شما اینجا هستید: خانهیادداشتلیست‌های شرمنده!

لیست‌های شرمنده!

یکشنبه, 03 شهریور 1398 ساعت 12:35 شناسه خبر: 4565 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ابوذر بابایی‌زاده ابوذر بابایی‌زاده

 

 

 

شاید از زمانی که بلدیه به شهرداری تغییرنام داد، یعنی همان سال‌هایی که نفت ملی شد، امیدِ به نظارت مردم بر شهرداری‌ها نیز افزایش یافت، تغییری که بعدها با تصویب مجلس در سال 1349 شکل و شمایل قانونی‌تری به خود گرفت و با تشکیل انجمن‌های شهرستان و استان، به نیت حضور اهالی هر محل در اداره‌ی امور محلی و نیز تعریف بودجه‌ای مستقل  برگرفته از درآمد حاصل از عوارض و اموال و تاسیسات مختلف، کار نظارت بر شهرداری‌ها نیز جدی‌تر شد.

 

اما پس از انقلاب در اردی‌بهشت 1358 طی حکمی فرمان تاریخی تشکیل شورای انقلاب و شوراهای اسلامی صادر شد، فرمانی که به حضور مردم در تعیین سرنوشت خویش در هر شهر تاکید شده بود، فرمانی که تحت عنوان قانون تشکیلات شوراهای اسلامی در مجلس تصویب شد اما بروز جنگ باعث شد تا این اصل دموکراسی در همان نطفه نادیده گرفته شود و در ایام بحرانی دهه‌ي شصت تمامی امورات قانونی این شورا برعهده وزیرکشور قرار گیرد.

دولت اصلاحات اما پس از پیروزی بر اساس شعارهای خویش و برای تقویت خشت‌های مردم‌سالاری به فکر این قانون خاک خورده در طول بیست سال گذشته افتاد و در اسفند سرد 1377 مردم را برای شرکت در انتخاباتی گرم و انتخاب شوراهایی که قرار بود ناظرین بر آبادانی و عمران شهرشان باشند به پای صندوق‌های رای کشاند، البته بی‌آن‌که هیچ ارزیابی داشته باشد از این‌که آیا بسترلازم برای ایجاد چنین محافل! نظارتی وجود دارد!؟

مردم اما عجیب از این فرزند تازه متولدشده‌ی عالم دموکراسی استقبال کردند و در اولین گام بیش از 200هزارنفر را به‌عنوان منتخبین خود در شهر و روستا راهی ساختمان‌های تازه تاسیس شورا نمودند و در 9 اردی‌بهشت 1378هم‌زمان با سالگرد صدور پیام امام خمینی(ره) در مورد شورا، کار این نهاد مردمی رسما کلید خورد.

 

اما وظایف این شورا چه بود!؟

اولین وظیفه‌ي شورای شهر انتخاب شهردار شهر است، وظیفه‌ای که خود به تنهایی برای به چالش کشیدن میزان بلوغ یک جمع چند نفره کفایت می‌کرد!

وظایف دیگر شامل تصویب بودجه سالانه شهرداری‌ها و نظارت بر هزینه‌های شهرداری، تصویب معاملات شهرداری و نظارت بر آن‌ها اعم از خرید و فروش و ...بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارساییهای اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه‌ی انتخابیه تا نظارت بر اجرای مصوبات شورا و برنامه‌ریزی در خصوص مشارکت مردم در خدمات مختلف، تشکیل انجمن‌های مردمی و مشارکتشان در حوزه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی و ...34 ماده و ده‌ها تبصره دیگر بود، که البته اجرایی شدن هرکدامشان نیازمند حضور افرادی است که از جنبه های مختلف مدیریتی، روان‌شناختی، جامعه‌شناسی و...باید با مردم عادی تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته باشند.

عضوشورای شهری که هیچ افقی برای توسعه‌ی شهری، پیش چشم خویش نتواند ترسیم کند، صرف مقبول بودن در نزد فلان جریان سیاسی و یا فلان طایفه‌ی نامدار نمی تواند یک ناظر مردمی قابل اعتماد در این ساختمان رنگ باخته شورای شهر باشد.

شاید انتخاب یک شهردار کاربلد برای بلدیه شهر اولین خان سنجش شوراهای شهر باشد اما برای پیش‌برد سایر اهداف عالی شورا، اگر اعضای از روحیه کار جمعی و مشاوره پذیربودن برخوردار نباشند و حس مسئولیت اجتماعی آنان مرده باشد و در کنار این مصائب، از تخصص و اطلاعات کافی در شورای شهری که تلفیقی از عمران و تجارت و فرهنگ و ...می‌باشد، برخوردار نباشند، پایان راه چنین شورایی قطعا ختم به خیر نخواهد بود.

حال در نظر بگیرید شهری را که یک قوم، سرنوشت شهرخویش را نه بر اساس معیارهای ذکر شده که تنها به دست افرادی سپرده است که نشسته در خانه‌های بو گرفته از جریانات سیاسی و یا پیوندهای فامیلی و طایفه‌ای، لیست‌هایی را تنظیم می‌کنند و به دست مردم می‌دهند، همان مردمی که قرار است رد اثر انگشتشان تا ابد به پای تمامی اعمال منتخبین نوشته شود.

این‌گونه می‌شود که در نبود نظارت دقیق شورای شهر، این‌روزها از سرتاسر استان لرستان اخباری به گوش می‌رسد که نشان از شرمندگی همان لیست‌ها دارد و بی‌شک این قافله هرگز به مقصد نخواهد رسید تا وقتی که مردم دریابند دردنیای کنونی هر بادی که بر مدار بی خیالی بکارند ، طوفانی خواهد شد که خیالشان را دیر یا زود برآشفته خواهد کرد، پس در روزهای انتخاب قدری بیش‌تر مراقب انگشت‌های اشاره‌ی خویش باشیم تا مبادا شهری را پایه‌ریزی کنیم که دموکراسی را به شوخی گرفت، اما در پایان خیلی جدی بازنده بود !!

*چاپ شده در سیمره503(30 اَمرداد98)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004