شما اینجا هستید: خانهیادداشتاین‌جا چه خبر است

این‌جا چه خبر است

چهارشنبه, 22 آبان 1398 ساعت 09:01 شناسه خبر: 4706 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
صادق سیفی صادق سیفی سیمره

ماجرای سیل گذشته و پیامدهای آن، گویی حاضر نیست از سر استان دست بردارد به گونه‌ای که تبدیل به مصداقی شده‌است برای مطلب «آرزو کنیم سیل نیاید» چاپ شده در شماره‌ی507سیمره (10 مهر 98).

 

1-استاندار لرستان با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه‌‌ی مدیریت بحران، خطاب به آن‌ها اظهار داشته‌اند:«... از محل اعتبارات 10 و 12 حدود 800 میلیارد تومان پول اختصاص پیدا کرده که نتوانسته‌اید آن را جذب کنید. یک بار می‌گویید پیمانکار این‌جوری است، یک بار می‌گویید موافقت‌نامه آن جوری است یا نقشه آماده نشده‌‌است... تنها به دنبال این هستید یک اعتباری بگیرید. با این اوصاف همه‌ی دستگاه را تعطیل کنیم و بروند دنبال کارشان و سازمان مدیریت برای هر کاری پیمانکار بگیرد و انجام دهد(طلوع لرستان 1مهر 98).

از سویی، به گزارش تسنیم، مدیرکل بحران استان می‌گوید:«برخی دستگاه‌ها بعد از گذشت چند ماه از سیل، هنوز پروژه‌ها را مطالعه نکرده‌اند. برخی شهرداری‌ها تا زمانی که اعتبارات را توزیع کرده‌ایم، نمی‌دانسته‌اند سامانه‌ی مناقصات چیست و کد نداشتند. 

در چنین تصویری به نظر می‌رسد، حکایت آن‌گونه مدیران و این‌گونه دستگاه‌ها، همان حکایت «زهرالربیع» است که می‌گوید:«منصور عباسی کسی را برای اداره‌ی خراسان فرستاد. زنی ستم‌دیده چندین بار نزد او رفت اما حاکم به داد او نرسید. زن بی‌تاب شد و گفت: می‌دانید چرا شما را به این سمت فرستاده‌اند!؟ گفت: تو بگو چرا!؟ زن گفت: خلیفه می‌خواست بداند که آیا کار ُملک خراسان بدون مسئول هم می‌گذرد!؟.

بدین ترتیب وقتی کار بدان منوال است، استاندار حق دارد بگوید:«با این اوصاف همه‌ی دستگاه‌ها را تعطیل کنیم بروند دنبال کارشان».

در این حیطه، گویی به تعبیر«نرودا»: زمان، پای‌افزارش را گم کرده و هر سال مثل چهار قرن است و بدین ترتیب نه تهدیدی وجود دارد، نه فرصتی و نه هزینه‌ی فرصتی؛ در چنین وضعیتی است که باید همراه شاعر «آنگولایی» مویه سر داد که: ما می‌رویم/ تا لختی بر مزارهای پر شمار [روزها و شب‌ها، ساعت‌ها و دقیقه‌ها و...] بگرییم که به فنا شده‌اند/ بدون سوگ نشستنی.

در حقیقت سخنان استاندار و مدیرکل بحران استان بیان‌گر وجود یک مشکل ساختاری در تیم مدیریتی مرتبط با بحران است؛ تیمی که باید چنان عمل می‌کرد که اینک پس از هشت ماه با نزدیک‌ شدن دور بعدی بارش‌های احتمالی هنوز استان در اما و اگر بر سر نبرد.

به راستی کجای کار می‌لنگد که حتا اعتبار اختصاص‌یافته هم جذب نمی‌شود، چگونه است که مدیری تا زمان توزیع اعتبارها اصلاً نمی‌دانسته سامانه‌ی مناقصات چیست و دستگاهش برای اعتبارها کد نداشته، مسئولِ نبود چنین ندانستنی و نداشتنی کیست و معنای تخصص در مدیریت چیست!؟ و بدین قرار آیا انتصاب این‌گونه مدیران بر اساس تخصص بوده یا جناح‌بندی‌های فارغ از چارچوب‌ها و اصول موضوعه در عزل و نصب‌‌ها و در آن صورت آیا مشکل در این‌گونه موارد همان است که سعدی می‌فرماید:[به هر کس] مفرمای کار درشت / که سندان نشاید شکستن به مشت. نخواهی که ضایع شود روزگار/ به ناکار دیده، مفرمای کار؛ سپردن کار به دست انسان‌هایی که با عملکرد خود این گفته‌ی «بِرِشت» را فریاد می‌زنند که: در من کسی است که بر او امیدی نتوان بست؛ آخر چگونه در حالی که صدای جدا شدن بند بند اندام‌ها و خُرد شدن تکه تکه استخوان‌های زیر بناهای منطقه در همه جا پیچیده و عده‌ای بی‌خانمان شده‌اند، برخی دستگاه‌های مسئول به دنبال لیت و لعل هستند و به قول استاندار یک بار از موافقت‌نامه صحبت می‌کنند، یک بار از پیمانکار و بار دیگر از نقشه ... و با این توصیف، کسی نمی‌داند این آلیاژ ترکیب شده از حرف و گذر زمان با تلنگری دیگر از اقلیم غیرقابل پیش‌بینی، ما را به کجا خواهد برد!؟ 

