شما اینجا هستید: خانهیادداشتترامپ، پایان دلار و پایان عصر کدخدایی!

ترامپ، پایان دلار و پایان عصر کدخدایی!

یکشنبه, 23 تیر 1398 ساعت 22:26 شناسه خبر: 4501 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 1- تاریخ نخوانده است وگرنه از آن عبرت می‌گرفت. نه از «جیمی کارتر» خبر دارد و نه از پیشینه و پیدایش «دلار» آگاه است. انگار آمده است تا در درازمدت اعتبار آمریکا را به هدر بدهد و از پیشتازی آن در عرصه‌های مختلف جلوگیری کند. دونالد ترامپ که اکنون سرمست قدرت است و با سیاست‌های غیرقابل پیش‌بینی‌اش هر روز موضع‌گیری جدیدی را به جهانیان عرضه می‌کند، با اظهارات متناقض و خروج از عهدنامه‌های بین‌المللی و تنش‌زایی با غول‌های اقتصادی چون چین و هند، آگاهانه یا ناآگاهانه در درازمدت، اضمحلال و تضعیف بنای دولت آمریکا را در دنیا نشانه رفته است!

 

2-شاید برخی از مخاطبان عزیز در مورد بند بالا تردید داشته باشند و با خود بیندیشند که اولاً این ایران است که در وضعیت کنونی در حال اضمحلال و ضعف اقتصادی قرار دارد نه آمریکا. و دیگر این‌که ترامپ از نظر اقتصادی در خودآمریکا خوب عمل کرده و توانسته است که شاخص‌های اقتصادی چون اشتغال را بهبود ببخشد و شاخص‌های چون تورم و نرخ بهره را نیز کنترل کند و اگر با برخی کشورها مانند چین نیز وارد جنگ تجاری شده‌است به خاطر دغدغه‌ي منافع اقتصادی آمریکاست نه چیز دیگر. با این توصیف اساساً نشانه‌ای از ضعف در حال یا آینده آمریکا دیده نمی‌شود... در عین این‌که فشار کنونی بر اقتصاد ایران را تایید می‌کنم و بر دغدغه‌ی منافع ملی آمریکا در برخورد با سایر کشورها نیز اذعان دارم، اما شما را به بندهای ذیل دعوت می‌کنم.

3-ترامپ با خروجش از برجام نشان داد که علت شکست جیمی کارتر و یک دوره‌ای شدن ریاست جمهوری او را خوب مرور نکرده‌است، وگرنه هیچ‌گاه با «آتش ایران» بازی نمی‌کرد. تاریخ می‌گوید که «جیمی کارتر» جزو انگشت‌شمارانی است که نتوانسته‌ است صندلی خود را در کاخ سفید به عنوان رییس‌جمهور بیش از یک دوره چهار ساله حفظ کند و با شکست در دومین انتخابات ریاست جمهوری، از ریاست هشت ساله بر اتاق بیضی شکل کاخ سفید باز مانده است. اما چرا؟! کارتر رییس‌جمهوری بدشانس بود؛ چه آن‌که از زمان آغاز دوران ریاست جمهوری او در ژانویه 1977 مسائل و مشکلاتی چه در سطح داخلی و چه در سطح بین‌المللی، دولت او را با چالش‌های جدی مواجه کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بحران تسخیر  سفارت آمریکا در تهران بود که به مدت 444 روز به طول انجامید و در نهایت در واپسین روز حضور کارتر در کاخ سفید و هنگامی که مراسم تحلیف رونالد ریگان در کاخ سفید در حال برگزاری بود هواپیمای حامل گروگان‌های آمریکایی از تهران به مقصد آلمان پرواز کرد. این‌گونه بود که  تهران حتا اجازه نداد جیمی کارتر در واپسین ساعات ریاست جمهوری خود، خبر آزادی گروگان‌های آمریکایی را به شهروندان آمریکایی بدهد و این افتخار نصیب ریگان جمهوری‌خواه شد که در نخستین ساعات ریاست جمهوری خود با خبر «آزادی گروگان‌های آمریکایی» شروعی موفق را در دوره‌ي 8 ساله ریاست جمهوری خود تجربه کند. مسلماً عوامل دیگری نیز در یک دوره‌ای بودن کارتر موثر بوده است اما به اعتقاد کارشناسان مهم‌ترین و تاثیرگذارترین آن‌ها، بحران سفارت آمریکا در تهران بوده است.

