شما اینجا هستید: خانهیادداشتفساد سیاسی سرچشمه‌ی همه‌ی فسادهاست

فساد سیاسی سرچشمه‌ی همه‌ی فسادهاست

سه شنبه, 12 شهریور 1398 ساعت 09:14 شناسه خبر: 4575 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاجی‌علی شرفی حاجی‌علی شرفی

مفهوم فساد به مانند سایر مفاهیم از تعریف‌ها، گستردگی و پیچیدگی‌های خاص خود برخوردار است. گستره و انواع فساد در هر جامعه بستگی به شرایط مختلفی از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد. درتمام کشورهای جهان درصدی از فساد وجود دارد. کم و بیش بودن این درصدها براساس شاخص‌هایی هست که سالانه از طریق نهادهایی بین‌المللی «شفاف‌سازی» بررسی و رتبه‌ای برای هرکشور منظور می‌شود. معمولن کشورهای اسکاندیناوی به لحاظ بالا بودن شفافیت و اندک بودن سطح فساد در رتبه‌های اول و کشورهایی به خاطر پایین بودن سطح شفافیت و بالا بودن سطح  فساد در رتبه‌های حتا بالای صد قرارمی‌گیرند.

 

کم‌کاری و تقلب، دروغ و دادن شعارو وعده‌های بدون عمل، تجاوز و رعایت نکردن حقوق دیگران، چاپلوسی و ظاهرسازی برای فریب وجازدن خود، رشوه واختلاس، حیف و میل سرمایه و اموال عمومی، دست‌برد به منابع وسرمایه ملی یا اقشاری ازمردم، انحصارطلبی و رانت‌جویی‌، سوء‌استفاده ازمقام و شغل، بی‌نظمی و... بنابه تعریف‌هایی ازمصداق‌های فساد محسوب می‌شوند. 

درکشورما دستورالعمل و کوشش‌هایی برای مبارزه بامفسد  وجودداشته و هم‌اینک آهنگ بیش‌تری یافته است. اما این مبارزه چون ساختاری نبوده به‌رغم یک سری بگیر و به‌بندها هرسال از سال قبل به لحاظ کمی وکیفی افزایش یافته است؛ به‌عنوان مثال میزان فساد مالی  از123 میلیارد تومان درسال‌های گذشته هم اکنون به چندده هزار میلیارد تومان رسیده و به نوعی می‌شودگفت: درلایه‌های حاکمیتی و بخشی از منفعت‌طلبان غیرحکومتی مسری ونهادینه شده است. اینک دوپرسش به نظر می‌آید نخست، چرا فساد دراین چنددهه درایران رو به فزونی دارد؟ دوم، راه حل وبرنامه برون رفت ازاین فاجعه ملی چیست؟ 

به‌نظر می‌رسد یکی ازدلایل دست زدن به این رفتارها نبود امنیت روانی دربین بخشی از مسئولان و عده‌ای ازمردم به فردای خوداست که می‌خواهند ازاین اوضاع نابسامان حداکثر سوء استفاده و جنایت را درحق هم میهنان خویش روا دارند. 

برخورد واقعی با فساد نیاز به زیرساخت‌های شفاف و دمکراتیک دارد که نتیجه‌ی آن را درکشورهایی از جهان پیش روداریم. نظام‌های حاکم دراین گونه کشورها برپایه‌ای سکولار و دموکراتیک استوارند. نورافکن رسانه‌ها باوجود سازمان‌های سیاسی و مدنی آزاد و مستقل و فراهم بودن بستر جنبش‌های اجتماعی برتاریک‌خانه‌هایی که مرکز تولید و ترویج فسادند مانع ازگسترش آن هستند. 

بنابراین، گردش قدرت به شیوه‌ای مبتنی بر حضور تفکر و دیدگاه‌های متفاوت براساس اراده‌ی ملی برای ورود به قدرت، مسئولیت‌پذیری و داشتن اختیار یک تجربه موفق جهانی می‌باشدکه بایستی از آن بیاموزیم. 

مبارزه با فساد سوای مبارزه با مفسد است هرچند مکمل هم هستند زیرا، تازمانی ریشه و بنیان فساد هست مفسدپروری به روش‌های مختلف و شکل‌های نوینی گسترش یافته و پس از مدتی سروصدا علیه آن، به راه خودادامه داده و برای همگان حالتی عادی می‌یابد و دوباره آش همان آش، کاسه همان کاسه خواهدبود. 

بدین سان، نظام حاکم بریک کشور، نظامی است سیاسی که نقش اساسی را درتدوین برنامه‌های راهبری و هدایت مملکت به عهده دارد. عزل و نصب‌ها، تصویب قوانین و نظارت بر اجرا با اوست، می‌تواند در سالم‌سازی، پیش‌رفت و توسعه‌یافتگی یا گستره‌ی انواع فساد وپرورش مفسد دریک کشور نقش بنیادی را ایفا نموده وسرچشمه‌ی خیر یاشر، فساد یا سالم بودن تلقی شود.

*چاپ شده در سیمره504(9 شهریورماه98)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004