شما اینجا هستید: خانهیادداشتنقدِ نقدِ رامبد جوان

نقدِ نقدِ رامبد جوان

یکشنبه, 23 تیر 1398 ساعت 22:00 شناسه خبر: 4497 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

الف: خنده، پاسخی فیزیولوژیک ( ژست و صدا) به آن چیزی است که در نظر انسان جوک یا لطیفه یا شوخ طبعی باشد. خنده نوعی رهاسازی انرژی‌هایی است که آزاد نشده و ذخیره گردیده است. خنده باعث کاهش تنش و استرس، افزایش انرژی، کاهش درد و خلاصه مجموعه‌ای از فواید است.

ب: خندوانه، برنامه‌ای که رامبد جوان را هرچه بیش‌تر به شهرت و محبوبیت رساند، برنامه‌ای بود از ژانر کمدی به همراه مصاحبه و مسابقه.

 

با توجه به اهمیت فراموش شده خنده در جامعه عبوس ایران، خندیدن و خنداندن موضوع اصلی این برنامه بود که موفق شد یکی از پربیننده ترین برنامه‌های تلویزیون همیشه محزون کشورمان باشد. این برنامه، با کارگردانی و اجرای رامبد جوان، هم تهیه کننده داشته است و هم نویسنده.

و البته تعدادی تماشاگر که از همه‌ي آن‌ها تست خنده گرفته می‌شده است. نه تست میزان ناسیونالیست بودن،  یا صداقت یا .... .  این برنامه نه سیاسی بود، نه فلسفی و نه مذهبی.

پ: رامبد جوان به همراه همسرش برای تولد بچه‌شان به کانادا رفته‌اند. نه کار خلاف قانون انجام داده نه خلاف عرف.  رامبد را نقد می‌کنند و در لفافه و گاهی آشکار او را به دروغ‌گویی  و فریب محکوم می‌کنند.

 رامبد جوان در برنامه‌ي خندوانه فقط یک کارگردان و  مجری فوق‌العاده بود. او توانست مخاطبان زیادی را در وضعیت روحی و روانی بهتری نسبت به قبل از شروع برنامه‌اش پای تلویزیون بنشاند و فکر می‌کنم این هدف اصلی برنامه‌ي خندوانه بوده است: از حال بد به حال خوب حتا برای چند ساعت که رامبد جوان به خوبی به این هدف بزرگ در میان مردمانی عصبانی و غمگین دست یافت.

رامبد جوان، نه یک شخصیت فلسفی، نه سیاسی و نه مذهبی است که مخالف اعتقاداتش عمل کرده باشد. او یک هنرمند است که هنر وجه غالب شخصیتی‌اش  است. بنابراین چرا او را به این شدت نقد می‌کنند؟!

به نظر می رسد یکی از مهم‌ترین دلایل آن شى‏ء‌شدگی نقش اجتماعی و فرهنگی هنرمندان باشد. به این معنی که برخی نقش‌ها، حیاتی اجتماعی جدا از هنرمندان پیدا می‌کند و جامعه نقشی غیر از آن را از هنرمند نمی‌پذیرد .این در حالی است که این شى‏ء‌شدگی امکان انتخاب یا هرگونه بازسازی را از شخص می‌گیرد و به نوعی، آزادی و اختیار فرد در رابطه با آن نقش به شدت محدود می‌شود. این نقش‌ها با توجه به هنجارها و ارزش‌های جامعه به عهده شخص گذارده می‌شود.  آن‌چه که در ارتباط با نقد رامبد جوان مشهود است این است که جامعه انتظار دارد او همانند حضورش در  برنامه خندوانه یک لیدر و انسانی متفاوت باشد. اما واقعیت غیر از این است. رامبد جوان، خارج از حوزه‌ي هنری و هنرمندی‌اش، تصمیم‌هایی می‌گیرد و برای شیوه‌ي هزینه‌کردن درآمدش برنامه‌های خاص خودش را دارد. و این حق اوست.

یکی دیگر از دلائل این نقدها، می‌تواند مواجهه‌ي اخلاقی با پدیده‌ها باشد. همان طور که می‌دانیم، اخلاق محل فضیلت‌هاست. این در حالی است که ما اصولا نمی‌توانیم با همه چیز در ساحت اخلاق مواجه، در مورد آن قضاوت و حکم اخلاقی صادر کنیم. به عنوان مثال تصمیم برای تولد نوزاد،  یک امر شخصی و خارج از حوزه‌ي توجه و بحث اخلاق است. اما برخی از منتقدین تلاش دارند تولد نوزاد در ایران را یکی از فضائل و غیر از آن را یکی از رذائل جلوه  دهند. به عبارت دیگر حکم اخلاقی صادر می‌کنند که درست به نظر نمی رسد.

در آخر؛ این که زندگی‌‌های ما خالی از معنی و قهرمانان ارزشی شده دلیل نمی‌شود به پروپای زندگی‌های دیگران بپیچیم. به جای آن سعی کنیم قهرمان زندگی خودمان باشیم و به دیگران حق بدهیم حوزه‌های متفاوت زندگی داشته باشد و برای زندگی شخصی‌اش آن‌طور که عقلانیتش حکم می‌کند، تصمیم بگیرد. 

*دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی

 

محتوای بیشتر در این بخش: « بنفشِ خالص براي ايزدپناه »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004