شما اینجا هستید: خانهیادداشتخیزش مردم عراق و لبنان در یک نگاه

خیزش مردم عراق و لبنان در یک نگاه

یکشنبه, 19 آبان 1398 ساعت 10:54 شناسه خبر: 4697 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاجیعلی شرفی حاجیعلی شرفی

اعتراض‌های گسترده، بخش وسیعی از مردم عراق و لبنان درتداوم قیام‌ها و انقلاب‌هایی است که بهار عربی نام گرفت. خیزش بهارعربی با دخالت برخی قدرت‌های بزرگ و حکومت‌های ارتجاعی منطقه درنیمه‌ی راه با مشکل مواجه شدند. اوضاع منطقه را ملتهب و مردم به‌پاخاسته دردست‌یابی به خواست‌های برحق خود بازماندند. هم اینک مردم آن دیار خسته از جنگ و کشتار و ویرانی دوباره علیه بی‌عدالتی و فساد حاکمان به میدان مبارزه آمده‌اند. اینان خواهان رهایی هستند حتا اگر باز هم سرکوب شوند این اعتراض‌ها در فرصت‌های دیگر با عزمی راسخ‌تر ادامه خواهند یافت و سرنوشت دیکتاتورهای گذشته را نصیب آن‌ها خواهند نمود .

 

خیزش مردم عراق و لبنان علیه فساد اداری و حکومتی، بی‌کاری و گرانی، میلیشیاهای وابسته به برخی احزاب و گروه‌های مذهبی، نبود امنیت، دخالت بیگانگان، کشتار و دست‌گیری ناراضیان توسط نیروهای سرکوبگر به وقوع می‌پیوندد. 

حاکمیت در عراق و لبنان نه براساس اصولی دموکراتیک بل برپایه تقسیم امتیازها بین سران فرقه‌ها و گروه‌ها سهمیه‌بندی می‌شود. عراق از نظر ترکیب جمعیتی جوان‌ترین کشور در منطقه با داشتن 45 درصد بین 14 تا 25 سال است. سومین صادرکننده نفت در اوپک، اما حدود 40 درصد مردمش درفقر به سر می‌برند. پول نفت به جیب مافیای حکوت، اشغال‌گران و نیروهای شبه‌نظامی واریز می‌شود ولی مردم در فقر و ناامنی به سر می‌برند. از این رو، راهی به جز مبارزه درمصافی نابرابر برایشان باقی نمانده است.

در عراق و لبنان شخصیت‌ها و گروه‌هایی در پی موج سواری برنارضایتی‌های مردم هستند که خود بخشی از حاکمیت فاسد بوده یا به عبارتی همان شریکان دزد و رفیقان قافله می‌باشند و بدین‌سان معترضان خواهان برکناری همه‌ی آن‌ها هستند. 

لبنان که زمانی عروس خاورمیانه محسوب می‌شد هم اینک یکی از مقروض‌ترین کشورهای جهان است یعنی 160 درصد تولید ناخالص کشور بدهی دارد و سالانه 52 درصد بودجه کشور به‌جای پرداخت سود بدهی‌ها هدر می‌رود. بسیاری از مردم لبنان در فقر زیست می‌نمایند و حدود یک چهارم مردم درمهاجرت به دنبال شغل و درآمدی روزگار می‌گذرانند. حاکمیت لبنان برای برون‌رفت از فلاکت خودساخته می‌خواست برمردم کوچه و بازار مالیات ببندد که خود بهانه‌ای شد برای شعله‌ورشدن آتش زیرخاکستر و خشم فروخفته‌ی اکثریت مردم. این خشم و اعتراض‌ها با کناررفتن  نخست‌وزیر و دادن وعده اصلاحات، هم‌چنین وعده‌ی جلوگیری و مبارزه با فساد ازاین به بعد ناراضیان را آرام نکرده، چون معتقدند آزموده را دوباره آزمودن خطاست.

نباید تردید داشت که با به حرکت درآمدن جنبش فراگیر اجتماعی علیه حاکمان ستمگر برخی نیروهای فرصت‌طلب، ارتجاعی و موج سوار به‌دنبال اهداف خود نمایان شوند. دراین هنگامه آگاهی و هوشیاری مشارکت‌جویان در جنبش اجتماعی می‌تواند نقش به‌سزایی برای جلوگیری از به انحراف کشیدن مطالبات به‌حق مردم داشته باشند.

 *چاپ شده در سیمره 513(18 آبان‌ماه 98)

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004