شما اینجا هستید: خانهیادداشتمهر یا قهر طبیعت؟

مهر یا قهر طبیعت؟

دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 10:01 شناسه خبر: 4342 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فردین صحرایی فردین صحرایی

در شرایط سخت و دشواری که امروزه مردمان کشورمان با آن روبه‌رو هستند از جمله سیل، گرانی، مشکلات معیشتی، ترس و واهمه از آینده و وضعیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حاکم بر شئونات و امورات جامعه، فضایی توام با نگرانی، رخوت و اندوه اجتماعی بر عموم مردم سایه افکنده است.

 

حقیقتاً نمی‌دانستم و دلم نیامد چه بنویسم و چرا بنویسم، چرا که بر این باورم آن‌چه جامعه‌ی ما بیش و پیش از هر زمانی به آن احتیاج دارد، وحدت و یک‌پارچگی ملی و عملگرایی و رویکرد پراگماتیستی است. 

ما ایرانی‌ها بسیارگو و پُرسخن و کم‌عمل و کم‌کُنشیم. این شاید مهم‌ترین شاخص و مولفه‌ی فرهنگ امروزی ماست. همه از مشکلات و مسائل بغرنج و متعدد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کمابیش آگاهیم و در گفت‌وگوها و دورهمی‌ها همگی راه‌حل ارائه می‌دهند و گویی همه چیز را می‌دانند اما دریغ و درد از عمل به همان باورها و اعتقادات.

مرادم از واگویی شرایط کنونی و اشاره به بی‌عملی و پرگویی، مواجه شدن بخش بزرگی از جمعیت مناطق غرب و جنوب غرب کشورمان با خسارات و مصائب فاجعه‌آمیز سیل اخیر و اشاره به مقصر دانستن همگی در بروز چنین مصائبی است.

به خود آییم و قدری به نقد رفتارها و کنش‌ها و انفعال خود در برابر طبیعت بنگریم. ما با طبیعت چه کردیم؟ و به آن چه دادیم؟ و یا گرفتیم؟ که اکنون از آن انتظار داریم و به آن بد و بی‌راه می‌گوییم.

آیا با حس هم‌زیستی و همراهی و مراقبت و دیده‌ی احترام و کُنش مهربانانه به آن نگرستیم و مواجه شدیم یا با حس مالکیت و برتری‌جویی و در خدمت منافع و لذت‌ها بودن و بهره‌برداری حداکثری بدون رعایت مبانی و اصول علمی و بر هم زدن توازن و موازنه‌ی طبیعی به آن نگاه کردیم؟

آن‌قدر طبیعت غنی و متنوع و سرشار از منابع را به تاراج نا آگاهی و بی‌تدبیری و لذت‌جویی و منفعت‌خواهی خودخواهانه تخریب و نابود کردیم، که از جنگل‌ها و دریاچه‌ها و کوه‌ها و مراتع و اراضی کشاورزی و دشت‌ها و رودخانه‌ها و منابع سطحی و زیرزمینی آب را از دم تیغ گذراندیم و آن‌جا که بایست به داد طبیعت برسیم و سد نسازیم و آب‌خیزداری کنیم و لایروبی کنیم و چاه احداث نکنیم و مراتع و جنگل‌ها را مدیریت کنیم، سد ساختیم و آبخیزداری نکردیم و  به جای لای‌روبی، چاه احداث کردیم و مراتع و جنگل‌ها را با سوء‌مدیریت تخریب کردیم.

حال در شرایطی که اقلیم و وضعیت جغرافیایی و توپوگرافی ایران در زمره‌ی مناطق گرم و خشک جهان قرار دارد، بلایای طبیعی از جمله سیل و خشک‌سالی و فرسایش و رانش زمین و زلزله جزء لاینفک طبیعت و وضعیت حاکم بر اقلیم ماست نه وضعیتی استثنایی و ویژه.

در چنین شرایط اقلیمی که کشور ما در آن قرار دارد برای جلوگیری از ویرانی‌های حاصل از بلایای طبیعی، برنامه‌ریزی‌های علمی و پژوهش محور بلندمدت و کوتاه‌مدت مبتنی بر شرایط آمایش سرزمینی با مشارکت مردم و دولت امری است مبرم و حیاتی.

هر یک از ما ایرانی‌ها بایست با احساس مسئولیت و حس احترام و تعامل سازنده با طبیعت، و با آموزش و فرهنگ‌سازی به کودکان، طبیعت و منابع طبیعی را نه مایملک و فرمانبردار خود بدانیم، بلکه آن‌گونه برخورد کنیم که موازنه‌ی آن را حفظ کرده و برای نسل‌های آینده از آن مراقبت کنیم.

این اصل و ماهیت مهم حاکم بر کائنات و طبیعت است که هر آن‌چه به طبیعت بدهیم آن‌را پس می‌گیریم. مهربانی، مهر می‌آورد و خشم و تخریب، خشم و فاجعه می آفریند.

از این مباحث درگذریم، امروز برخی از هم‌وطنان و هم‌نوعان‌مان در شرایط بسیار سخت و مصیبت‌باری به سر می‌برند، ما بیش از هر زمانی به جای شعارگویی و ژست نوع‌دوستی و سلفی گرفتن، نیاز مبرم به مشارکت اجتماعی و یاری رساندن واقعی به مردم آسیب دیده و رنج دیده داریم.

در آغاز سخنم، گفتم که ما اساساً مردمی پُرگو و پُرسخن و کم‌کُنش هستیم، اینک بر ماست که هم برای نگاه داشتن مهر طبیعت و زایش و زیبایی بی‌دریغ آن و هم برای هم‌میهنان درگیر سیل، نقش اجتماعی و مدنی و مشارکت همدلانه‌ی خود را ایفا کنیم. به امید ایرانی آباد و سربلند!

*چاپ شده در سیمره 490(25 فروردین 98)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004