چاپ کردن این صفحه

سهم لرستان از گردشگری چیست؟

دوشنبه, 13 آبان 1398 ساعت 09:33 شناسه خبر: 4681 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ناصر دولت‌شاه ناصر دولت‌شاه سیمره

با تبدیل سازمان گردشگری به وزارت انتظار می‌رود سهم استان‌های حاشیه‌ي زاگرس از صنعت گردشگری افزایش یابد.

امروزه جاذبه‌های مدرن و پیش‌رفته نظیر پارک‌های آبی، پیست‌های اسکی و...برای گردشگران خارجی خیلی جذاب نیستند، بلکه جاذبه‌های بومی، نظیر صنایع دستی، غذاهای محلی لباس و آیین‌ها و هنرهای بومی برای گردشگران خارجی و حتا داخلی از جذابیت بیش‌تری برخوردار است.

 

متاسفانه به‌رغم رتبه و جایگاه مناسب لرستان از حیث اماکن تاریخی، طبیعت جذاب، فرهنگ و هنر بومی، مفاخر و مشاهیر دینی و علمی و صنایع دستی سهم لرستان از صنعت گردشگری کشور بسیار ناچیز است.

البته این مسئله فقط مختص لرستان نیست، تقریبا همه‌ي استان‌های زاگرس‌نشین سهم چندانی از این صنعت روبه رشد ندارند.

صنعت گردشگری لرستان فقط چشم به گردشگران نوروزی دوخته و در این زمینه نیز حتا نتوانسته است لرستان را به‌عنوان یکی از استان‌های مقصد گردشگری نوروزی معرفی کند و همواره در سطح استان‌های در مسیر گردشگر قرار گرفته است.

صنعت گردشگری مبتنی بر بوم‌گردی یکی از کم‌هزینه‌ترین روش‌های رونق این صنعت است. با اختصاص کم‌ترین اعتبارات در حوزه‌ی بوم‌گردی می‌توان سطح و سهم استان را چند پله بالاتر برد.

چون سهم کشور ما در صنعت گردشگری بسیار ناچیز است، هرگونه تلاش ولو مختصر به شکل اعجاب‌آوری جایگاه استان را ترقی می‌دهد.

نکته‌ي دیگر در مورد صنعت گردشگری، استفاده از ظرفیت فرهنگی و هنری استان است، براساس مستندات موجود لرستان بعداز تهران رتبه‌ي دوم را در برگزاری کنسرت‌های موسیقی و خود به تنهایی و با فاصله بسیار زیاد از حیث برگزاری کنسرت‌های موسیقی محلی رتبه‌ي نخست را داراست. اما چه تلاشی برای استفاده از این ظرفیت عظیم هنری به نفع گردشگری استان صورت گرفته است.

نکته‌ي دیگر در باب صنعت گردشگری استفاده از ظرفیت عظیم مسافرین اربعین و عبور سالانه حدود دو میلیون نفر زائر از راه‌های مواصلاتی استان است، ما برای آگاهی این ظرفیت عظیم چه تلاشی را برای تبلیغ و اطلاع‌رسانی جاذبه‌های گردشگری استان صورت داده‌ایم.

در صنعت گردشگری معمولا تبلیغات را سرمایه‌گذاری و سود تلقی می‌کنند، ما چه تلاش تبلیغی را برای معرفی استان حداقل در محورهای استان انجام داده‌ایم.

سوال دیگر این‌که ما از ظرفیت عظیم امدادرسانی مردم ایران در حادثه‌ي سیل اخیر چه استفاده‌ای کردیم. براساس یک مقاله منتشر شده در ایام امدادرسانی تقریبا ۷۰ در صد مسئولین رده بالای کشور، تعداد زیادی از هنرمندان و نخبگان، تعداد قابل توجهی از روحانیون کشور و خیل عظیمی از مردم فهیم ایران در فاصله‌ی ماه‌های فروردین تا شهریور ماه به استان لرستان سفر نمودند، اما ما کدام برنامه را برای آشنایی این همه گردشگر بالقوه داشتیم.

گردشگری استان نیازمند ایثار، موقعیت‌سنجی و هوشیاری است.

باتوجه به ظرفیت‌های موجود، با یک برنامه‌ریزی هوشمندانه و تخصیص کم‌ترین اعتبارات و استفاده از روش‌های کم‌هزینه می‌توان سهم استان لرستان را از صنعت گردشگری به‌صورت محسوس ترقی داد.

 

*چاپ شده در سیمره‌ی شماره‌ی 511 (‌ 2 آبان 1398)