شما اینجا هستید: خانهیادداشتکربلایی شدن؛ کربلایی ماندن یا رفتن به شهرکربلا

کربلایی شدن؛ کربلایی ماندن یا رفتن به شهرکربلا

پنج شنبه, 25 مهر 1398 ساعت 09:50 شناسه خبر: 4662 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بَرِئْتُ إِلَى اللَّهِ وَ إِلَيْكُمْ مِنْهُمْ وَ (مِنْ) أَشْيَاعِهِمْ وَ أَتْبَاعِهِمْ وَ أَوْلِيَائِهِمْ ، يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ، 

سه واژه‌ی فوق در قالب «فعل» همانند دیگر افعال  هر کدام یک جمله را با یک معنا تکمیل می‌کنند. آن‌چه که بعد از تکمیل جمله یا جملات برای گوینده یا مخاطب یا کنشگر (انجام دهنده‌ی کار) بر جای می‌ماند و به تبع محیط پیرامونی از آن برخوردار می‌شود حلقه یا حلقه‌های زنجیره‌ای از تقاسیر یا بازخوردهاست؛ یعنی این‌که در بعد زمان و مکان، شدن‌ها، ماندن‌ها و رفتن‌های ما از حیت کارکردی و از بابت فایده‌مندی در عرصه‌های فردی (اخلاق و منش) و اجتماعی (تعاملات سیاسی، اقتصادی و....) و در یک جمله شکل دادن به زندگی با چه کیفیتی و در چه سطحی از«معرفت» قابلیت تطبیق باور با عمل را داراست؟

 

از ابتدای این متن خواننده با حوصله متوجه اصل موضوع نیست چرا که چند جمله‌ی آورده شده چیزی را تفهیم نمی‌کند. قضیه مربوط به این ایام هست: ایامِ پاسداشت مظلومیت یک امام معصوم اما مظلومیتی در اوج شجاعت، غیرت، شفافیت، آزادگی و عرفان عملی. حسین فاطمه(س) به«کرب» و «بلاء» رفت، جایی که در آن‌جا برای همیشه‌ی روزگار «ماند» و ظالمان سفاک، دلالان «امارت و قدرت» بردگانِ مشتاق ریاست شام؛ مدینه، کوفه و سرزمین‌های عجم را رسوا نمود؛ آنانی که کافر نبودند، آنانی که مسلمان بودند اما تسلیم و دلخوش به امیری در امارات! همین صفت بارزشان بود که آن‌ها را به گونه‌ای دیگر در تاریخ ماندگار نمود! ماندگاری به لعن و نفرین ابدی. آن‌چه آورده شد برای جواب دادن به طرح یک سوال است، سوالی که مربوط به همین ایام و مربوط به خود ما مدعیانِ پیرو و دوستدار آن امام کربلاست. شکی نیست زیارت کربلا و هروله‌ی صفای عباس و مروه حسین(ع) آرزوی قلبی هر دلباخته‌ی واقعی شیعه‌ای علوی می‌باشد. آیا رفتن ما به زیارت یک تاریخ از عدالت؛ معنویت، پاکی و صفا، همت و رهایی از جفا؛ دل بریدن از حب دنیا، ترجیح دادن مرگ بر زندگیِ از جنس ننگ بر ما اثری می‌گذارد؟ آیا مانند و تشبه به این عزیز ماندگار تاریخ کربلا، آنان‌که مشرف می‌گردند و «‌کربلایی» می‌شوند، همان‌طور که عشق «رفتن»  داشته‌اند و یا دارند می‌توانند بر عهد و دعای «زیارت عاشورا و یا گفته‌های امام عزیز بمانند؟

پرهیز از تهمت و دروغ، دوری از تملق و چاپلوسی، تمسک به صداقت و یک‌رنگی و از همه مهم‌تر «شناخت عمیق و عمل دقیق به درخواست مظلومانه‌ی تاریخیش: آیا کسی هست یاورم باشد؟ که یاور بودن امروزی ما از دوران و زمانه‌ی آن امام سخت‌تر شده است به این دلیل که: لقمه‌‌ها چرب‌تر، صندلی‌های قدرت چرم‌تر و نرم‌تر؛ وام‌های کلان پیش روتر ......... لذا به  نظر می‌رسد که کربلا رفتن چه آسان اما کربلایی شدن و کربلایی ماندن در زمانه‌ی ما چه مشکل!! باید باورمان را به یقین و یقینمان را به عمل بر مبنای یک معرفت عالمانه و نه رفتارهای عامیانه تبدیل کنیم که در میدان و بازار کربلایی زیستن «متاع راستی و کالای نیکوکاری» باید رد و بدل شود و نه چیز دیگر...... کربلایی شدن یا حاجی گشتن مسئولیت‌آور در رفتارها، گفتارها و اعمالی است که در جامعه انجام می‌دهیم. 

فَأَسْأَلُ اللَّهَ الَّذِي أَكْرَمَنِي بِمَعْرِفَتِكُمْ وَ مَعْرِفَةِ أَوْلِيَائِكُمْ، وَ رَزَقَنِي الْبَرَاءَةَ مِنْ أَعْدَائِكُمْ، أَنْ يَجْعَلَنِي مَعَكُمْ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ، وَ أَنْ يُثَبِّتَ لِي عِنْدَكُمْ قَدَمَ صِدْقٍ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004