شما اینجا هستید: خانهیادداشتسیمره، بخارای لرستان *

سیمره، بخارای لرستان *

دوشنبه, 21 مرداد 1398 ساعت 18:01 شناسه خبر: 4540 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکترعطا حسن‌پور دکترعطا حسن‌پور seymare

سیمره، بخارای لرستان و کیانوش رستمی، ادیبی که دهباشی‌وار منتشر می‌کند...

از زمانی که دکتر کیانوش رستمی، نگارنده‌ی پرتوان و خستگی‌ناپذیر سیمره را می‌شناسم، هماره دست به قلم و صفحه کلید بوده است. او نوشتن را عاشقانه می‌داند و عاقلانه می‌نگارد. خط به خط نکات را مو به مو ویرایش و واژگان را با رعایت اصول ادبی خاص خود تبدیل به جملاتی نغز و شیرین می‌نماید که بنده آن را ژانر کیانوش می‌نامم.

اغراق نیست اگر او را دهباشی لرستان لقب دهیم چرا که دهباشی وار و بدون آن‌که کیسه‌ای از بهر نان و نام دوخته باشد، قبای روزنامه‌نگاری را به تن کرده و بیش از دو دهه از عمر خود را صرف این امر و آگاهی بخشی به عموم مردم و مسئولان کرده‌است.

 با وجود تمام کاستی‌ها و مشکلات پیش‌روی صنعت چاپ و نشر، هماره دغدغه‌ی او انتشار مداوم سیمره در کنار بیان مطالبات اجتماعی مردم و مسائل مربوط به حوزه‌ی علم و فرهنگ بوده است.

 

این ادیب فرزانه می‌کوشد سیمره را به سان سیمره هماره جاری نگاه دارد. حتا خشک‌سالی‌های کاغذی و مالی، سرچشمه‌ی این جریان فرهنگی را نخشکانده و گاه گوی سبقت را از سیمره‌ی خروشان نیز ربوده است.

قریب به 15 سال از عمر هفته‌نامه‌ی سیمره می‌گذرد که البته با احتساب آغاز فعالیت روزنامه‌نگاری رستمی با ماه‌نامه‌ی آسو حدود 20 سال از عمرش را صرف چاپ و انتشار نموده است. در این ایام بسی ناملایمات سیاسی را دیده و چشیده، از توبیخ و تعطیلی تا بازداشت و مرارت. اما هیچ‌گاه سدی در برابر این بزرگ مرد عرصه‌ی مطبوعات لرستان نشده است، تا بدان‌جا که به گاه تعطیلی هفته‌نامه‌اش، 2 کتاب ارزنده نیز منتشر کرد و اکنون با افتخار و باصلابت هم‌چون مپل، سرفراز ایستاده و پانصدمین شماره از سیمره را جاری می‌سازد. 

سی سال تدریس در عرصه‌ی علم و دانش پشتوانه‌ی موفقی برای اوست و به یمن این پشتوانه، در کنار انتشار سیمره، در عرصه‌ی تدریس در دانشگاه‌ها و موسسات دولتی، لحظه‌ای از تعلیم و تربیت واپس نمی‌نشیند.

شوق نشر و نگارش در وجود این نیک‌مرد با اصالت، آن‌چنان لبریز است که در برهه‌ای که گرانی کاغذ به اوج خود رسید، ماهنامه‌ی وزین و علمی «تاف» را به زیور طبع آراسته ساخت و برای نخستین‌بار مسئولین به خواب رفته را تلنگری زد که آن‌چه خود دارند را، ز بیگانه تمنا نکنند. آری، رستمی در ماه‌نامه‌ی تاف از گردشگری دم زد. این صنعت مغفول مانده از نگاه مسئولین لرستان، همان صنعتی که می‌تواند ناجی مردم لرستان از شرایط بد اقتصادی و معزل بی‌کاری باشد. اما گوش‌های سنگین مسئولین امر و چشمانی که به عمد بر روی این‌گونه خلاقیت‌ها بسته می‌ماند، به جایی رسید که تاب از تاف رستمی برید و هیچ‌گاه چاپ چهارم را ندید.

امید که مسئولین عرصه‌ی مطبوعات روزی به خود آیند و قدر رستمی‌ها را به نیکی بدانند، همانا که وزنه‌ای سنگین و بی‌همتایند برای مطبوعات لرستان.

هیوای شادزیوشی، بهزیوشی و دیرزیوشی و تداوم در انتشار هفته‌نامه‌ی سیمره را برای دکتر کیانوش رستمی داریم.

*باستان‌شناس و روزنامه‌نگار

 

*رستمی: یادداشت دوست فرهیخته- دکترعطا حسن‌پور- دقایقی پس از ارسال شماره‌ی500 سیمره به چاپ‌خانه دریافت شد. آن‌چه دکتر حسن‌پور در این یادداشت بیان کرده‌اند، از سر لطف، محبت و دوستی ایشان بوده است و «من این همه نیستم!»

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004