شما اینجا هستید: خانهیادداشتدر پاس‌داشت روز جهانی زن

در پاس‌داشت روز جهانی زن

جمعه, 17 اسفند 1397 ساعت 12:57 شناسه خبر: 4279 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاجی‌علی شرفی / سیمره حاجی‌علی شرفی / سیمره seymare

مقدمه: 8 مارس روز جهانی زن برابر است با 17 یا 18 اسفند در ایران، امسال این روز درکشور ما 17 اسفند است. زنان نیمی ازجمعیت جامعه هستند. این جمعیت در میهن ما به‌رغم پیش‌رفت و موفقیت‌هایی که داشته‌اند با مشکلات بی‌شماری به لحاظ حقوق مدنی و شهروندی، اقتصادی و ...  مواجه‌اند. بنابراین، برای دست‌یابی به حقوق خویش و بهبود اوضاع اجتماعی هم‌چنان در تکاپوی جنبشی مطالبه‌گر در عرصه‌ی داخلی و بین‌المللی به شمار می‌آیند. نامیدن این روز به‌نام زن در جهان، نشان از حدود دو قرن مبارزه و جان‌فشانی بی‌امانی است که در یک مصاف نابرابر در مقابل تبعیض جنسیتی به دست آورده‌اند. بدون تردید در میهن ما زنان و مادرانی آگاه، شایسته و زحمت‌کش بسیاری وجود داشته و دارند که باید این روز را به آنان خجسته‌باد گفت و موفقیت بیش‌تری را در همراهی با آن‌ها برایشان آرزو نمود. اینک، در این یادداشت به تاریخچه شکل‌گیری روز جهانی زن که برگرفته از اینترنت است بسنده می‌شود.

 تاریخچه‌ی مختصر روز جهانی زن يکی از روزهایی كه مردمان مترقی جهان، جشن می‌گیرند و از آن  به‌عنوان  روز خوب و فرخنده یاد می‌كنند، روز هشتم مارس يا هجدهم اسفند است.

در چنين روزی يعنی روز ۸ مارس ۱۸۷۵ زنان كارگر كارخانجات نساجی در شهر نیویورك برای بهبود شرایط كارشان و در اعتراض به پایین بودن سطح دست‌مزدشان، تظاهرات کردند. این حركت به درگیری قهرآمیز با پلیس آمريکا  انجامید و پلیس به‌طور وحشیانه به تطاهرات حمله و آن‌را سركوب کرد. عده‌ای از زنان تظاهركننده زخمی و دستگیر شدند. اين مسئله باعث شد که زنان کارگر ديگر هم کم‌کم به حقوق انسانی خود آگاهی پيدا کنند. و سعی کنند که راه آن‌ها را ادامه بدهند. حركت اعتراضی هر سال به حالت آشكار و یا مخفی در کارخانه‌های مختلف ادامه پیدا کرد. روز  ۸  مارس ۱۹۰۷ مجدداً زنان نساج آمریكا با خواست ۱۰ ساعت كار روزانه دست به تظاهرات می‌زنند كه این‌بار هم تظاهرات آن‌ها با سركوب پلیس روبه‌رو و به دست‌گیری بسیاری از زنان منجر می‌شود. در این تظاهرات عده‌ی زیادی از مردان كارگر و زنان طبقات دیگر جامعه نیز شركت می‌كنند. در سال  ۱۹۰۸ حزب سوسیالیست آمریكا به تشكیل كمیته‌ی ملی زنان برای كمپین حق رأی زنان در انتخابات اقدام می‌كند و در مارس همان سال كارگران زن بافنده سوزنی با خواست ممنوع كردن كار برای كودكان و كسب حق رأی زنان در نیویورك تظاهرات می‌كنند. رویدادهای ۸ مارس همان سال سبب گردید كه در سال بعد یعنی سال ۱۹۰۹ این روز به‌عنوان نخستین روز ملی زنان در آمریكا تثبیت شود.

