شما اینجا هستید: خانهیادداشتدوربین‌ها داریم.... و آقای دوربینی!!

دوربین‌ها داریم.... و آقای دوربینی!!

پنج شنبه, 07 آذر 1398 ساعت 09:55 شناسه خبر: 4731 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حمزه فیضی‌پور حمزه فیضی‌پور

چند مدتی است رسانه‌ی ملی چهره‌ی آقای دوربینی را نشان نمی‌دهد، آن مردِ ساده دل که در کمال صداقت بر زبان می‌آوردند «شیفته دیده شدن هستم و وقتی که خودم را در قاب دوربین سیما می‌بینم احساس خوبی پیدا می‌کنم.» در هر مراسمی انگار برنامه‌ریزی شده و با دعوتی از «وی» در نزدیک‌ترین نقظه امتداد زاویه‌ی دید دوربین سیما قرار می‌گرفت و خیلی خوب هم چشمانش را روی لنز «دوربین‌ها» تنظیم می‌کرد؛ رو در رو، صاف و ساده عاشق دوربین بود و هیچ آرزویِ دیگری؛ انگار که نداشت و حتا عشق اصلیش را به خاطر عشق به دوربین از دست داده بود!

از موقعی که دوربین‌ها با او قهر کرده‌‌اند و یا ایشان با دوربین‌ها، کم‌کم عادت می‌کردیم به ندیدنش و تایید این اصل که: «هر که از دیده برفت از دل هم برفت». البته باید یک اصل دیگر را تراشید و در کنار این اصل قرار داد و آن این‌که «گوش‌ها» ! وقتی پیامی آشنا را با تکرار به «نشنیدن» یا «شنیده نشدن» دیگر نمی‌شنوند زبان‌ها هم آن را دیگر به تکرار نمی‌گویند، لذا به تاریخ می‌پیوندد!! تاریخ ذکر و اذکارش در داده و ستاده زبان و گوشِ «افکارعمومی»در تاریخی به نقطه پایان می‌رسد، مثلاً طعنه روحانیِ نامزد انتخاباتِ 96 به یکی دیگر از نامزدها با عنوان:«گاز انبری». این کلید واژه دوسالی است دیگر به تاریخ رسمی تبلیغات آن‌چنانی آن سال پیوسته است! در اعتراضات اواخر آبان 98 به گران شدن بنزین توسط مردم که البته در چنین مواقعی نیز فرصت برای«سوء استفاده کنندگان»(به آتش زدن بانک‌ها، تخریب اماکن عمومی و غارت‌ها ...) فراهم می‌شود و صد البته می‌باید و می‌بایست در چنین تصمیمات ناگهانی (گران کردن بنزین) و بدون آماده‌سازی و اقناع افکارعمومی؛ کلید کم کارِ تدبیر کمی جان می‌گرفت و کمی هم روی مدار خردورزی و مردم‌داری و مردم‌باوری می‌چرخید تا ما شاهد یک تصمیم یک‌شبه نمی‌شدیم و نظاره‌گر اتفاقات تلخ نمی‌بودیم ... متاسفانه یک کلید واژه جدید از سوی این کلید در افکارعمومی چرخید و آن: واژه «دوربین‌ها» بود که هم آقای دوربینی را به یادها آورد و هم خاطره‌ی تلخ «بگم بگم» و «واژه‌ی طعنه آمیز گازانبری».

شاید تا حدی مخاطبان سیمای ملی از دیدن آقای دوربینی ! خاطری طنزآمیز را در ذهن خویش به طنزهایی دیگرمی آراستند و تا زمانی افکارعمومی بدان مشغول می‌شد و تا حدودی سر گرمی و نشاط! اما آراسته شدن زبانِ برگزیده رای مردم به جمله‌ای تلخ و تلخِ تلخ و بسیار تلخ واره‌! ذهن رای دهندگان و مردم را برای تاریخی مستمر به جای تسکین و ماندگاری مثبت در«خاطرها» سببِ کدر شدن، تالم و دردمندی «باورها» شد: «ما دوربین‌ها داریم که همه چیز را ثبت و ضبط می‌کند حتا پلاک ماشین و راننده و امثالهم !!»(نقل به مضمون).

