شما اینجا هستید: خانهیادداشتتناقض در مکان‌های مدرن

تناقض در مکان‌های مدرن

سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 ساعت 17:14 شناسه خبر: 4368 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

یک مکان، از اِلمان‌های فیزیکی مختلفی ساخته می‌شود که قابل رویت هستند اما کنش‌گری ما صرفاً بر اساس فیزیک یک مکان نیست؛ آن‌چه که از مکان فضای اجتماعی می‌سازد شیوه‌ی کنش‌گری ماست.

کنش‌گری با مکان تحت تاثیر چند عامل است که مهم‌ترین آن‌ها، عامل فرهنگ و عامل برداشت ذهنی ما از مکان است. فرهنگ در شیوه‌ي کنش‌گری، هم تاریخی و هم شخصی است. اما برداشت ذهنی ما از مکان به شدت تحت تاثیر عملکرد و گفته‌های برنامه‌ریزها، آرشیتکت‌ها، تبلیغات رسانه و مخصوصاً حاصل ساختار قدرت است.

در جهان مدرن، آن‌چه که اتفاق افتاده است، این است که کنش‌گری ما در مکان، از سیطره‌ی فرهنگ به عنوان عامل مسلط در جهان گذشته، خارج شده‌است و امروزه آن‌چه عامل مسلط است، برداشت‌های ذهنی ماست. یعنی ما قبل از آن که وارد محیط شویم، برداشت یا تصویری ذهنی از محیط و شیوه کنش‌گری متناسب با آن داریم که تحت عوامل ذکر شده،در طول حیات مان، برساخته شده است. 

این موضوع در رخ دادن تناقض‌ها، بیش‌تر نمایان می‌شود. منظور از تناقض، وقتی است که ما بر اساس برداشت‌های ذهنی، انتظار برخی رخدادها را نداریم، اما رخ می‌دهند.

برای مثال، ما وارد یک هتل پنج ستاره می‌شویم. با توجه به برداشت ذهنی از تعداد ستاره هتل، انتظار آن است که همه کارمندان برای اداره‌ی درست محیط، دوره‌هایی ویژه گذرانده باشند. اما در کمال ناباوری، رفتارهای غیرحرفه‌ای زیادی مشاهده می‌شود. این تناقض، علامت سوال بزرگی برای ما در ارتباط با برداشت‌های ذهنی‌مان از یک هتل پنج ستاره ایجاد می‌کند. هتل، به عنوان یک مکان، با توجه به تعداد ستاره‌هایش، از دسترس بسیاری از مردم معمولی خارج می‌شود. برای استفاده از آن‌ها، پول زیادی پرداخت می‌شود و... 

تفکیک و تمایز تشدید شده، بخش مهمی از هویت انسانی است که محصول دنیای سرمایه‌داری می‌‌باشد که به طرق مختلف سعی می‌کند، آن را در حوزه‌های مختلف ایجاد و یا بازتولید کند. مکان در معنای فضای اجتماعی، یکی از آن حوزه‌هاست که ساخته‌ی جهان مدرن است. به عنوان مثال؛ بالای شهر، مرکز، جنوب شهر و برداشت‌های ذهنی ما از این سه منطقه. اما آیا همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي افراد ساکن در بالای شهر، متناسب با آن‌چه که از محیط‌شان تحت تاثیر ساختار قدرت (از شهرداری‌ها گرفته تا سرمایه‌داران سرمایه‌گذار و برنامه‌ریزها و ...)  بازنمایی می‌شود، هستند؟!! یا عملکرد ساختار قدرت صرفا در جهت ایجاد تمایز و مخصوصاً ساختن پایگاه حامیان خود، صورت می‌گیرد و جامعه انسانی عملاً از این خط‌کشی‌ها بهره‌ای ندارد. 

به واقع، این تناقض‌های ظریف و گاهی آشکار، ما را به این فکر وامیدارد که آیا جهان اجتماعی امروز، می‌توانست غیر از آن‌چه باشد که هست؟!!

 

*دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004