شما اینجا هستید: خانهیادداشتزبان سرخِ «عادل» و خط قرمزِ « فردوسی‌پور»

زبان سرخِ «عادل» و خط قرمزِ « فردوسی‌پور»

سه شنبه, 28 اسفند 1397 ساعت 18:48 شناسه خبر: 4298 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 در تاریخ و جغرافیای این سرزمین مسبوق به سابق است که "رک‌گویی" چندان به مذاق عده‌ای خوش نیامده است؛ از داستان  "دزدی" که شبانه و ناامید از جاهای دیگر راه کج می‌کند و گذرش به یک خیاطی می افتد به قصد ارتزاق آن شبِ ضرب المثل آفرین(زبان سرخ سر سبز دهد باد ) از دست دوخت‌های آن خیاط و اندک زمانی تماشاگر پنهانی زمزمه‌های ورد زبان خیاط می‌شود و گوش فال می کند به آن‌چه که او می گوید: پناه بردن از شر زبان! و سرانجام خیاط را که صندوقچه‌ای از لباسِ زیبا به همراه دارد، تا قصر حاکم با هدف هدیه دادن همراهی می‌کند و در گوشه‌ای مخفی می‌شود و ......... به قول و تیکه کلامی همکار فردوسی‌پور؛ علیرضا علی‌فر و«....... بقیه‌ی ماجرا» با خوانندگان متن! تا ماجرای  حسادت یک فرد شاعرقدر شیرازیِ زمانِ لسان‌الغیب به ابیات " وی ناپسند"و طعن مستمر به "حافظ "  گویی ما را متذکر می‌شود که « گذشته‌ها » در زمان «حال»  ما هم جا انداخته  و " زمان و جامعه‌ی" ما هردو مقصران عدم نهادینه شدن فرهنگ تحمل و بردباری هستند که ماجرای "عادل" و حذف او از یک برنامه پربیننده انتقادی شاید در استمرار این تاریخ پر از ضدیتِ با رک‌گویی باشد:

 دنیای امروز رسانه‌ها دنیای مخاطب‌محور است. رسانه‌ها در جوامع مختلف امروزی حسب ذوق و سلیقه مخاطبین به طور خاص گروه‌های سنی حساس مانند نوجوانان و جوانان برنامه‌های مختلف اعم از سرگرمی، علمی، ورزشی در قالب سریال‌ها و فیلم‌هایی متناسب با فرهنگ آن جامعه تولید می‌کنند و به نمایش می‌گذارند. در تولید هر برنامه جذاب با در نظر گرفتن "فن ارتباط " با مخاطبین چند عنصر مورد توجه مدیران رسانه و تهیه‌کنندگان برنامه قرار می‌گیرد: محتوای برنامه، دکور فیزیکی و مکان متناسب با محتوا، زاویه‌ی دید و نمایش دوربین‌ها، زمان نمایش و از همه مهم‌تر انتخاب چهره‌ها در اجرا یا نمایش برنامه هست. در برنامه‌ای که زنده پخش می‌شود حال و هوای مخاطب پسند دیگر دارد آن‌چه مجموعه این عوامل را یک‌جا به زیبایی در معرض دید تماشاگر قرار می‌دهد: شخصیت حرفه‌ای و زبان تخصصی محتوا محور مجری یا چهره‌های گرداننده برنامه مورد نظر می‌باشد. برنامه‌ي نود که چندین سال است از شبکه سه پخش می شود به عنوان یک برنامه‌ي ورزشی - اجتماعیِ زنده کارشناس محور با نگاه علمی _ انتقادی می‌باشد که به خاطر عللیِ جاذب پر مخاطب بوده است ازجمله: فوتبالی بودن که رشته‌ي محبوبِ جهانی است و به تبع جوانان ایرانی نیزاز طرف‌داران  و دوستداران این رشته ورزشی هستند، زنده پخش شدن برنامه، مجری و تهیه کننده برنامه با خصوصیات منحصر به فردش ( زبان گویا، چهره‌ي ویژه، تخصص فوتبالی، آشنا به دنیا، تاریخ، جغرافیا و جامعه‌ی فوتبالی، مسلط به زبان انگلیسی، صریح اللهجه بودن، روانی کلام در گزارش‌های مربوط به مسابقات داخلی و بین‌المللی در ذکر نام و نام خانوادگی بازیکنان خارجی بدون تپق،  ذکر برخی نکات  مربوط به زندگی و اتفاقات حیات فوتبالی بازیکنان به هنگام گزارش و برخورداری از خلاقیت مستمر در تنوع بخشی هر هفته‌ای به برنامه نود و خصوصیات دیگر). آن‌چه بر محبوبیت این برنامه در نزد مخاطبینِ جوان و میان‌سالش افزوده است شخصیت منحصر به فرد عادل فردوسی پور می‌باشد. مهم‌ترین کاراکتر این شخصیت، نحوه مواجهه و ارتباط کلامی تخصصی در عین حال خودمانیِ بدون رودربایستی  و بدون تکلف و تعارفِ رودر رو یا غیر مستقیمِ تلفنی با کارشناسانِ مهمان برنامه نود هست: همان زبان سرخ ! ....هدف این مجری مردمیِ توانمندِ فوتبالیِ باهوش  در سرتاسر برنامه هوشمندانه‌ی نودِ همه گونه "بیستش"  حلاجی فوتبال و دغدغه‌های پیوستاری این رشته ورزشی هیجانی  بوده است: به چالش کشاندن نحوه داوری‌ها، به چالش کشاندن رفتارهای ضد ورزشی تماشاچیان، به چالش کشاندن رفتارهای خارج از عرف حرفه فوتبال درمیان مدیران باشگاه‌ها، به چالش کشاندن مدیران غیر فوتبالی در بدنه سازمان فوتبال، به چالش کشاندن اختلاس‌های از نوع فوتبالیش مانند مبالغ هنگفتی که صرف خرید و فروش بازیکنان می‌شود و نقش برخی میانجیان "پول جمع‌کن"! ، به چالش کشاندن فدراسیون فوتبال در نقد برنامه کاریش و .... همین ویژگی بارزش ( زبان سرخش )سبب شده هم محبوب باشد و هم برنامه نود را محبوبِ جوانان کند و هم البته در آخر منفورِ محبوبیتش شود! محبوبیتی که نزد مردم  و به طور خاص  نزد جوانان ورزش دوست و اهالی اهل فن ورزش و اصحاب رسانه‌های نوشتاری دارند. چرا که در اسفندماه  97روبه اتمام  مردم با رایشان محبوبیت او را به‌رغم دست‌کاری در آرایش !! به گوش اهالی محترم مدیریت شبکه رساندند و لذا منفور شد !

 

...به جای این‌که مدیریت رسانه "سه" ما فرهنگ نقادی و زبان سرخِ منطق محورِ صداقت با محوریت مردم را نهادینه کند با فیگوری خاص در قاپ یک عکس آن‌هم در یک جشنواره یک دنیا معنی را به ذهن بیننده القا می‌کند: زبان سرخِ نقادی نه نه!  آن‌سویش صورت مظلوم یک مجری شایسته که منفورِ محبوبیتِ آرای مردمیش می‌شود. آیا رسانه ما تایید کننده این ضرب‌المثل است که زبان سرخ سر سبز دهد باد! و نقطه پایان نقد کارشناسانه! یا هم‌چنان امیدوار به نهادینه کردن تدریجی فرهنگ و استمرارحیات زبان ناب نقد دلسوزانه به قصد پویایی جامعه توسط رسانه‌ی ملی باشیم.

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004