شما اینجا هستید: خانهیادداشتبه خاطر يک قصه در سردترين شب‌ها*

به خاطر يک قصه در سردترين شب‌ها*

شنبه, 21 دی 1392 ساعت 16:39 شناسه خبر: 479 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 گاهی که اراده می‌کنیم به تکه‌ای از تاریخ برگردیم، به جست‌وجوی اسناد به‌جا‌مانده از آن دوره و کتاب‌های به‌جامانده برمی‌آییم و راه دیگر پیش روی‌مان نیست و تازه با این مسئله‌ی مهم مواجه می‌شویم که آیا می‌توان به آن اسناد اعتماد کرد؟ آیا آثار به جا مانده بدون غرض و مرض به ثبت رسیده‌اند؟ دشوار در این زمینه به یقین برسیم و همین باعث می‌شود همواره ابهاماتی تاریخ گذشته را چون مه در برگرفته و خورشید حقیقت را در خود گم کرده است.

راه دوری نمی‌رویم؛ در ایران خودمان در مورد دوران قاجار هم اجماع متقنِ قابل قبولی در مورد اوضاع تاریخی این دوره وجود ندارد. تاکنون تصور عموم بر وطن‌فروشی قاجار بود و حالا به یک‌باره – با چه هدفی؟ معلوم نیست- در مسیر خلاف آن قرار گرفته و پرونده‌ی این دوره مورد بازخوانی دوباره قرار گرفته است. اگر چه مانند گذشته سند معتبری در دست نیست و آن‌چه دست‌مایه‌ی این تغییر رویکرد قرار گرفته، دیدگاه غرض‌ورزانه و هدف‌دار پهلوی عنوان می‌شود که تخریب قاجار برای روی کار نیامدن دوباره، دستورالعمل آن بیان می‌شود.
نمی‌خواهیم به بررسی درستی یا نادرستی این فرضیات بپردازیم و اصولاً بررسی دوره‌های تاریخی فرایند خاص خودش را دارد که از تخصص نگارنده بیرون است. همه‌ی این مقدمه‌چینی انجام شد تا به این نکته برسیم که اگر اسناد، الواح، کتاب‌ها و مطبوعات مستقلی در هر کدام از این دوره‌ها وجود داشت، می‌توانست قابل اتکا برای رسیدن به یقین باشد و مجال گونه‌گونی برداشت‌ها را نمی‌داد.
به هر صورت زمین هنوز در چرخش است و چه بخواهیم، چه نخواهیم، حالِ ما هم گذشته‌ی آیندگان می‌شود و محل قضاوت نسل‌هایی که برای قضاوت در مورد ما، همه جا سرک می‌کشند و البته مطبوعات با توجه به جایگاه مشخصی که دارند، اسناد معتبری محسوب می‌شوند که سِیر در آن‌ها، دیدگاه آیندگان را خواهد ساخت. اگر چه شخصاً اعتقادی به قضاوت آیندگان ندارم و باورم این است عملکرد مناسب، همیشه باید وجود داشته باشد و مختص برهه‌ی زمانی خاصی هم نیست.
آیا همه‌ی آن‌چه که در حال حاضر در مطبوعات ما بدان پرداخته می‌شود، انعکاس واقعیت‌های موجود است؟ آیا اسنادی که ما رقم می‌زنیم، قابل اتکا برای قضاوت آیندگان خواهد بود؟ یا باعث سرگشتگی‌شان خواهد بود؟ واقعیت این است که در سال‌های اخیر به دلایل مختلف که شاید جای پرداختن‌اش در این مطلب نباشد؛ رویکرد مطبوعات به شکل تأسف‌برانگیزی تغییر یافته و این اتفاق به گونه‌ای افتاده که دیگر در موضع و جایگاه واقعی‌شان قابل تعریف نیستند.
در چنین شرایطی است که ارزش اندک‌رسانه‌های مستقلی که ترجیح داده‌اند به‌رغم تمام نامرادی‌هایی که از زمین و آسمان می‌بارد؛ جایگاه و شأن خودشان را حفظ کنند، بیش‌تر از هر زمان دیگری هویدا می‌شود. واقعیت این است که در حال حاضر، واقعیت و حقیقت در لابلای رنگ‌های چشم‌نواز و بی‌مفهومی که از دریچه‌ی «تملق و چاپلوسی» بر صفحات نشریات تابانده شده، گم است.
سیمره؛ حاصل سال‌ها تلاش، استمرار و ثبات قدم در راستای حفظ جایگاه واقعی مطبوعات و حرمت این حریم است که با گذشت سال‌ها هنوز سرچشمه‌اش از کوه‌های سر به فلک‌کشیده‌ی آزادگی است؛ اگر چه جاری بودن‌اش را از کس دریغ نداشته و هر جا دشتِ تشنه‌ی حقیقتی بوده، سیرابش نموده است؛ اما هنوز پُرآب است و خروشان.
انصافاً در همین مدت‌زمان نه چندان کوتاهی که به دلیل مشکلات پیش‌آمده انتشار آن با دشواری مواجه گردید، جای خالی‌اش همواره احساس شد و این خلأ پشت هیچ رنگ کاذبی مدفون نشد. حال که پس از فراز و فرودی چند، دوباره صدای خروش سیمره‌ی همیشه جاری به گوش می‌رسد، بر همه‌ی ماست که قدرش را بدانیم که همیشه باشد و هرگز نوستالژی نشود؛ که به صدایش خو گرفته‌ایم و موسیقی بودن و زندگی‌مان شده است.  
 
*شعر از عموهايت/ احمد شاملو     

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  پرويز گراوند پرويز گراوند چهارشنبه, 25 دی 1392 ساعت 15:30

    تاج مهر!
    خوشحالم كه هستي. اگر نبودي، گرچه نبودنت احساس نمي شد امانبودنت اهميت داشت. اكنون كه هستي، اگر نباشي، نبودنت براي اهل نظر، احساس مي شود. اميدوارم هرگز نبودنت احساس نشود.
    نگاهِ فراخ، تدوينِ نرم، شكار نكته هايي كه بايد شكار شوند و تخليص مناسب و احساس تعهدت به وجدان ستودني است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004