شما اینجا هستید: خانهیادداشتهمه جای ایران مهر

همه جای ایران مهر

سه شنبه, 02 مهر 1398 ساعت 09:58 شناسه خبر: 4610 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ن والقلم و مایسطرون ...به نام خداوندی که قلم را زیبنده و سزاوار سوگند خود قرار داد و به نام یگانه معلم هستی که انسان را به زیور «اندیشه و تفکر» آراسته نمود و او را تنها امانت‌دار این ودیعه‌ی الهی دانست!

باز هم مهر دیگری آغاز شد؛ آغازی برای خواندن و نوشتن، برای آموختن و بودن!

مهر آغاز هر فضیلتی است و مهربانی خاستگاه تعلیم و تربیت و به تربیت است که انسان «انسان» می‌شود.

 

مهر آغاز می‌شود تا نظاره‌گر لبخند و شادی کودکانمان باشیم، تا شاهد استنشاق بوی مهر و دوستی، بوی مهربانی و با هم بودن کودکان به هم‌دیگر، بوی شور و اشتیاق، عشق و رغبت، بوی دوستی و محبت صادقانه کودکان به هم‌دیگر باشیم؛ به‌راستی که همه چیز زاییده مهر است و وامدار مهربانی! گاهی اوقات مهر با ترس و اضطراب و دلهره نیز همراه است و می‌بینیم کودکانی را بی‌قرار و گریه کنان در کنار مهر و مهربانی یا نامهربانی‌ها هستند!

چندسالی است که «برخی» مهر را قلب و وارونه می‌بینند و نامهربانی‌ها می‌کنند؛ گویی این‌که خود کودک کلاس اولی نبودند و خاطرات دیروز را از یاد برده‌اند، چندمین مهر است که شاهدیم برخی نمایندگان مجلس جشن مهر را وارونه می‌بینند و نامهربانی‌ها می‌کنند؛

هستند کسانی که غبار ظلمت و جهل و تاریکی بر روح و جسم‌شان سایه افکنده تا نتوانند ببینند رویش شکوفه‌ها و جوانه‌ها، زایش علم و دانش، تا نبینند گام نهادن کودکان در مسیر «چگونه زیستن و بودن» تا نشنوند نغمه‌های شاد کودکانه تا نبویند عطر خوش مهر و دوستی و با هم بودن را!

مهر و پاییز، ترکیبی از رنگ و نقش‌های بی‌کران خداست؛ اما نمی‌دانم چرا از این بی‌کران رنگ‌ها و نقش‌ها در طبیعت، برخی «تزویر و دورنگی» را انتخاب می‌کنند؟

 این‌که در تکاپو و تلاش‌اند تا مهر و جشن مهر آموختن را سیاه و تاریک جلوه دهند! قلم را بر لوح سفید به تاریکی و سیاهی می‌کشانند؛ گویی از قلب و ذهن تیره و تاریک‌شان، واژگان و افکار  پلید می‌زاید و تراوش می‌کند. از عقده‌های درون می‌نویسند.، از نقصان و کاستی‌های خویشتن می‌سرایند؛ از پلیدی نفس اماره ....از تازیانه زدن بر پیکره رنجور و از رمق افتاده تعلیم و تربیت مست و مسرور می‌شوند؛ از کشتن الفبا سرخوش‌اند و از فعل مجهول کار کردن لذت می‌برند!

 

بیاییم نامهربانی‌ها و فاصله‌ها را در مهر کنار بگذاریم و آغازگر راه نو باشیم!

 

*چاپ شده در شماره‌ی 507 سیمره(1398/07/01)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004