2-استاندار لرستان در ادامه‌ی گفته‌های خود خطاب به مدیران مرتبط با بحران اظهار داشته‌اند:« ما در کشور، تقسیمات شبکه‌ای توزیع اعتبارات استانی و وزارت‌خانه‌ای داریم و اتفاقاً 80 درصد اعتبارات از طریق وزارت‌خانه‌ها توزیع می‌شود... باید بروید اعتبار از وزارتخانه‌ها بگیرید و به استان بیاورید.[مدیران] همین الان بروند در وزارتخانه‌ها بنشینند و اعتبار بگیرند.»

فارغ از این که هنوز 800 میلیارد از اعتبار گرفته شده، جذب نشده است، آدم خیلی دلش می‌خواهد، نظر استاندار تحقق یابد ولی حیف که این مدل به مانع مهمی به نام چانه‌زنی و شبکه‌های نفوذ برخورد می‌کند؛ آقای «میرتاج‌الدینی» نماینده‌ی اسبق مجلس شورای اسلامی می‌گوید: تا رایزنی‌ها و چانه‌زنی‌های مرسوم در بودجه رواج دارد، بی‌عدالتی در تقسیم درآمد ملی ادامه خواهد داشت(آفتاب یزد-13 فروردین 86) و اصلاً همین که قرار است مدیران بروند و در وزارتخانه‌ها بنشینند و اعتبار بگیرند بیان‌گر نبود یک چارچوب علمی، بودجه‌ای و نگاه برنامه‌ای به توزیع عادلانه‌ی اعتبارهاست که بر اساس آن در یک زورآزمایی خارج از هنجار، هرکس زور بیش‌تری داشته‌باشد سهم بیش‌تری می‌برد. حال در این معرکه، مچ‌اندازی ما تا چه اندازه قوی است خدا می‌داند!؟

چرا راه دور برویم، آقای چگنی(رییس پیشین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان) در مجلس تودیع خود در خصوص مشکل تخصیص آب به سدهای لرستان می‌گوید:« به رغم تلاش‌های سازمان مدیریت استان، وزارت نیرو در تخصیص آب اجتناب می‌ورزد. وی می‌افزاید: سرکار خانم ترابی گرچه در وزارت نیرو در سِمت کارشناس فعالیت می‌کند اما به دلیل این‌که حرف کارشناسی نمی‌زند با وجود این‌که ما به اتفاق آقای استاندار چندین جلسه جهت حل مشکل داشته‌ایم، نتیجه نگرفته‌ایم و در حضور معاون وزیر کارمان به دعوا کشید... و با این‌که مقرر شد حق استان را بدهند ولی مدت‌هاست امروز و فردا می‌کنند.»(کیهان ویژه- 25 مهر 95).

ان‌شاءالله که در چنین بلبشوی توزیعی، رفتن مدیران به وزارتخانه‌ها برای گرفتن اعتبار، نتیجه‌ی مورد نظر استاندار محترم را به بار آورد.

3-مدیرکل بحران استان می‌گوید:«شهرداری هرچه سریع‌‌تر لای‌روبی رودخانه را تمام کند. وی پیش‌تر اظهار می‌دارد: 80 میلیارد تومان برای پروژه‌های سیلاب به شهرداری داده شده‌است.» اما در برابر، رییس شورای شهر خرم‌آباد اظهار می‌دارد: در حالی که هر مسئولی صحبت می‌کند، می‌گوید 80 میلیارد تومان برای پروژه‌های سیلاب به شهرداری داده شده ولی 41 میلیارد تومان اعتبار به شهرداری تخصیص داده شده که طی مراحلی این اعتبار هم 20 میلیارد تومان می‌شود. حال این که تفاوت فاحش در رقم‌های ارائه شده، حامل کدام دقت ریاضی و مدیریتی است، عددها کجا گیر افتاده‌اند و چه تغییری در نقششان روی داده‌است، آن را هم خدا می‌داند!.

با این اوضاع و احوال باید خوش‌حال باشیم که خواسته‌ی ما در مقاله‌ی «آرزو کنیم سیل نیاید» تا کنون برآورده شده و شانس آورده‌ایم که سیلی جدید، با سیلی محکم دیگری از بی‌توجهی و وقت‌کشی مسئولان، بر خانه و زندگی‌مان آوار نشده است.

اصلاً ما چه می‌دانیم! شاید حق با آن‌هایی باشد که فکر می‌کنند: چو فردا شود، فکر فردا کنیم!؟.

 

  *چاپ شده در سیمره 513(18 آبان‌ماه 98)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004