شما اینجا هستید: خانهیادداشتاعتراض همسان با لرزش برروی زمین

اعتراض همسان با لرزش برروی زمین

شنبه, 16 آذر 1398 ساعت 08:07 شناسه خبر: 4748 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاجیعلی شرفی حاجیعلی شرفی سیمره

اعتراض‌های آبان ماه 1398 خورشیدی درایران به مثابه زمین‌لرزه‌ای بود که وقوع آن نه درعمق زمین بلکه در روی زمین رخ داد.

 

ضرورت فعل و انفعالات درون زمین به صورت لرزش یا آتشفشان فوران می‌کند. انسان با تکیه بر دانش، خرد، تجربه و عقلانیت آموخت که چگونه خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از این وقایع را به حداقل ممکن برساند البته برای آن دسته از کسانی که این ضرودت‌ها را بیابند.

بنابراین، در جامعه‌ی انسانی هم فعل و انفعالات، نیازها و ضرورت‌هایی هست که اگر راهکاری بر پایه‌ی دانش، عقلانیت و تجربه بشری برای پاسخ به آن‌ها جست‌وجو نشود، آتش‌فشان و زمین‌لرزه‌ای نه درعمق زمین بل در عمق اجتماع رخ خواهد داد. در این لرزش نباید تردید داشت، زیرا حتا سردمداران و قدرتمندان به آسانی زیست نخواهند کرد.

حدود 70 درصد ترکیب جمعیتی ایران را جوانان تشکیل می‌دهند که باتوجه به شرایط سنی و نیازهای ضروری خود، بی‌عدالتی، تبعیض و فساد روز افزون را برنمی‌تابند.

از این منظر، در این روند مطالبه‌گری، آزمون و خطاهایی را هم پشت سرخواهند گذاشت که دانش و تجربه‌یابی بیش‌تری را به آنان خواهد آموخت. رخداد اخیر با اعلام سه برابر شدن نرخ بنزین آغاز شد. اما شوربختانه که مسئولان کشوری در توجیه این تصمیم و عملکرد خود، به تناقض‌گویی و ... روی آوردند. این شیوه برخورد به جای آرام‌بخشی روان جامعه اوضاع را ملتهب‌تر نمود. ابتدا اعلام شد گران شدن بنزین تصمیم سران سه قوه بوده، بعد هر کدام از سه قوه به نحوی اظهار بی‌اطلاعی کردند. گفته شد «می‌خواهیم پول افزایش نرخ بنزین را به بیش از 60 میلیون فقیرکشور بدهیم» غافل از این که باید خود پاسخ‌گو باشند که چرا بعد از 40 سال حدود سه چهارم جمعیت کشور با داشتن این همه منابع و ثروت ملی  باید فقیر باشند؟ که دولت مجبور شود با دادن وعده 50 هزارتومان، این بار تحت نام کمک معیشتی فقیران را راضی نگه دارد؟ مگر بارها برخی مسئولان کشوری بیان نکردند پرداخت یارانه نقدی مشکلات را بیش‌تر و دو نرخی کردن بنزین فسادآوراست، پس چرا دوباره خطاهای گذشته را تکرار می‌نمایند؟ 

آری، نباید به خودفریبی روی آورد و صدای حق‌طلبانه را نشنید. اکثریت مردم خواهان آزادی و عدالت اجتماعی هستند. عدالت اجتماعی به معنای فراهم نمودن بستر مناسب و ایجاد فرصت‌های برابر برای همه‌ی شهروندان ایرانی، یعنی بر اساس همین قانون اساسی موجود آموزش رایگان تا پایان دوره‌ی متوسطه، یعنی بهداشت و درمان رایگان و ارائه‌ی خدمات و حمل و نقل عمومی با قیمت‌های پایین، یعنی حفظ محیط‌زیست و منابع طبیعی و جلوگیری از رانت خواری، یعنی ایجاد امنیت و بسترسازی لازم برای راه پیمایی، تحصن و اعتصابات مطالبه محور با حضور رسانه‌های آزاد و... 

درپایان باید گفت: هر ایرانی میهن‌دوست با خشونت، آدم‌کشی و ویرانی مخالف است. در بسترسازی  فرهنگ عدم خشونت، نقش و وظیفه‌ی حاکمیت در رأس است. این نقش و وظیفه، قوانین و الزاماتی دارد که فقط در یک روند دموکراتیک و آزاد تحقق می‌یابد، نه با تهدید و بستن فضای سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ای.

 

  *چاپ شده در شماره‌ی 516 سیمره (1398/09/14)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004