شما اینجا هستید: خانهیادداشتبیداری ملت ایران

بیداری ملت ایران

پنج شنبه, 02 آبان 1398 ساعت 18:36 شناسه خبر: 4670 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سیدمهدی موسوی سیدمهدی موسوی سیمره

ایران کشوری است به‌واسطه‌ی موقعیت خاص جغرافیایی که دارد در جنگ دوم جهانی شکل دالان و یا معبری را بین   قوای متفقین پیداکرد و در واقع به صورت یک کشور بین‌المللی (کاسمو پولیتنان) درآمد. مرزها برداشته شد و پای هرقوم و نژاد و ملتی از ملل جهان در این کشور بازشد. بعضی از آن‌ها آزادانه به فعالیت‌های سیاسی و نشر افکار خود پرداختند. پس ازجنگ نیز میدان نبردهای سری، علنی، سیاسی و جنگ‌های سرد قدرت‌های بزرگ و مرکز تحریکات پشت پرده بیگانگان و جولانگاه تبلیغات ایادی خارجی و داخلی گردیده بود.

 درآن زمان، و در این بین ذکر این نکته لازم است که اشاره کنم آن هم روی آوردن مردم به کتاب‌های سیاسی و مطبوعات و روزنامه بود و اخبارسیاسی را شدیدا ازاین طریق دنبال کردن، و نمی‌توان انکارکرد که به جهات همین گرایش مردم و در دسترس بودن روزنامه و کتاب‌های سیاسی یک نوع بیداری سیاسی در افکار و اذهان مردمان آن زمان شکل گرفت و به ظهور رسید. 

حوادث جنگ دوم جهانی و۱۰ سال بعد از آن اگرچه زیان‌های مادی و معنوی بسیار دربرداشت ولی متضمن بیداری ملت و مردم نیز بود، مردم را با آرا و افکار سیاسی آشنا کرد. گرچه جریانات و ویژه حاکمیت وقت خوشایندشان نبود و در توقف این امر کوشا بودند. امر آشنایی به افکار و روحیات سیاسی و مدنی که از ضروریات اولیه زندگی هر بشر متمدن است خواه درهرکجای دنیا سکونت داشته باشد عصرجدید ناگزیر است انسان‌ها به حداقل درجه با افکار سیاسی و اوضاع دیپلماسی جهان و روابط بین ملت‌ها و دولت‌ها و اوضاع عمومی و کلی جهان بین‌المللی آشنایی داشته باشد با آیین و قوانین و مقررات حقوقی و حق شهروندی در هرکشوری آشنایی پیداکند و در نهایت باید بگویم نهضتی فکری و تحول‌خواه در ایران و جهان در آن مقطع به‌راه افتاد و در دنیا استمرار یافت و به پیشرفت و توسعه و تحول کشورها منتج شد و در ایران ایجاد مانع شد و متوقف و سرکوب گردید. 

در ایران در عصر مشروطه با تلاش آزادی‌خواهان و مشروطه‌طلبان، نهضت تحول‌خواهی ظهور و بروزکرد؛ ولی ابتر ماند تا نهضت ملی نفت و دکترمصدق و کوتاه زمانی شکوفاه و بازمتوقف شد و به پیشرفت و توسعه‌ی کشور نیانجامید تا زمان حکومت شاه پسر درسال‌های ۴۸ به‌بعد به‌وسیله آیت‌الله طالقانی و مرحوم مهندس فقید بازرگان و یارانش و سپس دکتر شهید شریعتی در دانشگاه‌ها باز کلید خورد و نهضت بیداری و روشن‌گری شروع شد و جمع‌های زیادی به این نهضت پیوستند و استمرار یافت و بامشارکت عمومی توده‌ي مردم انقلاب به رهبری امام راحل به پیروزی رسید. ان‌شاالله باشد تا در مقال دیگر به مقطع انقلاب بپردازیم.

 

*چاپ شده در شماره‌ی 511 سیمره (1398/08/02)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004