شما اینجا هستید: خانهیادداشتسیل آب در مدارس به سیل جهل تبدیل نشود؟

سیل آب در مدارس به سیل جهل تبدیل نشود؟

سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 ساعت 11:18 شناسه خبر: 4367 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 آخرهای سال 97 و اوایل سال 98 خورشیدی در ایران شاهد بارندگی‌های شدید و سیلاب‌های ویرانگر وکم سابقه‌ای بودیم. این سیلاب‌ها در چندین استان باعث خسارات وسیع به لحاظ مالی، جانی و عواقبی اجتماعی و فرهنگی شده است. سیل واقعه‌ای طبیعی بوده، اما با تاثیرپذیری از عملکرد نابه‌خردانه بخشی از انسان‌ها به دلیل رانت‌خواری و سودجویی یا ناآگاهی شدت و گستره‌ی ‌بیش‌تری یافته است. در این‌گونه حوادث و بحران‌ها نقش حاکمیت به لحاظ تدابیر پیش‌گیرانه و مدیریت بحران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در کشور ما متاسفانه این نقش به دلیل‌های مختلف عملکردی ضعیف داشته و دارد. 

 

اینک به آثار مخرب سیل اخیر بر فضاهای آموزشی و مدارس بر پایه‌ی مشاهدات عینی و آمارهای ارائه شده از سوی برخی رسانه‌ها و مسئولان که تاکنون بیان شده، اشاره مختصری خواهد شد. هر چند در برخی موارد با ناهم‌خوانی‌هایی در آمارها روبه‌رو هستیم .

- اختلال در نظام آموزشی حدود سه میلیون دانش‌آموز 

- درخوزستان 109 مدرسه تخریب شده وآسیب دیده‌اند.

-در استان گلستان 300 مدرسه،  در لرستان 857 مدرسه شامل 81 مدرسه تخریب شده، 52 مدرسه نیاز به تعمیرات اساسی  127 مدرسه نیاز به شست‌وشو و 129 مدرسه با آسیب کم‌تری تحت تاثیر این فاجعه قرار گرفته‌ اند .

- به گفته‌ی مدیرکل ورزش و جوانان لرستان به خبرگزاری ایسنا سیل به اماکن و زیرساخت‌های ورزشی شهرستان پل‌دختر 12میلیارد و500 میلیون تومان خسارت وارد نموده است.

- به گفته‌ی مدیرکل آموزش و پرورش استان چهارمحال وبختیاری میزان خسارت وارده به مدارس آن استان در اثر سیل 81 میلیارد و 909 میلیون ریال برآوردشده است.

- و... 

بنابراین، بر اساس استاندارد اعلام شده بین‌المللی توسط «یونسکو» می‌بایست 1000 ساعت درسی برای 200 روز در سال تحصیلی، مدارس ابتدایی مشغول تحصیل باشند. در صورتی ایران این میزان را سالانه به 645 ساعت کاهش داده است. از این رو، ضرورت دارد دولت هرچه سریع‌تر نسبت به سامان‌دهی نظام آموزشی در مناطق آسیب دیده اقدام نماید، تا افت تحصیلی دانش‌آموزان برای ورود به پایه‌ی بالاتر جبران شود. زیرا در غیر این صورت علاوه بر سیل آب، سیل جهل هم بر آموزش و پرورش افزوده خواهد شد.                           

  *فعال مدنی

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004