شما اینجا هستید: خانهیادداشتآثار روانی چندهمسری

آثار روانی چندهمسری

شنبه, 18 آبان 1398 ساعت 09:05 شناسه خبر: 4693 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
سودابه آزادگان سودابه آزادگان سیمره

در روزهای اخیر پوستری تبلیغاتی با عنوان مهارت‌های ارتباطی خانواده‌های چندهمسری و برنامه‌هایی مرتبط در رسانه‌ها از جمله برنامه بدون توقف شبکه‌ی3 جنجال برانگیز شد. این نخستین باری نیست که رسانه‌ی ملی درجهت توهین به شعور مخاطبین خود و تبلیغ چند همسری عمل می‌کند. به یاد دارم در برنامه‌ای مردی سه‌زنه را به مخاطبین عرضه کردند که دلایل خود را برای ازدواج مجدد، تنوع‌طلبی و بیان عبارت «میلم کشید» را عنوان کرد.

 

در برنامه‌ی بدون توقف مطرح می‌شود که زن دوم بودن بهتر است از پیردختر مجرد و ترشیده!

این ادبیات ضد زن نتیجه‌ی همان سیاستی است که رجل سیاسی را خلق نموده تا زنان کمتر در عرصه‌های اجتماعی دیده‌شوند. واژه‌ی ترشیده برای زنان توانمند امروزی نیست، زنانی که با استقلال عاطفی، مالی و اجتماعی ازدواج را تنها یک گزینه‌ می‌پندارند نه یک ضرورت.

حامیان چندهمسری استدلال‌هایی دارند چون افزایش جمعیت زنان مجرد و البته احساس وظیفه‌ی مردان در قبال حل این مشکل! از این‌که این طرح برای راحتی عمل و به نفع مردان ثروتمند و البته مذهبی جامعه است شکی نیست اما بی‌تردید با ترویج چندهمسری و عادی‌سازی آن هیچ‌یک از دغدغه‌های جوانان حل نخواهد شد! بلکه جوانان آسیب‌دیده‌ی بیش‌تری در آینده خواهیم داشت.

از بدیهی‌ترین آثار روانی چندهمسری شیوع اختلالات اضطرابی و افسردگی است که زن با احساس بی‌کفایتی و از دست دادن اعتماد به نفس و نادیده گرفتن شدن به آن دچار می‌شود.

خشونت‌های خانگی، حس حسادت و رقابت میان زنان محیطی تنش‌زا ایجاد کرده و همین حسادت‌ها به چالش، دعوا و تعارض می‌انجامد به‌طوری که آمار خودکشی در زنان خانواده‌های چندهمسری بیش‌تر است. علاوه بر تاثیرات گفته شده و رقابت‌های همسران، تنش‌ها و اضطراب‌هایی که تحمل می‌کنند بر رفاه و آرامش روانی فرزندان تاثیر مستقیم گذاشته و کودکان نیز درگیر رقابت‌های مادران خود می‌شوند به تبع میزان افسردگی و اضطراب کودکان این خانواده‌ها بیش‌تر است و انتفال این حجم از آسیب‌های اجتماعی و روانی به نسل‌های بعد...

این طرح یک مُسکن برای مردان «تنوع‌طلب» و «تعددی» جامعه است با بار روانی بسیار و این است جایگاه زن و برابری حقوق زن  و مرد!

*کارشناس ارشد روان‌شناسی‌ مثبت‌گرا

 

** چاپ شده در شماره‌ی 513 سیمره (1398/08/18)

 

 

 

