شما اینجا هستید: خانهیادداشتسیاست‌ورزی ژلاتینی!

سیاست‌ورزی ژلاتینی!

سه شنبه, 26 شهریور 1398 ساعت 09:37 شناسه خبر: 4593 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکترشهرام شرفی دکترشهرام شرفی seymare

سیاست‌ورزی ژلاتینی چیست؟

نداشتن یک هویت سیاسی شفاف و مشخص و حرکت‌کردن در شطرنج سیاست‌ورزی براساس فرصت‌طلبی و منفعت‌طلبی شخصی، سیاست‌ورزی ژلاتینی است. 

 

وقتی فرد، در حوزه‌ی سیاست‌ورزی، قدرت سیاسی را برای کسب منافع شخصی و فردی می‌خواهد و منافع عمومی و اجتماعی، چندان برایش اهمیتی ندارد، به واقع از قاعده‌ی سیاست‌ورزی ژلاتینی تبعیت می‌کند.

جامعه همواره باید از سیاست‌ورزی حزبی شفاف حمایت ‌کند؛ به عبارت بهتر، نظام حزبی و جامعه‌ی مدنی شفاف و روشن، تقویت بشوند تا سیاست‌ورزی ژلاتینی به حاشیه رانده شود.

این نکته هم از منظر اجتماعی، اهمیت دارد که هرچه، فرهنگ سیاسی و اجتماعی ریاکاری، پنهان‌کاری شخصیتی و نقش بازی کردن شخصیتی در اجتماع رواج پیدا کند خود به خود در سطح بالاتر یعنی حوزه‌ی‌ رفتارهای سیاسی هم، سیاست‌ورزی ژلاتینی، فربه‌تر شده و گسترش می‌یابد.

سیاست‌ورزی ژلاتینی در ایام انتخابات هم خودش را نشان می‌دهد؛ ائتلاف‌های انتخاباتی موقت، چهره به چهره و ناپایدار از مصادیق و نشانه‌های سیاست‌ورزی ژلاتینی است. 

تغییر هویت‌های سیاسی برخی افراد و دمدمی‌مزاج شدن مواضع و مدام از چپ به راست رفتن و  گردش‌های متوالی مواضع سیاسی یا گاهی در حالت میانه‌ماندن و عدم ثبات فکری و گفتمانی، از مهم‌ترین خصوصیات سیاست‌ورزی ژلاتینی است.

یکی از نکات مهم سیاست‌ورزی ژلاتینی، برتری دادن منافع شخصی و فردی به هر قیمتی بر منافع گفتمانی، عمومی و اجتماعی است.

فرد، نمی‌خواهد یک تعلق فکری، گفتمانی و اندیشه‌ای روشن برای خودش تعریف کند و فقط و فقط، هدفش آن است که متناسب با قدرت‌گیری جریانات سیاسی در برهه‌های زمانی مختلف، خودش را همراه آن جریانات سیاسی نشان بدهد  و به منفعت و سودی عینی برسد.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در واقع، از منظر روان‌شناسی سیاسی، «عدم تعلق داشتن»، مشخصه‌ی بارز سیاست‌ورزی ژلاتینی است.

یک موضوع دیگر در این میان، دارای اهمیت است؛ هرچه بستر آزادی بیان و آزادی پسا بیان، در یک جامعه، محکم‌تر و گسترده‌تر باشد افراد احساس امنیت بیش‌تری می‌کنند که عقایدشان را شفاف بیان کنند و تعلق داشتن به نحله‌های فکری مختلف اندیشه‌ای، نهادینه می‌شود.

اما هرچه فضای آزادی بیان و آزادی پسا بیان، محدودتر و تنگ‌تر شود آنگاه بخشی از افراد جامعه، چه بخواهند و چه نخواهند، مجبور می‌شوند رو به ریاکاری، پنهانکاری و نقش بازی کردن بیاورند که نتیجه‌اش، گسترش سیاست‌ورزی ژلاتینی است.

قاعده‌ی بازی در سیاست‌ورزی شفاف، اخلاق‌گرایی و صداقت‌ است؛ ولی در سیاست‌ورزی ژلاتینی، عمل‌گرایی در جهت سود و منافع شخصی، عدم شفافیت در ابعاد مختلف و پنهان‌کاری همراه فریب و نیرنگ، رویکرد غالب رفتاری است.

 

*چاپ شده در شماره‌ی 506 سیمره 1398/06/24

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004