شما اینجا هستید: خانهیادداشتاگر اینترنت نباشد...

اگر اینترنت نباشد...

چهارشنبه, 06 آذر 1398 ساعت 09:08 شناسه خبر: 4726 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کیانوش رستمی کیانوش رستمی

از زمانی که دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شد تا روز دوشنبه دوم آذرماه برای تک‌تک افراد عقربه‌های ساعت به کندی می‌چرخید و در یک کلام زندگی بسیار سخت و طاقت فرسا شده بود. اینترنت یک رسانه‌ی مدرن است، این ابزار امروز به پر قدرت‌ترین ابزار پیام‌رسانی، مالی، ارتباطی و ... در جهان تبدیل شده است.

رسانه‌های اجتماعی در زندگی عادی انسان امروز جریان دارند. بی‌اجازه و بی‌تعارف بخشی از زندگی روزمره‌ی مردم را دربرمی‌گیرند. این‌ها هنگام خواب، بیداری، کار،تفریح و درس و ... با ما هستند. ما هیچ گریز و گزیری از اینترنت و رسانه‌های اجتماعی نداریم.

 

از طرفی دیگر، هر ابزار مدرنی که برای رفاه بشریت اختراع می‌شود ممکن است تهدیدهایی هم به همراه داشته باشد و برخی از آن سواستفاده کنند این طبیعی است اما به ضرس قاطع می‌توان گفت: سود و منفعت فضای مجازی، اینترنت به مراتب بیش از ضرر آن است‌. اینترنت و فضای مجازی اکنون در شمار تاثیرگذارترین عوامل تغییر در ساخت‌ها و بافت‌های جوامع گوناگون است. به دشواری می‌توان مرحله و ساختی را از جهان پیش رو یافت که از دایره‌ی ورود و شمول این تحول فناورانه برکنار باشند.

وقتی که ارتباط اینترنتی ایران با جهان خارج قطع شد باعث اختلال در خدمات‌رسانی بسیاری از استارتاپ‌ها و اخلال در روند فعالیت‌های روزانه‌ی مردم گردید.

آنگاه که اینترنت قطع شد، بسیاری را در حوزه‌ی خبر و روابط عمومی نگران و شوکه کرد و در ادامه به فکر راه چاره انداخت. اما چاره چیست؟ تنها راه چاره، بازگشت به وضعیتی است که کمتر از دو دهه قبل در رسانه‌های کشور حاکم بود.

از روزی که دسترسی به اینترنت محدود و شاید بتوان گفت کلاً مسدود شد، دنیای رسانه و خبر فضای متفاوتی را تجربه کرد. فضایی که برای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران باسابقه‌تر یادآور یکی ـ دو دهه قبل است. 

روزگاری که تنها وسیله‌ی ارتباطی فکس و تلفن بود و تنها مرجع خبری، خبرگزاری و روزنامه.

امروز به ندرت می‌توان شغل و کسب و کاری را پیدا کرد که در فضای مجازی نباشد و با اینترنت سروکار نداشته باشد . از حمل و نقل گرفته تا روزنامه نگاری بدین روی قطع اینترنت تنها برای مردم ضرر ندارد بلکه برای حکومت و مردم ضررش به مراتب بیش تراست.

به گفته‌ی محسن جلال‌پور (رییس سابق اتاق بازرگانی) بر اساس جمع‌بندی بزرگان کشور، قطعی اینترنت ۱.۵ میلیارد دلار به اقتصاد خسارت وارد کرده است؛ یعنی حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان. این زیان‌ها به راحتی جبران نمی‌شوند و آثار آن در بلندمدت مشخص می‌شود. باید دید که درآینده قوای سه‌گانه از کسب و کارهای اینترنتی که بر اساس یک تخمین با احتساب خانواده‌های شاغلان حدود ۱ میلیون نان خور دارند، چگونه دفاع خواهند کرد؟ کاهش سطح دسترسی به اینترنت اقتصاد کشور را با زیان‌‌های هنگفت مواجه کرده است. در این چند روز مرتب گزارش شد که صنعت قطعه‌سازی، شرکت‌های دانش بنیان و... قسمتی از فعالیت‌ها یا کل فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند./ ایلنا

اکنون بیش‌‌تر کارهای اداری در بستر اینترنت انجام می گیرد. به گفته‌ی مارشال مک لوهان کانادایی جهان یک دهکده است. حتا امروزه جهان بسیار کوچک‌تر از حتا یک دهکده شده‌است. جهان در حد یک آپارتمان  و یا یک میزگرد است. ما نمی‌توانیم تافته‌ی جدابافته باشیم و  در این دهکده‌ی کوچک نمی‌توانیم روابط‌مان را با دیگران قطع کنیم. 

اینترنت این بستر را فراهم‌کرده است که داد و ستد  و بده و بستان‌های این دهکده از فضای مجازی بگذرد.

در این چند روز که اینترنت قطع بود، انگار مردم چیز بزرگی را از دست داده بودند، دنیا برایشان تیره و تار شده‌بود. گویی در یک غار تاریک زندگی می‌کردند. 

در پایان به سخنان علی‌اکبر قاضی‌زاده روزنامه‌نگار باسابقه کشورمان بسنده می‌کنم که می‌گوید: با فناوری نمی‌شود جنگید و آن را حذف کرد. موقت می‌شود تعلیق کرد اما اصلا به صلاح جامعه نیست. نیاز مردم به آگاهی داشتن است؛ البته آن بخشی که جلوی شلخته کاری‌ها را می‌گیرد، جای خوش‌حالی است ولی واقعیت این است که وقتی ما با تکنولوژی خو می‌گیریم، دیگر نمی‌توانیم به دوران صد سال پیش برگردیم (ایسنا).

*دکترای روزنامه‌نگاری

 

*چاپ شده در سیمره 515(4 آذرماه 98)

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر مسعود مسعود چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 12:14

    سلام
    بسیار عالی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004