این روز كم‌كم به روز مخالفت زنان كارگر با دولت و كارفرمایان سرمایه‌دار، برای بهبود شرایط كار و کسب حقوق اجتماعی  برای كل زنان در سراسر دنیای صنعتی،  تبدیل می‌‌شود.

در  کنگره‌ی بین‌المللی سوسیالیست‌ها  كه در سال ۱۹۱۰ در كپنهاگ دانمارك برگزار شد،«كلارا  زتكین» زن سوسیالیست از حزب سوسیال دموكرات آلمان ۸ مارس را به‌عنوان روز جهانی مبارزه زنان پیشنهاد می‌كند. کنگره این پیشنهاد را تصویب می‌كند. یك میلیون زن سوسیالیست و كارگر و دیگر اقشار اجتماعی همراه مردان خواهان حقوق سیاسی‌ـ اجتماعی برابر برای همه زنان و مردان شدند. آن‌ها در ۸ مارس سا ل ۱۹۱۱ در كشورهای آلمان‌، دانمارك، سویس  و استرا لیا تظاهراتی بر پا می‌کنند. و با جشن و سخن‌رانی، خواهان حق رأی، حق كار و آموزش حرفه‌ای برای زنان شدند. در همین سال در روسیه و چین هم  تظاهراتی به مناسبت ۸ مارس برگزار شد. در مدتی كم‌تر از یك هفته از ۸ مارس در آتش‌سوزی «تریانكل» در شهر نیویورك به خاطر نبود دستگاه‌های امنیتی و بدی شرایط كار، ۱۴۹ زن كارگر جان باختند.  همين موضوع باعث شد که تظاهرات ۸ مارس سال بعد به طور وسیعی در سراسر دنیای متمدن برگزار شود و بدی شرايط کار، مورد اعتراض قرار گيرد و محكوم گردد.

با شروع جنگ جهانی اول، ميليون‌ها مرد به جبهه‌ها گسيل شدند. زنان سوسیالیست در این سال‌ها تظاهرات ۸ مارس را علیه جنگ و كشتار و خرابی ناشی از آن برگزار کردند.

در ۸  مارس ۱۹۱۷ در روسیه زنان علیه افزایش قیمت‌ها، تعطیلی كارخانجات و اخراج كارگران دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات در رویداد انقلاب فوریه همان سال در روسیه تأثیر زیادی داشت.

در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه‌ی‌۶۰ روز جهانی زن جلوه چندانی نداشت. چون زنان توانسته بودند به  مقدار زيادی از خواست‌های خود دست يابند. با رشد جنبش زنان در دهه‌ی ۶۰ این روز هم بار دیگر اهمیت یافت.

 سال ۱۹۷۵ از طرف سازمان ملل متحد، سال بین‌المللی زنان اعلام شد و دو سال بعدتر یعنی سال ۱۹۷۷ یونسكو ۸ مارس را به عنوان روز جهانی زن، به رسمیت شناخت. از آن روز به بعد، در چنين روزی مردان به زنان گل يا هديه تقديم می‌کنند و بدين‌وسيله از مبارزات انسانی زنان قدردانی می‌کنند. اکنون در مجلس سوئد ۱۶۵ نفر از نمايندگان، يعنی بيش از ۴۷درصد آن‌ها، زن هستند.

در سال‌های اخیر با توجه به شرایط نابه‌سامانی كه برای زنان در سراسر جهان و به‌ویژه برای زنان كارگر در كشورهايی با حكومت دینی، ایجاد شده‌است، روز جهانی زن می‌رود تا همان جایگاه اولیه خود، كه دفاع از شرایط بهتر كاری و حقوق اجتماعی زنان می‌باشد را به‌دست آورد.

زنان ایران در تظاهرات و گردهمایی‌هایی كه در ۸ مارس ۲۰۰۳ در تهران و سایر شهرهای ایران برگزار كردند، ضمن مطرح كردن دیگر درخواست‌های انسانی و اجتماعی خود، خواستار گنجاندن روز ۸  مارس در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان روز جهانی زن شدند.

 

*چاپ شده در شماره‌ی 488 سیمره(1397/12/13)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004