2 نظرها

 • پیوند نظر احمد لطفی احمد لطفی یکشنبه, 19 آبان 1398 ساعت 12:38

  توضیحات خانم آزادگان با وجود قلّت کلام، اما گذشته از دلالت به موضوع مطرح شده، هر پاراگرافش سرفصلی برای تحقیقات روانشناسی اجتماعی است. در تاءیید کلام ایشان ، نگارنده معتقد است، که از ابتدا برخورد جنسیتی و تفاوت گذاشتن در امور فرهنگی و اجتماعی بین زن و مرد ، و تحقیر یکدیگر از زمان مادر شاهی تا پدر سالاری و مرد سری و زن محوری، همه حکایت از افراط و تفریط در باره ی این دوجنس را به ما تفهیم می کند در حالی که این دوجنس اگر فرهنگ غالب که حدود پنج هزار سال است که مردها به انحاء مختلف در حق و حقوق زنها جفا کاری و یکه تاز میدان بشریت بوده اند، و همه چیز را به نفع خود مصادره کرده اند و زنها هم زیرکانه در نابودی نسل بشر و انتقام از مردان خودسر و هوسباز برای چنین مردانی دردسر جدی ایجاد کرده است، ولو این که برای حقوق از دست رفته و شخصیت تحقیر شده اش مرگ را با تمام وجود خواستار گشته است.
  در حقیقت این دوجنس که انسان کامل را تشکیل می دهند می بایست با همکاری و همدلی تمدن سازان خوبی باشند، نه این که هرکدام به نفع خویش درفکر دور زدن یکدیگر و یکجانبه خواهی و مصادره ی امکانات برای خویش در این نزاع فی مابین باشند.
  متاءسفانه از همه مهمتر، ندانم کاری و بی برنامگی سیاسیون کاری کرده، که فقر بر خیمه ی جوانان چنان سایه افکند، که شوق ازدواج کردن وجراءت تشکیل خانواده را از آنها گرفته است.
  دخترها نیز در این دنیای نابرابر هرچه خود را به نظاره و جلوه گری در این اجتماع سنگدل به معرض تماشا گذاشتند، جامعه به آنها رغبت انسانی نشان نداد، برعکس سبکسری و عدول از سنن و هنجارهای پذیرفته شده، بیشتر چهره ی خود را نشان داد . همه به نوعی از جوانان غفلت کردند، و ظلمی نابخشودنی را در حق جوانان ، خصوصا" دخترها روا داشتند، و حالا برایشان نسخه می پیچند که بر سر زنان بیچاره ی دیگر هو شوند. این تفکرات غلط که در رسانه ها تضعیف کانون خانواده را نشان گرفته اند و با گستاخی تمام دست هوسبازان و دزدان ناموس را در جامعه باز می گذارند، واقعا" شرم آور است.، نتیجه ی چنان اجحافی که در حق دختران شده است آثارش تضعیف و تحقیر شخصیت دختران و زنان در جامعه می گردد . البته تخاصم و ستم در حق زنان ، قطعا" در حافظه ی تاریخی آنها باقی می ماند. وراه برون رفت از این مشکل و معضل اجتماعی باید جوانان را تشویق وتجهیز برای تشکیل خانواده کرد، همچنین امتیازاتی برای جوانان متاءهل در نظر گرفت. ایجاد اشتغال و برنامه های تشویقی برای جوانان حتا اگر سن دخترها کمی از آنها هم بیشتر باشد. قطعا" جواب منطقی بدست می آید. البته به همین بسنده می کنم هرچند موضوع جای بحث فراوان دارد.

 • پیوند نظر احمد لطفی احمد لطفی شنبه, 18 آبان 1398 ساعت 23:28

  توضیحات خانم آزادگان با وجود قلّت کلام، اما گذشته از دلالت به موضوع مطرح شده، هر پاراگرافش سرفصلی برای تحقیقات روانشناسی اجتماعی است. در تاءیید کلام ایشان ، نگارنده معتقد است، که از ابتدا برخورد جنسیتی و تفاوت گذاشتن در امور فرهنگی و اجتماعی بین زن و مرد ، و تحقیر یکدیگر از زمان مادر شاهی تا پدر سالاری و مرد سری و زن محوری، همه حکایت از افراط و تفریط و این دوجنس که انسان کامل را تشکیل می دهند هرکدام به نفع خویش مصادره کرده اند. از همه مهمتر ندانم کاری و بی برنامگی سیاسیون کاری کرد، که فقر بر خیمه ی جوانان چنان سایه افکند، که ازدواج کردن و تشکیل خانواده را از آنها گرفت. دخترها نیز در این دنیای نابرابر هرچه خود را به نظاره و جلوه گری در این اجتماع سنگدل به معرض تماشا گذاشتند، جامعه به آنها رغبت انسانی نشان نداد، سبکسری و عدول از سنن و هنجارهای پذیرفته شده، بیشتر چهره ی خود را نشان داد . غفلت و ظلمی که در حق جوانان ، خصوصا" دخترها شد، آثارش تضعیف و تحقیر شخصیت دختران و زنان جامعه شد . البته تخاصم و ستم در حق زنان ، قطعا" در حافظه ی تاریخی آنها باقی می ماند. وراه برون رفت از این مشکل و معصل اجتماعی باید جوانان را تشویق وتجهیز برای تشکیل خانواده کرد، همچنین امتیازاتی برای جوانان متاءهل در نظر گرفت. ایجاد اشتغال و برنامه های تشویقی برای جوانان حتا اگر سن دخترها کمی از آنها هم بیشتر باشد. قطعا" جواب منطقی بدست می آید. البته به همین بسنده می کنم هرچند موضوع جای بحث فراوان دارد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004