شما اینجا هستید: خانهیادداشتخیزش جلیقه‌زردها در فرانسه به دنبال چیست؟

خیزش جلیقه‌زردها در فرانسه به دنبال چیست؟

سه شنبه, 30 بهمن 1397 ساعت 08:24 شناسه خبر: 4244 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
hajiali sharafi hajiali sharafi seymare

خیزش جلیقه‌زردهای فرانسه در ماه‌های اخیر به‌طور مداوم در شنبه هر هفته برگزار می‌شود. از دید برخی صاحب‌نظران این خیزش یا جنبش پدیده‌ی نوینی به شمار می‌آید. این حرکت، هم خصلت شهروندی و مدنی دارد، هم دارای خصلتی انقلابی برای تغییر نظام سیاسی حاکم و قانون اساسی کشور است. 

 این جنبش، ابتدا از شهرهای کوچک و متوسط آغاز شد. معترضان بیش‌تر از طبقه‌ی پایین جامعه که دارای درآمد ماهانه کم‌تر از2500 یورو بودند و اعتراض به افزایش دو درصد مالیات سوخت جرقه زده شد. در ادامه، اعتراضات به شهرهای بزرگ از جمله پاریس رسید. تاکنون بر اثر درگیری بین پلیس و نیروهای امنیتی با معترضان حدود1900 تن زخمی شده که 1200 تن آن‌ها از مردم و بقیه از نیروهای پلیس و امنیتی بوده‌اند. 

جلیقه ‌زردها، معتقدند که به هیچ حزب، گروه یا سندیکایی وابسته نبوده و تحت رهبری واحدی نیستند. از این رو، مبارزه‌ی خود را علیه یک‌درصدی‌ها که سرمایه و قدرت را به ویژه در این چهاردهه به دست گرفته‌اند، ادامه می‌دهند. شیوه‌ی مبارزه‌ی جلیقه‌زردها علاوه بر فرانسه در حال سرایت به برخی دیگر کشورها از جمله اروپاست. 

«مکرون»، رییس‌جمهور فرانسه تاکنون در برابر برخی خواسته‌ها عقب‌نشینی کرده و وعده‌ی بهبود اوضاع را می‌دهد، اما مورد قبول معترضان واقع نشده است. جلیقه‌زردها یا به گفته خودشان «جلیقه شهروندی‌ها» مطالباتی را در 40 مورد بیان داشته‌اند. این مطالبات را به روش‌های گوناگون از جمله شبکه‌های اجتماعی به گوش اکثر مردم فرانسه رسانده‌اند. بدین جهت، بر اساس بعضی نظرسنجی‌ها از پشتوانه‌ی بالایی در بین مردم برخور دارند. این خیزش از یک اعتراض اجتماعی معمولی به یک جنبش انقلابی فراروییده و محتوایی اجتماعی- سیاسی یافته است. 

از مطالبات مکتوب شده‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: 

برکناری مکرون، تحقق رفراندوم به ابتکار شهروندان، پایان دادن به رانت مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس، کنترل و نظارت دموکراتیک مردم بر رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی، قابل تعویض بودن نمایندگان و هر مقام دیگر در هر زمانی، با مراجعه به آرای عمومی‌، کاهش حقوق نمایندگان به سطح میانی دست‌مزد حقوق بگیران، توزیع عادلانه‌ی ثروت و نظام مالیاتی، تامین امنیت شغلی مزدبگیران، برابری حقوق زنان با مردان، افزایش حداقل حقوق و دستمزد بازنشستگان و بی‌کاری، کاهش سن بازنشستگی به 60 سال، گسترش خدمات عمومی آموزش، بهداشت و حمل و نقل عمومی، طرح فاصله‌گیری از انرژی هسته‌ای، اجرای تعهدات در زمینه‌ی آب و هوایی و سلامت محیط‌زیست، محدود شدن فاصله بین دستمزدها حداکثر 15 هزار و حداقل 1500 یورو،  پایان دادن به پاداش‌های مالیاتی به سرمایه‌داران و ثروت‌های بزرگ، پایان دادن به بهشت‌های مالیاتی شرکت‌های چند ملیتی و... 

از دیگر ویژه‌گی‌ها و تفاوت‌های این جنبش انقلابی با انقلاب‌های گذشته‌ی فرانسه مسالمت‌آمیز و مدنی بودن آن است. البته گروهی افراطی به‌نام «بلاک بلوک» در بین تظاهرکنندگان رخنه می‌کنند که در وادار کردن پلیس به خشونت دارای نقش بوده، هرچند پلیس برای جلوگیری از تجمع‌ها به خشونت می‌افزاید. جلیقه زردها، ضمن پایداری برخواست‌های رادیکال خود، کمیته‌های ضد خشونت تشکیل داده و کوشش بر خشونت پرهیزی در مبارزات دارند. 

دولت تا کنون با زدن برچسب‌هایی مانند فاشیست بودن، ضد امنیت ملی بودن و... سعی در قانع کردن افکارعمومی و سرکوب این جنبش را داشته که موفق نشده است. حکومت کوشش نموده با ایجاد تفرقه بین جلیقه زردها‌، گروهی میانه رو در بین آن‌ها به عنوان یک حزب تشکیل و جذب قدرت نماید که با مخالفت این نیروها مواجه شده است. 

این خیزش، در میدان مبارزه پیروز شود یا شکست بخورد، فصل نوینی در مبارزات عدالت‌جویانه و آزادی‌خواهانه در فرانسه و سایر کشورها به جا می‌گذارد که طنین‌افکن مبارزه‌ای در راستای دست‌یابی به دموکراسی مشارکتی و مستقیم به جای استبدادها و دموکراسی‌های نمایندگی می‌باشد. هرچند در نظم کنونی حاکم بر جهان دشوار به نظر آید.  فرانسه، مهد انقلاب‌های آزادی‌خواهانه درجهان به شمار می‌آید، این بار چه خواهد شد؟ آینده پاسخ خواهد داد. 

 

* سیمره‌ی 486 (1397/11/27)

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004