شما اینجا هستید: خانهیادداشتحلق‌آویز شدن آموزش و پرورش با طناب منفعت‌طلبی و شهرت‌جویی

حلق‌آویز شدن آموزش و پرورش با طناب منفعت‌طلبی و شهرت‌جویی

سه شنبه, 21 اسفند 1397 ساعت 19:46 شناسه خبر: 4289 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مریم کرمی /سیمره مریم کرمی /سیمره

-دیر زمانی است گردن نازک‌تر از موی آموزش و پرورش با طناب منفعت‌طلبی و شهرت‌جویی فشرده می‌شود و دیری نخواهد پایید که پیکر ضعیف و رنجورش به دار مکافات عمل منافع سودجویان و بی‌تدبیری مسئولان آویخته شود.

 -آموزش و پرورش هر جامعه‌ای نمادی از توسعه‌یافتگی و یا عدم توسعه‌ی آن جامعه است بنابراین جهت قرار گرفتن این نهاد انسان‌ساز در مسیر توسعه‌ و تعالی لازم است دائما مورد ارزیابی و آسیب‌شناسی و آفت‌زدایی قرار گیرد. از جمله آسیب‌های آموزش و پرورش می‌توان به: عدم ثبات مدیریت، سیاست‌زدگی، طایفه‌گرایی، منفعت‌طلبی، شهرت‌جویی، عدم عدالت آموزشی، توزیع نامتوازن سرمایه‌های انسانی و مادی، نبود انگیزه در کارکنان و... اشاره کرد.

وزنه‌ی سنگین و حجیم آموزش و پرورش و پتانسیل‌های بالای نیروی انسانی که شامل معلمین متخصص و دانش‌آموزان مستعد می‌باشد. ظرفیت‌های بالایی جهت سرمایه‌گذاری ایجاد نموده که با مدیریت کارامد می‌توان این سرمایه‌های انسانی را هدایت و سازمان‌دهی کرد، در غیر این صورت این ظرفیت‌های بی‌نظیر مورد طمع منفعت‌طلبان قرار می‌‌گیرد. به‌طوری که طالبان پست و شهرت این نهاد مقدس را به حیاط خلوت خواسته‌های خویش تبدیل کرده و با نگاه ابزاری و اعمال فشار سعی در بهره‌برداری هرچه بیش‌تر از این سازمان را خواهند داشت.

جهت برون‌رفت از این شرایط لازم است ضمن تاکید بر استقلال این نهاد با اجرای شایسته‌سالاری، تخصص‌گرایی، ثبات مدیریت، توزیع متوازن سرمایه‌های انسانی و مادی‌، سعی در ایجاد انگیزه در کارکنان آموزشی و اداری داشت. قانون‌گرایی و پیروی از ضوابط را جایگزین قانون‌گریزی و رابطه‌گرایی نمود و این مهم تحقق نم‌یابد جز با تغییر نگاه کلان به آموزش و پرورش، به‌طوری که شرایط و ضوابط احراز پست‌های مدیریتی در این سازمان بر اساس شایستگی‌های حرفه‌ای و کسب مدارج عالی علمی باشد، در این صورت عرصه بر افراد جویای منفعت و کسب مقام تنگ شده و شرایط برای حضور نخبگان و شایستگان فراهم می‌گردد و می‌توان شاهد بازگشت نهاد انسان‌‌ساز آموزش و پرورش بر روی ریل توسعه و تعالی بود.

امیداست مطالبه‌گری‌های هدفمند و حمایت‌های مسئولیین در رده‌های بالا سبب تغییر دیدگاه نسبت به آموزش و پرورش و ارتقای جایگاه آن گردد و دست‌های آلوده به منفعت‌طلبی از این ارگان کوتاه گردد و کارکِرد اصلی آن پرورش و تربیت انسان شایسته و توسعه‌یافته باشد.

 

 * سیمره شماره‌ی 488 (1397/12/13)

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004