انجام شده و تا اندازه‌ی زیادی در کنترل آب‌های سطحی موثر واقع شده است، نیز برگرفته از همین موضع انفعالی باشد یعنی می‌توان با تقریب زیادی از عمومیت داشتن این نوع نگاه نزد مسئولین وطنی مطمئن بود. حفر هزاران حلقه چاه جذبی در مناطق مختلف تهران، از جمله این اقدامات و تحت تاثیر همان نگاه تدافعی به شمار می‌رود. صد البته که برای شهر به واقع محروم خرم‌آباد، هرگونه اقدام موثر هر چند منفعلانه و از موضع دفع شر نیز غنیمت شمرده می‌شود اما به موازات کمبود یا نبود اقدام موثر در جهت به‌سازی، نوسازی و ایجاد زیرساخت‌های لازم و همین‌طور عدم تجهیز ارگان‌های درگیر در مدیریت و کنترل بحران به تجهیزات و تخصص روزآمد، فاجعه‌ی مهم دیگری نیز شهر را تهدید می‌کند و آن خطاهای فاحش در اقدامات عمرانی است.

در پی بارش‌های اخیر شهر خرم‌آباد و وقوع آب‌گرفتگی در محلات ساحلی رودخانه‌ی گلال (خرم رود)، نگارنده، خود شاهد تلاش بی‌دریغ پرسنل امداد برای نجات جان ساکنین گرفتار در سیلاب شهری بود که عدم تکافوی تجهیزات حتا در سطوح ابتدایی و ابزار اولیه نیز بسیار نمود داشت. نکته‌ی تاسف‌بار این ماجرا آن‌جا بود که این سیل و گل‌ولای بیش از آن‌که به بارش سنگین و بی‌وقفه نعمتِ الهی ارتباط داشته باشد به دست سازه‌های بشری مربوط بود. در واقع این پل در حال ساخت بر روی رودخانه بود که به مثابه‌ی یک سد عمل کرد و با هدایت آب به سمت خیابان‌های اطراف، جان و مال مردم را به خطر انداخت. تکرار همان اتفاقی که برای پل موقت (بخوانید دایمی) علوی رخ‌داد جایی که با مسدود شدن کانال‌های کوچک و تنگ، پل به بندی تبدیل شد که آب را  به سمت خانه‌ها‌ی شهروندان هدایت کرد.

واضح است که با این روند به راحتی می‌توان آب‌گرفتگی سال‌های بعد را گمانه‌‌زنی کرد و در این خصوص انتظار تغییر نگاه مسئولین به مسئله و تبدیل تهدید به فرصت را باید رویایی پنداشت که تعبیری نزدیک ندارد هرچند که مردمان سخت‌کوش خاور دور ثابت کرده‌اند که زیر باران‌های سیل‌آسای موسمی، بدون به خطر افتادن جان و مال مردم و آشفتگی و اختلال در نظم شهر، حتا از سیلاب هم می‌توان فرصتی درآمدزا نظیر جاذبه‌ی گردشگری ساخت. با این حال امید است که مسئولین فعلی به امید فراموشی مردم و یا جابه‌جایی از سمت ذی‌ربط فعلی نمانند و گذشته از اشتباهاتی که دیگر به این آسانی قابل رفع و رجوع نیستند مثل ساخت زیرگذر ارزان قیمت و خطرناک در انتهای شیب (میدان کیو، میدان شقایق، پل شهدا) و ایجاد روگذر گران‌قیمت در ابتدای شیب (پل هوایی جهان‌گیرآباد)، آن‌چه که برای پیش‌بینی تحلیلی سیلاب لازم است به کار گیرند تا اشتباهات عمرانی و خطای پیش‌بینی به کمک عوامل طبیعی مثل شدت بارش و توپوگرافی حوزه‌ی آبریز و میزان جذب‌پذیری خاک نیایند و این‌گونه به نظر نرسد که مشکل روان آب‌های سطحی خرم‌آباد راه‌حل ندارد! 

 

 *سیمره‌ی 486 (1397/11/27)

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004