4-ترامپ هم‌اکنون در وضعیت مشابه کارتر در قبال ایران قرار دارد و چه بسا که به سرنوشت او نیز دچار شود. هر میزان که سطح تنش در منطقه بالا برود وضعیت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا نیز بدتر خواهد شد و با توجه به مقاومت و استقامت ایران، نشانه‌ها بر حفظ شرایط موجود و افزایش تنش نیز دلالت دارد. بنابراین یکی از خطاهای دولت ترامپ، مواجه نادرست با ایران است که نشان می‌دهد در ذهن ترامپ و مشاورانش، ایران همانند کره شمالی است و با سیاست چماق و هویچ، می‌تواند به تحمیل خواسته‌هایش بر این کشور برسد!

5-ترامپ یک خطای مهم و استراتژیک دیگر نیز دارد و آن این‌که با خروج از عهدنامه‌های بین‌المللی چون عهدنامه‌ی پاریس و عهدنامه‌ی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، با اعتبار آمریکا در دنیا بازی کرده و به تعبیری اعتماد سایر کشورها نسبت به آمریکا را با خدشه مواجه کرده‌است. از طرف دیگر آمریکا با شروع جنگ تجاری با برخی شرکای تجاری مانند چین موجب شده‌است که سایر کشورها نیز خطر را برای خود جدی بگیرند و حتی‌المقدور از تبعات اقدامات آمریکا بکاهند. هم‌اکنون ترامپ از ابزار «دلار» برای تنبیه سایر کشورها استفاده می‌کند و ارزش پول کشورهای چون ترکیه و ایران به همین دلیل کاهش یافته است. مستحضرید که دلار پول دوم دنیاست. یعنی هر کشوری به غیر از واحد پولی خودش؛ دومین پولی که به رسمیت می‌شناسد «دلار» است و ذخایر ارزی بانک مرکزی‌اش را نیز بر مبنای آن قرار می‌دهد. حال اگر بنا باشد دلار دست‌خوش تغییر شود، یا ورود و خروج آن در کشوری با محدودیت مواجه شود تمام بازارهای آن کشور با نوسان مواجه خواهد شد. 

با این وضعیت، سایر کشورهای دنیا که تا به حال به دلار به عنوان پول دوم خود اعتماد داشته‌اند و ذخایر ارزی خود را نیز بر مبنای این ارز تنظیم کرده‌اند، الآن متوجه شده‌اند تا در سهم سبد ارزی‌شان تغییراتی انجام دهند و سهم دلار را کاهش دهند و به جای آن از ارز سایر کشورها استفاده کنند تا توانایی مقابله با شوک‌ها را در اقتصادشان بیش‌تر کنند. 

با تضعیف موقعیت دلار در دنیا، یقیناً توانایی و قدرت اقتصادی آمریکا نیز کاهش خواهد یافت. چرا که اگر تا دیروز کسری بودجه در آمریکا به‌وجود می‌آمد، دولت آمریکا می‌توانست با چاپ دلار؛ بدهی را به سایر کشورهای جهان (به‌ویژه کشورهایی که با آن‌ها در هم تنیدگی بیش‌تری دارد) منتقل کند. اما در صورتی که اعتبار دلار در دنیا کاهش یابد، دیگر این چاپ پول به‌راحتی صورت نمی‌گیرد و اگر هم صورت بگیرد بدون تبعات نخواهد بود! لذا با حضور ترامپ و سیاست‌های غیرقابل پیش‌بینی‌اش در کاخ سفید، می‌توان افول دلار را در آینده پیش‌بینی کرد... 

 

 چاپ شده در شماره‌ی 499 سیمره(پنج‌شنبه 20 تیر 1398)

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004