سوال این هست در روز تبلیغات آن ایامِ96 آیا گفتن این جمله «من حقوق‌دان هستم و شما سرهنگ .......» که درست و نادرست بودنش را از بابت کارکرد و اثربخشی در تصمیمات و سیاست‌گذاری‌ها؛ تاریخ به خوبی قضاوت می‌کند، آنگاه در گذر زمان و در آبان 98 ؛ افکارعمومی ایرانیان و نزد اهل انقلابیون و دلسوزان؛ وقتی ادعای حقوق دان و آنگاه این عبارت مبارک: «ما «دوربین‌ها» داریم....» در کنار هم قرار می‌گیرند و سپس خاطر آن طعنه گازانبری به یکی از نامزدها در ذهن‌ها خطور می‌کند چه انتظاری از جامعه می‌رود جز این‌که قضاوت‌هایی بکند آن‌هم تلخ‌تر از خود آن طعنه‌ها و جملات تبیلغاتی!! که نتیجه‌ای جز سست شدن «باورها» و مایوس شدن بخش مهمی از جامعه بر آن مترتب نیست! آیا افکارعمومی قانع خواهد شد که با ارزش ها بازی نمی‌گردد؟

آیا با این عملکردها و گفتارهای متناقض در جامعه‌پذیری سیاسی یک نسل (نسل حاضر) و شاید هم نسل‌ها! نقصان و یا خلاء‌ها ایجاد نمی‌شود که نتیجه‌ی آن قطعاً نهادینه کردن تناقضات رفتاری‌_ گفتاری و خلق ریا و ریاکاری در بدنه‌ی جامعه می‌باشد. چه تناسبی را باید میان این زبان و حقوق شهروندی برقرار نمود تا دفاع امثال آقایان «آشنا، نوبخت، واعظی و وزیر کشور» از نوشتار چند صد صفحه‌ای حقوق شهروندیِ جناب ریاست محترم جمهور مورد پذیرش افکارعمومی قرار گیرد.

آیا این‌گونه گفتارها و عملکردها؛ انواعِ زبان (تهدید، تحدید، تحقیرو تعذیب) رقبای داخلی و معاندان منطقه‌ای (بن سلمان اسراییلی) و زبان بدگویی دشمنان این ملک و مملکت را تیزتر نمی‌کند؟! آیا به اثرات بوم‌رنگ این همه تناقض، اندیشیده شده یا زیاد برای برخی‌ها مهم نیست؟

آیا ریاست محترم جمهور به یاد انتقادات خود به تصمیمات دولت قبل می‌افتند؟!( به‌کار بردن واژه عملکرد پوپولیستی برای آن دولت). آیا گفتن این‌که به 60 میلیون نفر یارانه بنزین می‌دهیم در راستای همان سیاست‌های مورد انتقاد پوپولیستی نیست؟! 

آیا می‌توانند به یاد بیاورند که می فرمودند که دونرخی شدن هرچیزی فسادآور است؟!. متاسفانه برونداد این مواضع و نیز عملکرد بدنه دولت این بوده است تا افکارعمومی و رای دهندگانِ انتخابات 96 انگشت به دهان در حیرتِ جمله تلخ «ما دوربین هایی ....» داریم قرار بگیرند که روزی ایشان را در انتقاد از گاز انبر ستودند و بهش رای دادند! و خلاصه آن‌که شاید هم دیگر آقایِ خالق اثرماندگارِ«دوربین ها»هرگز از خاطرها محو نشود و بارها در آینده نزدیک در رقابت‌های انتخاباتی مرجع و رفرنسی شود و یا ابزاری که با آن جمعی بی تقصیر را مورد هجمه و سرزنش قرار دهند و شاید هم ازیک طرف مالک محترم شعار «کلید» که دیگر با گروه شعاریِ اعتدالیش برای همیشه در صحنه سیاست داخلی «نچرخند»و اصلاح‌طلبان را نیز با خود ببرند؛ آن سرمایه‌ی عظیم اجتماعی اصلاحات که اعتدالیون با عملکردی غیرقابل دفاع در حوزه اقتصاد و سیاست اجرایی در داخل بر باد دادند و قدرش را ندانستند و صرفاً با نگاه ابزاری به آن، صاحب قدرت شوند و با پشت کردن به چهره‌های شاخص این جریان ریشه‌دار و با بی‌اعتناییِ به نقطه نظرات اصلاحی‌– انتقادی آنان، اصلاح‌طلبان اصیلِ را به حاشیه برانند و در مقابل و در نهایت حیرت و تعجب؛ رقبا نیز عامل اصلی مشکلات موجود را در کشور نه اشخاص هم‌فکرِ همه کاره خویش در دولت چون واعظی‌ها، نوبخت‌ها و رحمانی فضلی‌ها! که اصلاح‌طلبان بدانند!! و مردمی که به او رای دادند هم‌چنان مورد ملامت!! و از طرف دیگر برخی از تصمیم‌گیران همه کاره و بدون برخوردار از پایگاه اجتماعی– سیاسی در نزد طیف‌های سیاسی شناخته شده کشور هم‌چنان در سطوح مدیریتی کلان، میانه و خرد دراندیشه استمرار بودن و ادامه وزارتی و یا سمتی در دولت‌های بعدی هم «باشند» و هم ملامت‌گر این کلید و این گفتار!............

 رب اجعلنی لسان الصدق فی الآ خرین .....

*چاپ شده در سیمره515(4آذرماه98)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004