شما اینجا هستید: خانهیادداشتلرستان و توسعه‌نیافتگی(2)

لرستان و توسعه‌نیافتگی(2)

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 12:37 شناسه خبر: 4560 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکتر کیانوش رستمی دکتر کیانوش رستمی

در شماره‌ی 498 سیمره گفتیم: توسعه یک پدیده‌ي اجتماعی است؛ مفهوم توسعه (Development) هرچند عمدتاً با اقتصاد گره خورده است اما تحولات گفتمانی توسعه در دوره‌های مختلف حیات انسانی بیانگر عبور انسان از رویکرد تک‌محوری به چندمحوری در این رابطه بوده‌است. به دیگر سخن؛ گرچه اقتصاد همیشه یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه در همه‌ی کشورهای مختلف بوده‌است اما عبور از اقتصاد به حوزه‌های دیگر انسانی که مهم‌ترین آن‌ها فرهنگ و ارتباطات است یکی از مهم‌ترین تحولات گفتمانی در حوزه‌ی توسعه بوده که در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم و به ویژه در دو دهه‌ی پایانی قرن بیستم به شدت مورد توجه بوده‌است.

 

مفهوم توسعه تا کنون شاهد تحولات فراوانی بوده‌است. اگر زمانی بحث‌های اقتصادی به عنوان پایه‌ی اصلی توسعه به نظر می‌آمد، هم‌اکنون، مفاهیمی از قبیل آزادی، فرهنگ، آگاهی، دانش، مشارکت، بسیج اجتماعی و غیره وارد معنای وسیع توسعه شده‌اند. 1

رسانه‌ها می‌توانند در راستای بازتولید ارزش‌های فرهنگی مثبت یا منفی گام بردارند. برای مثال می‌توان دو مقوله‌ی فرهنگی «تکثرگرایی» و «قوم‌مداری» را در نظر گرفت. اگر قرار باشد رسانه‌های محلی به فرهنگ خود خدمت کنند، بهتر است احترام به فرهنگ‌های دیگر، انعطاف‌پذیری و خردگرایی را آموزش دهند. تبلیغ قوم‌مداری کورکورانه و تعصب‌آمیز با چاشنی احساسات و عواطف مانعی در راه توسعه‌ی پایدار است. اما آیا رسانه‌های ما با این ساختار ضعیف و غیر حرفه‌ای، مشکلات اقتصادی از جمله گرانی بی‌سابقه‌ی کاغذ و دیگر لوازمات چاپ می‌توانند در روند توسعه به ویژه توسعه‌ی فرهنگی موثر باشند؟ پاسخ این پرسش آشکار است؛ خیر. و منظور ما در این‌جا رسانه‌هایی است که مدیران آن‌ها «سوادرسانه»‌‌ای دارند، تاثیرگذارند و جریان‌ساز. به عبارتی دیگر، انعطاف‌پذیری و تعصب فرهنگی دو سر یک طیف هستند؛ یک‌روزنامه‌نگار حرفه‌ای محلی می‌تواند با تکنیک‌های روزنامه‌نگاری افراد را انعطاف‌پذیر و به دور از تعصب فرهنگی بار بیاورد و به آن‌ها نشان دهد؛ برای این‌که جامعه و کشور خودمان را دوست بداریم؛ نیازی به خودشیفتگی و تحقیر دیگران و دشمن‌سازی نداریم. 2

یکی از مشکلات مهم ما مشکل فرهنگی است. یا به گفته‌ی یکی ازدوستان مشکل نرم‌افزاری؛ از طرفی دیگر فرهنگ پدیده‌ی پیچیده‌ای است که نمی‌توان با اقدامات ضربتی و البته مقطعی آن را ایجاد کرد و یا از بین برد بلکه با همکاری سازمان‌های مختلف و با فعالیت‌های مداوم و البته مکمل در طول زمان می‌توان به ایجاد و یا زوال خرده‌فرهنگ‌ها امیدوار بود.

از دیگر موانع توسعه‌نیافتگی لرستان، مدیران ضعیف و فرصت‌سوز است که هیچ‌گاه نتوانستند تهدید را به فرصت تبدیل کنند. این مدیران بی‌برنامه و وقت‌کش از موانع اصلی توسعه‌نیافتگی لرستان به شمار می‌روند. برای مثال آیا این‌ مدیران توانستند از تهدیدِ سیل، فرصت بسازند؟ بی‌شک پاسخ منفی است. در جریان سیل می‌بایست دست‌کم 4و5 فرماندار و 5 و6 مدیرکل به دلیل ناکارآمدی و بی‌برنامگی عزل شوند! اما مسئولان ارشد استان به ویژه استاندار به دلیل ساختار ناکارآمد دولتی و دخالت‌های پیدا و پنهان نهادهای قدرت، چون نمایندگان مجلس، نتواستند برخورد جدی با مدیران فرصت‌سوز داشته باشند.

و این خود مصداق بارز تبديل فرصت به تهديد در عرصه‌ی مديريتي و سازندگي استان است.

مدیران استان هنر این را ندارند که از ظرفيت‌ها بر اساس واقعيت‌هاي موجود استفاده کنند بلکه اين‌ نحوه‌ی مديريت خود به مانعي در مسير استفاده از فرصت‌ها و تبديل به تهديد شده‌است.

گاهی می‌بینیم افتتاح چندين باره يك پروژه و عدم فعاليت آن بيانگر ضعف ساختارهاي اداري استان است. اين موضوع مصداق همان فرصت‌سوزي است كه به طور قطع از منظر افكار عمومي و توجه مردم دور نخواهد ماند.

با دریغ و درد بسیاری از مديران ما نه تنها مشكل‌گشا و اهل تدبير نیستند بلکه خود موانعی مشکل‌‌آفرین و بی‌تدبیر هستند.

مديري كه نتواند موانع پنهان در مسير رشد و توسعه‌ي استان را شناسايي و رفع كند براي تحقق رشد و توسعه‌ي همه‌جانبه و پايدار مثمر ثمر نخواهد بود. بعید می‌دانیم با این مدیرانی که ما داریم، چهره‌ی لرستان از فقر و محرومیت زدوده شود و رنگ توسعه به خود ببیند.

 

سرچشمه‌ها:

1-مرادی، علی‌رضا و دیگران، «ارتباطات و توسعه»، دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، تهران، چاپ اول 192

 

2-بهرامی کمیل، نظام، «نشریات محلی و توسعه»، مجموعه مقالات چهارمین سمینار بررسی مسایل مطبوعات ایران، دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، آبان ماه 1391ص 118

* چاپ در سیمره 502(23 اَمرداد98)

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004